Coronation (2020)

Působivý film s důrazem na dlouhé až intimní obrazy, záznamy citlivých ruchových mikrofonů a kvalitu hudebního podkladu, dotýkající se jak chybovosti strany (systematicky zapírané, ale ve skutečnosti dosti nahé) tak pomalého opouštění civilizovanosti, když problém přeteče přes hlavu i tak "disciplinovanému" národu, jakým by Čína chtěla být pro vnější svět. Ze závěrečné scény padala čelist. P.S.: Wei Wei by mohl natočit třetího Blade Runnera.

Kampaň proti klimatu (2020)

Na to, že to má hodinu, se to neuvěřitelně vleče. Je to asi zvoleným tónem, který se bere příliš vážně a s obyčejným soundtrackem a střihem bez jakéhokoliv rytmu poodkrývá záhadu, která je předvídatelná ještě před začátkem filmu. Dalo se to čekat a je to vidět na stovkách dalších kauz. Výrobci "fake news", "pochybností" a "dezinformací" znají neuralgické body společnosti, veřejných debat a mainstreamové informovanosti a neštítí se své znalosti kdykoliv zneužít. Od voleb, přes ovlivňování politiky až po chování jednotlivců. V tomto ohledu je ten úšklebek na závěr žaludek svírající...

Dámský gambit - Zahájení (2020) (epizoda)

První díl je relaxační záležitost s příjemným soundtrackem a minimem zbytečných dialogů. Nebudu to přeceňovat, ale na rozdíl od tuny jiného materiálu si tohle pustím rád znovu. Teď už jen doufat, že to další pokračování zbytečně neroztáhne dvouhlavými dialogy o ničem.

Boratův navázaný telefilm (2020)

Nejde o objevný film, ani co se Gullianiho týče. A je i otázkou, jestli je tahle forma v něčem účinná. Ostatně, dalo se čekat, že to bude takhle vypadat. This is v mnohém America Great Again. Snaha poukázat na slabiny US&A society čouhá tomu filmu jako sláma z bot. Jako by to byl, jen mnohem méně korektní, další díl SNL, gagů hodně, příliš mnoho hraných scén, zbytečně moc propřemýšlených, spousta nedořečeného v těch "autentických". Nemám moc pocit z dobrého filmového večera, to je asi největší zklamání, i přes to, že si uvědomuju, jaké vymýšlení a šílenosti kolem toho musely být při vzniku. Maria je sympatický objev. Shrnuto, vážím si toho, že si Sasha Baron Cohen udělal takovou práci, aby zabojoval s fake news, popírači holocaustu, s machismem a popírači roušek, ale asi to není ten způsob, kterým bych si to přál mít naservírované.

Velká hra (2017)

Největší nevýhodou je, že si teď po tom roce, kdybych si to nepřipomněl v zajímavostech a popisu, ani nepamatuju, o čem to bylo, krom snad karet a nějakého hotelového pokoje, a toho, že jsem se celkem nenudil.

Chicagský tribunál (2020)

Když jsme to na Netflixu dnes večer spustili, letmo z povídaček jsem tušil, že jdu na jistotu do kvalitního filmu pro sobotní večer. Aaron Sorkin, obsazení a tak. Soudní proces. To mě nemohlo nebavit. Že se z toho vyklube herecky, scénaristicky, režisérsky a kdo ví jak ještě, prvotřídní soudní drama, jsem mohl doufat. No a teď mám radost, že je takový film na světě, protože to je jednoznačně TOP 10 pro tento rok a v TOP 10 v tomhle žánru za hodně hodně hodně dlouhou dobu. A jak by mu panečku slušelo kino...nic proti Netflixu...bomba. Jo a kdo se pořádně vžije do děje, věřím, že mu geniální Frank Langella v roli soudce vyžene tlak stejně vysoko jako vrchní sestra z Formanova Kukaččího hnízda nebo v podstatě všichni Vlastníci. A Sasha Baron Cohen je tady hvězda první kategorie. Mark Rylance a Michael Keaton? To je jako otevírat ty nejlepší lahve vína, jen tak mimochodem, jako že při sobotním večeru... P.S. Podruhé stejně dobré, soudce je Ďábel :)

Útěk z Alcatrazu (1979)

Old school jako hliníkový ešus. Drsňák Clint je tak drsný, že v něm někdy vidím parodii Jima Carreyho. Jinak příjemný pomalý film, u kterého se dá v klidu dvakrát usnout.

Chalífát (2020) (seriál)

Jen proto, že se v poslední době vyhýbám seriálům, zvláště těm, které mají vatu už od druhého dílu jako hlavní náplň stopáže, nebudu snižovat hodnocení Chalifátu ani o milimetr. Až na pár momentů dobrý scénář, odvážný námět, dobře zahrané, skvěle natočené. Rozhodně dost kontroverzní a i díky tomu nesmírně potřebné. Nezapomenout na nejvyšší míru barbarství na této planetě v 21. století a na skryté nebezpečí, nejen ze strany teroristů, ale i nás samých podléhajících mýtům a klamům.

Amundsen (2019)

Amundsen možná neměl rozpočet Titanicu, i tak ale celý film, u kterého i normální oko nepřehlédne nižší rozpočet, mrazilo z fantastické vášně po objevování ledových světů. Chápu, že lepší hodnocení by získal, kdyby mu společnost dělal Ironman nebo to mělo nějaké bizarní scény ze Soulu, ale nemělo. Byl to jednoduše klasický jednorozměrný životopisný film o pozoruhodném chlapovi, mimochodem výborně zahraném. Lituju, že jsem si pár těch nádherných záběrů ledů neužil v kině.

Anna (2019)

This was fun. Zábavná lobotomie :-) Nudit se u toho moc nedá, přemýšlet taky ne :) Kvalitní produkce, rozhodně je v tom spousta vtipných detailů, ke kterým se rád vrátím. Kill Bill + Brutální Nikita + Bourne + whatever you like :)