Zvrácenost strachu (2020)

Survival horror o podivínské rodině žijící na samotě uprostřed lesů, která se bojí vlka a dalších. Vyhovující pomalejší tempo, posledních pět minut to posunulo o jednu hvězdičku nahoru. Lepší bez traileru, jinak víte všechno (i když to asi většina filmu).

Bambilionářka (2020)

První dva filmy Mirandy July mám hodně rád, tady je pořád cítit její poetika, ale už to nějak drhne. Respektive příjde mi, že sice se snaží tlačit na pilu a zaplnit film co nejdivnějšíma postavama a dějovýma zápletkama, ale není v tom tolik té lehkosti a humoru.

Warriors (1979)

Připomnělo mi to starý plošinovky na automatech co v 90s brázdili ČR v maringotkách. To prostředí NY metra tomu dává minimálně jednu hvězdičku navíc.

Polibek upíra (1988)

Cage ve své pravděpodobně nejvíc maniakální roli. Klíč k snímku se skrývá ve fotce Kafky, kterou má zarámovanou v kanceláři :-)

The Boy Band Con: The Lou Pearlman Story (2019)

Příběh chlápka, kterej "udělal" Backstreet Boys a Nsync a pak podělal nejen je, ale i tisíce dalších investorů skrze různý šméčka o 500 miliónů dolarů (nejlepší bylo asi to, kdy lidi nalákal na investování do letecké společnosti, přičemž jediný dvě fotky jeho letadel vyfotil pomocí dětského slepovacího modelu, kterej držel nad přistávací dráhou :-)). Plus se tam řeší i věci typu "poslouchejte - mám pro vás skvělej kontrakt v evropě, jedinej háček je v tom, že tamní manager chce, abyste mu chvíli šahali na péro a hráli si s ním. Ale to je drobnost a o nic nejde, ale projistotu abyste ho nezklamali, tak si to napřed můžete nacvičit na mě." Nebo když si Backstreet Boys pozval na slavnostní večeři v době, když už prodávali milióny desek a obřadně jim konečně předal jejich první vysněný šek - byl na 10 000 dolarů a v přepočtu na hodiny to nedělalo ani minimální mzdu. Tak borci začali studovat, co že to vlastně podepsali za smlouvy. Zpracování průměrný, ze začátku se to hodně cyklí, takže jsem první polovinu proklikal a díval se až na posledních 40 minut, kdy se to vyhrotilo ve stylu Vlk z Wall Street.

Somers Town (2008)

Krátká feel good komediální jednohubka s lehkým závanem dramatu. V rámci žánru "příběh dvou londýnských puberťáků (syna polského dělníka a bezdomovce v dámských šatech) s jejich sdílenou láskou k jedné francouzské kavárnici" to nemá konkurenci, jedním slovem roztomilé.

Oxyana (2013)

Syrovej minimalistickej dokument o zapadlém městečku v západní Virginii, kde je velká část dospělé populace závislá na opiátech (oxycontin). Dřív to bylo hornický město, dnes tam není nic. Dřív se tam říkalo "You got 3 choices, Coalmine, Moonshine or moven on down the line", dnes akorát pálenku vyměnili za aktuálnější produkt. Strohý výpovědi se střídají s dlouhýma atmosférickýma záběrama na okolní krajinu, celkovej dojem je bezůtěšnost a prázdnota. Nečekejte nic investigativního, nedozvíte se kde to kupují, jak na to shání, žádný akční záběry policajtů hrdinně zatýkajících dalšího bezvýznamnýho dealera, jen jednotlivý příběhy typu "Je mi 23 a polovina mých spolužáků už je mrtvá, protože se předávkovali. Začal jsem brát poté, co můj táta zastřelil mámu, bratra a nakonec i sebe." Tzn. že se ani nedozvíme, jestli ty Suboxone náplasti, který tam pár vystupujících užívá, dostávají zadarmo od doktora jakožto substituci. Každopádně je trochu ironie, že jak Oxycontin, tak Suboxone vyrábí stejná firma (Purdue pharma), tzn. že prodávají jak nemoc, tak lék, ideální business model. Pro podrobnější pikatní detaily (např. jak firma vědomě veřejnosti lhala ohledně závislostního potenciálu apod.) třeba tady https://www.theguardian.com/us-news/2019/jul/26/sacklers-opioids-purdue-pharma-oxycontin-opioids

Nadějná mladá žena (2020)

Vzácně vyváženej poměr černýho humoru, dramatu/vážnýho tématu (následky znásilnění), revenge movie a trocha romantiky. Potěšili drobnosti jako creepy orchestrální verze "Toxic" od Britney Spears před závěrečnou scénou apod. V celým filmu není nouze o překvapení, konec má drtivej dopad. Očividně to měla být agitka a je to názornej příklad toho, jak se dá udělat dobře.

Muscle (2019)

Gerard Johnson piluje svůj osobitej styl ("Tony" byla skvělá studie osamělosti sériového vraha, "Hyena" zase syrovost/surovost ve stylu Refnova "Dealera" nebo "Bad Lieutenant" s Harvey Keitelem). Tentokrát svoje typická témata kontrastuje černobílou artovou kamerou. Dějově je to taková gangstersko-kulturistická verze Cable Guye řízlá krizí středního věku a existencionální atmosférickou kokain swingers party, vzpomněl jsem si u toho třeba i na Rundskop. Jeho (ne)zakončování příběhů a jejich otevřenost budou jedni považovat za výhodu, druzí za nedostatek. Mě osobně stočení toho děje trochu divočejším směrem v poslední třetině sedlo. Silnej film, přeměna hlavního hrdiny ze zakřiklého připlešatělého oplácaného taťky v testosteronový hovado byla povedená a uvěřitelná. Možná se inspiroval tímto dokumentem, v té půlhodině jsou skoro všechny elementy včetně těch, který příjdou ve filmu až jako překvapení ke konci https://www.youtube.com/watch?v=TUzlmWWdjEQ&bpctr=160990425

Tony (2009)

Za málo peněz hodně muziky - studie osamělosti a asociálnosti, kdy jediným výsledkem mezilidského kontaktu jsou pytle s naporcovaným tělem. Jeden z těch filmů, který zalezou pod kůži nezávisle na tom, jestli se vám líbí nebo ne.