Fenomén (1996)

Oddechovka na nedělní večer. Vynikající obsazení. Sestava Travolta, Whitaker a Duvall jsi opravdu sedla. U tohoto filmu jsem si odpočal. Celý film od začátku do konce se snaží hrát na emoce diváka a příjemně ho nutí se zamýšlet nad možnostmi kombinace nadpřirozené inteligence a obyčejného člověka, který má rád svůj život, tak jak je. Hodnocení: 70 %

127 hodin (2010)

Na tento film jsem se těšil od prvních ukázek v kině, co jsem viděl, ale nějak jsem to pořád odkládal, až doteď, těsně před mým odjezdem na poznávací trip. Byla to shoda okolností, že jsem si to vybral, ale nakonec to byla správná volba, jelikož dobrodružná tématika spojená se skutečným příběhem má u mě vždy velký úspěch. Danny Boyle se opravdu ujal této příležitosti a natočil opravdu jedinečný, spontánní příběh o klukovi, který je sobec, trošku nesympaťák i přesto mu celý film fandíte, ať to zvládne. Tenhle film nutí člověka zamyslet se, jak je život vrtký. Stačí málo a člověk se může dostat do neřešitelné situace, z této představy běží mráz po zádech. Palec nahoru. Určitě jeden z filmů, který se rád podívám ještě jednou. Plus nádherná krajina Utahu. Zajímavosti: * Scéna amputace byla provedena na jeden zátah * Aron Ralston si každý den svého uvěznění v kanonu natáčel „deníček“. Záznam viděla pouze rodina a blízcí přátelé. Před natáčením dostali svolení ke zhlédnutí i James Franco a Danny Boyle * Původní zbytek Ralstonovy ruky byl policií vyproštěn, spálen a Ralston popel rozsypal na místě nehody * Skutečný Ralston byl podroben několika operacím hned po záchraně. Propadl však depresím a chtěl dokonce spáchat sebevraždu * Scéna amputace trvá ve filmu tři minuty, ve skutečnosti to Ralstonovi trvalo víc jak hodinu * Od samotné amputace do setkání s lidmi, kteří ho zachránili, uběhlo přibližně 10 hodin * V reálném příběhu se Aron po napití z kaluže slušně řečeno vyprázdnil horem i dolem. Režisér se rozhodl tuto pikantnost divákům nedopřát * Hodnocení: 80 %

Traffic - Nadvláda gangů (2000)

Jedním slovem prostě perfektní. Klobouk dolů před Stevenem Soderberghem, tohle je mistrovské dílo. Obchod s narkotiky je aktuálním tématem jak v USA, tak i v Mexiku. Střídání kamer, propracované dialogy a vynikající herecké obsazení s výborným výkonem Benicia Del Tora. Dost superlativu, prostě doporučuji vidět. Zajímavosti: * Ve filmu je celkem 135 postav, které promluví a natáčel se v celkem 8 různých městech * Kevin Costner se ucházel o roli soudce Wakefielda. Stejně tak se uvažovalo o Richardovi Gere a Al Pacinovi * Catherine Zeta-Jones a Michael Douglas byli zasnoubeni již před začátkem natáčení a vzali se krátce po něm. V žádné scéně se neobjeví spolu * Každá scéna, která se odehrává ve městě Tijuana, je snímána ruční kamerou * Hodnocení: 95 %

Hlavně nezávazně (2011)

Klasicka komedie ala Ashton Kutcher, tohle mu sedi, nejsem si jisty, jestli by zvladl narocnejsi filmovou roli. Prekvapeni pro me bylo kyvnuti na nabidku od Natalie Portman, myslim si, ze tato herecka ma na filmy v mnohem vyssim levelu narocnosti. Kazdopadne je to film, ktery si muzete pustit, kdyz nemate naladu nad nicim premyslet, ale jen se divat a odpocivat. Nic svetoborneho to neni, mnoho podobnych filmu uz bylo natoceno. Take it easy just relax ;-) Zajimavosti: * Podle svědectví lidí ze štábu si Ashton Kutcher Natalii Portman při sexuálních scénách velice vychutnával. Filmování, o kterém se říká, že je jako povolené milostné podvádění, si očividně užívala i Natalie. Té se líbil Ashtonův humor a trávila s ním všechen volný čas. * Scénář nesl původně název Fuck Buddies. Moje hodnoceni: 55%

Strom života (2011)

Art film, vynikajici hudba, perfektni prace s kamerou. Pekne zobrazeny prechod od Velkeho tresku, pres vznik zivota na zemi. Film je umelecky zpracovany pro hlubsi zamysleni nad smyslem zivota, vnimani zivota, nuti divaka zamyslet se nad vlastnimi hodnotami v zivote. Pro narocneho divaka, necekejte zadnou akcni, komercni podivanou… Zajimavosti: * Pro roli v tomto filmu byl také zvažován Mel Gibson, Colin Farrell, Heath Ledger * Strom života z tohoto filmu se nachází na Smithville, v Texasu * Terrence Malick začal na tomto filmu pracovat již v roce 1978, tehdy pod názvem Q. Hodnoceni: 60%

Prostředníci (2009)

Film Middle men je další ze série životopisných filmů zaměřených na business, internet a velké peníze. Musím se přiznat jsem velkým fanouškem tohoto stylu zfilmování skutečných příběhů o velkých penězích. Luke Wilson byl pro tuto roli perfektní volbou. Co dodat víc. Snad jen točte více filmů založených na skutečných událostech. Moje hodnocení: 80%

Malý velký muž (1970)

Little big man je western, který byl natočen a povyprávěn ve velkém stylu, kde se prolínají vtipné scény s velmi smutnými, které jsou ostudou a velkým mezníkem v Americké historii. Souhlasím s novinářem, který natáčel rozhovor s 120letým starcem, který tento příběh vyprávěl, že to byla genocida, z mého pohledu srovnatelná, možná i větší než Holocaust za 2. světové války. Dějiny píšou vítězové. I díky tomu se na generála Custera nepohlíží jako na válečného zločince, vraždícího děti, ženy bez rozdílu. Tento film je jedinečným nahlédnutím do historie vyhlazení severoamerických indiánů s neskutečnými hereckými výkony Dustina Hoffmana a náčelníka Chief Dan George. Dustin Hoffman zde ztvárnil švejkovskou postavu, ke všemu se vždy po náhodě nachomýtl, vždy se mu podařilo se štěstím vyváznout, kdy se nestává hlavním hrdinou, který vítězí v každé situaci, ale spíš neutrálním účastníkem přihlížející k prolínání života indiánů a bělochů, kterých byl součástí… Zajímavosti: * Aby dosáhl chraplavého hlasu muže, který má mít přes 120 let, sedl si Dustin Hoffman do šatny a hodinu z plných plic křičel. * Malý Velký Muž" se jmenoval Indián, který se podílel na zajetí nebezpečného lakotského bojovníka jménem Crazy Horse. * Nedaleko místa Custerova posledního odpočinku najdeme vesnici s názvem Garryowen, pojmenované podle pochodové písně Sedmé kavalerie (slova “Garry Owen“ můžeme také číst v plukovním erbu). Moje hodnoceni: 75 %

Zdrojový kód (2011)

Tenhle film měl u mě obrovské očekávání. Na konci jsem měl smíšené pocity, nadšený jsem byl z tématu mysteriózního thrilleru, spokojený s hereckým obsazením i zpracováním tématu. Zklamáni nad tím, že tvůrci nešli mnohem hlouběji do tématu a nezkusili to více rozebrat. Každopádně oddechovka s obrovským nevyužitým potencionálem. Zajímavosti: * Jako telefonní vyzvánění hraje Christině „The one and only“ od skupiny Chesney Hawkes, kterou Duncan Jones použil i ve svém předešlém filmu Moon, kde je píseň vyzváněním budíku hlavního hrdiny. Moje hodnoceni: 70%

Pařba v Bangkoku (2011)

Stejně jako jednička i Pařba v Bangkoku nezklamala, vtipný rychle jdoucí děj, který člověka nenudí a který mu dodává pozitivní energii v průběhu celého dějiství. Od začátku jsem se k tomuto druhýmu dílu postavil s předsevzetím, že nebudu hodnotit a porovnávat na základe podobností s jedničkou a vyplatilo se. Do kina jsem šel s pochmouřenou náladou po náročném pracovním dnu, ale Pařba v Bangkoku mi ji rychle zvedla. Spokojenost. Velké plus fotky na závěr opravdu stylové, scéna s taterem prostě paráda (trochu drsnějsi), škoda jen, že vycouvali z obsazeni Mela Gibsona.▐ Zajímavosti: * původně v roli tatera měl být obsazen Mel Gibson * Mike Tyson se ve filmu objeví jako zpěvák na Stuově svatbě. ▐ Moje hodnoceni: 75%