VALL-I (2008)

Jen 3* za tak pěknou pohádku!? No jo. Za první polovinu bych neváhal dát téměř absolutorium. Pěkné kulisy postkatastroficky zaneřáděné planety Země, svérázný hlavní hrdina tonoucí v osamělosti (mimochodem, trochu mi v obličeji připomíná #5), skvělý šváb ve vedlejší roli... Ale po odletu ze Země se to bohužel zvrhává v mravoučné plahočení k happyendu. Tak 3 a půl ;-)

1984 (1984)

Když jsem knihu 1984 četl poprvé, tušim v roce 2002, říkal jsem si, že tohle se asi zfilmovat nedá. A ono už to natočené 18 let bylo. Aha. To, co se člověku při čtení Orwella honí hlavou se asi na plátno přenést nedá, nicméně tato téměř doslovná adaptace se mi překvapivě líbila. Výstižně znázorněná anonymita lidí a zároveň neustálá kontrola Velkého Bratra, které nikdo neunikne. Zajímavé, doporučuji.

Persepolis (2007)

Velice, velice milé překvapení! Animáků čistě pro dospělé pořád není tak moc a tady mě zaujala animace i silný příběh - zpověď svérázné íránské dívky z velice neveselé doby. To, že na Blízkém (až středním) východě nežijí jen barbaři a fanatičtí muslimové jsem měl možnost se sám přesvědčit. Doufám, že i tenhle film přispěje k trošku jinému vnímání tamních lidí a zdejších imigrantů...

Goyovy přízraky (2006)

"A příště se to bude jmenovat Gottovy příznaky" Ale teď vážně - nejnovější Forman mě zklamal. Hlavní postava nevýrazná, příběh měl být silný, ale na mě moc nezapůsobil. Silná je postava Lorenza, ta mi v paměti zůstala, zbytek nemastný, neslaný. To už nezachrání ani španělská inkvizice.

Mistr a Markétka (2005) (seriál)

Abych pravdu řekl - nějak mě neuchvátila ani kniha. Ikdyž přiznávám, že některé pasáže byly povedené. Ale Wolanda a spol jsem si prostě představoval jinak než v tomto seriálu, víc působivě. Asi moje chyba. Nicméně i tak jen 2*

Kozí příběh - Pověsti staré Prahy (2008)

"Ano, chtěl jsem Kozí příběh a tady byly kozy. Ale naprosto nevhodné! K mému věku, náladě, ke společnosti se kterou jsem na to koukal... prostě NE VHO DNÉ!" Netušim, jestli při tomto filmu bavily aspoň děti, ale mě to přišlo trapné. Bohužel. Ale chválím snahu o na české poměry novátorskou animaci. *

Tenkrát v Mexiku (2003)

Tohle opravdu nebyl ten pravý film na první rande... Jak miluju Desperada a El Mariachiho, tak tohle prostě ne. Hlavní postavu jsem ve filmu mockrát neviděl, zato přibylo spoustu dalších nepřehledných postaviček (zaujal mě pouze Depp, jedno oko nezůstalo suché). A už mu zase zabili holku, sakra! To už fakt naštve...

Scary Movie: Děsnej biják (2000)

Upřímně, není to o nic blbější než tenagerovský horory, který to paroduje (omlouvám se Vřískotu). A právě do krajností vytažená klišé béčkového žánru mě tady prostě bavila. Sprosté - ANO, samoúčelné - ANO, vtipné - pro mě každopádně nejlepší parodie tohoto žánru. Nebrat vážně.

Samotáři (2000)

Ať se propadnu k Hančiný histerický matce, jestli tohle není jedna z nejlepších českých komedií ze života pražských třicátníků konce milénia všech dob! Výborné herecké výkony i od herců, které jsem do té doby neznal, nezapomenutelné hlášky ("Vy ten život nežijete, vy ho jenom krájíte!" "Vždyť hoříme! - Vůbec ne, naopak" "Ty jo, co je to za město?"...), skvělá hudba (hlavně ta instrumentální), nápaditá mozaika jednotlivých postav, která se skládá a zase rozkládá na prvočinitele. Nic víc od českého filmu nežádám! 5*