Velký blondýn s černou botou (1972)

Klasika spionaznich komedii a zaklad pro vsechny, kteri maji radi komedialni ekvilibristiku vlasateho Francouze Pierra Richarda. Skvele gagy, dotazeny pribeh k same hranici absurdity a nepostradatelna krasna zena, to je parada, ktera se nesmi minout.

Sluneční stát (2005)

Presprilis zalidnena mozaika zivotu ctyr pratel, jejichz parcialni pribehy prevladaji nad pribehem zastresujicim. Vynikajici Bares s Navratilem tahnou cely film, ve kterem jde vice o drama, nez komedii. Uprimne si myslim, ze prirovnani k filmu Do Naha je vice nez nadnesene a rozhodne ne presne. Kdyby Sulik udrzel vetsi duraz na celkovou linku a dotahl jen schematicky naznacene problemy, ci alespon vice provazal rodiny vsech ctyrech, pak by slo o velkou udalost v nasem malem filmovem rybnice, takhle jde bohuzel zase jen o lineho kapra, jenz se jen osamocene sluni na melcine nepovedenych kusu poslednich let. Jednooky mezi slepymi.

Hluboký spánek (1946)

Velka klasika s nejlepsim Marlowem - Humphrey Bogartem, snad az prilis zmatena pro kohokoliv, kdo necetl predlohu. Nicmene stale je tu perfektni Bogart, k sezrani pridrzle sexy Lauren Bacall a vyborna kamera s hudbou, ktera dokresluje nadherne ponurou atmosferu navozenou ve studiovych kulisach. Krasna ukazka stareho remesla a zasle slavy Noir filmu s drsnym detektivem a krasnymi femme fatalle.

Kočka na rozpálené plechové střeše (1958)

Precizne natoceny snimek s vynikajicimi vykony Elizabeth Taylorove a hlavne Paula Newmana, vypovidajici o tom jak tezke je nekdy podivat se sam sobe do oci, ci si pripustit pravdu, at uz je jakakoliv. Brilantni dialogy mezi herci z prvni ligy, atmosfera ktera se da krajet a nadherna Taylorova. Pet hvezdicek bez debat.

Svět podle Prota (2001)

Vyborne herecke vykony Spaceyho a Bridgese drzi tento film v nadprumeru. Pribeh "mimozemstana" Prota je sice silny, ale bez techto dvou by sotva slo o neco vic. Takhle jde o velmi prijemny snimek, ktery potesi kazdeho, byt i skryteho snilka.

Constantine (2005)

Vyborne momenty s vynikajici kamerou, kombinovane s prumernym dejem a velmi "neovsky" unifikovanym Reevesem. V prvni puli pracne budovana hororova atmosfera mizi kamsi do nenavratna a konec je misto ocekavaneho vyvrcholeni jen slabsim pribuznym. Zkratka, dejte dohromady Vymitace dabla, Matrix a Hellboye a vyleze vam Constantine jako vysity, prumerne zabavny film s mirne filozofickymi pokusy a vcelku hezkou, ikdyz ponekud neoriginalni kamerou.

Mimo zákon (1986)

Uzasne ujety film, blizici se chvilkami svoji absurditou az Dead Manovi. Dvojka Waits-Benigni je jedna z nejoriginalnejsich jake jsem kdy videl. Nahodna trojice naprostych loseru prozivajici sve velke dobrodruzstvi, natocena s ohromnou atmosferou totalni marnosti a groteskni deprese, to je zkratka vec na kterou se jen tak nezapomene. Perfektni ujeta pocitovka.

Olověná vesta (1987)

Vynikajici valecne drama, ktere ale pozbyva neco z Kubrickovy syrovosti. Jakoby tu tak trochu Stanley ubral a uz nebyl tak bezcitny ke svym hrdinum, nicmene stale vyborny film, kde je uzasne propracovana souhra obrazu s hudbou.

Občan Kane (1941)

Asi jsem podivin, ale az tolik me Obcan Kane nestrhl. Na tu dobu jiste vizionarske dilo, i po letech velmi dobry film, ale nevzal mne natolik, aby dostal plnych pet.

Amatéři (1994)

Amater je perfektni ukazka toho, ze dobry film jde natocit i za malo penez a nemusi v nem chybet ani humor, ani napeti, ani laska. Hartley vsechno davkuje v preciznim pomeru, herce vede k presvedcivym vykonum a dava az prekvapivy prostor pro komiku, ktera ale nezahlusuje vaznejsi linku pribehu. Vyborny film, ktery si s prehledem poradi i bez prestrelek, honicek a vybuchu.