Dannyho parťáci 2 (2004)

Nápady došly, ale peníze se musí vydělávat dál. Asi proto je natočené toto pokračování, kterému chybí moc a moc, aby se vyrovnalo svému prvorozenému bratříčkovi. Vše je o poznání kostrbatější, rozvláčnější a rádoby překvapivé. A navíc Julia Roberts tu vypadá jak Frankensteinova nevěsta. Na jeden večer se to snese, ale více ne.

Agenti nula nula (2004) odpad!

Takhle nějak si představuji smrtící sérum pro filmového maniaka odsouzenehé k smrti. Každý kdo má alespoň trochu rád dobrý film, musí u této zhůvěřilosti minimálně třikrát padnout do mdlob. Marně se nechávám unášet představou, že se tohle nikdy nenatočilo a ten den, kdy jsem Agenty viděl, byla jedna velká a odporná halucinace.

Wimbledon (2004)

Překvapivě velice příjemná komedie z netradičního prostředí. Paul Bettany a jeho myšlenkové pochody během zápasů, odevzdanost totálního losera a krásná replika Porsche Spider, to jsou hlavní devizy Wimbledonu. Kirsten Dunst oproti tomu když už nic jiného, tak konečně nasnímaná tak, aby vypadala jako pěkná holka a král Rohanu Theodén, coby ušlápnutý podpantofelní tatík. Opravdu oddychová a milá záležitost pro pobavení.

Kafe a cigára (2003)

Směsice lepších a horších scének u stolku v kavárně, s kouřícím pressem a dýmající cigaretou. Povinnost pro všechny kafaře a kuřáky, kteří si po každé z povídek budou muset odběhnout na chodbu loknout a dát čouda.

Na dotek (2004)

Vynikající ukázka vztahů mezi muži a ženami a téměř přesná studie mužského a ženského chování ve vypjatých citových okamžicích. Perfektní výkon všech čtyř hlavních protagonistů, kde kupodivu starší mazáci (Robertsová, Law) vytvářejí podklad pro ekvilibristiku nastupující generace (Portmanová, Owen). Velmi pozoruhodný snímek i přes občasné zmatečné skoky a hlavně neviděné zvraty, o nichž se dozvídáme až z následného děje a které nejdou občas tak úplně snadno pobrat.

Lovci pokladů (2004)

Prostoduchá slátanina, jež na první pohled vyřvává, že jediný důvod pro její natočení byly peníze. Příběh a postavy jsou zhruba stejně slabomyslné a volně kombinují hlavně Indiana Jonese a kasovně nejúspěšnější román minulého roku Šifra mistra Leonarda. Trapné pátrání a nacházení stop, plakátoví hrdinové, příběh, o kterém se snad nedají napsat více než dvě smysluplné věty, to vše zabaleno do popcornového hávu. Přesně tak vypadá superptákovina Lovci pokladů.

Bokovka (2004)

Výjimečně zdařilý film, který minimalisticky popisuje trampoty středního věku. Používá k tomu nesourodou dvojici kamarádů, vitálního proutníka a zhrzeného nesmělce, kteří jsou perfektně zahraní a napsaní. Bokovka je film, který je opravdu abnormálně příjemný a přitom v něm nejde zdaleka jen o pobavení. Takhle si představuji zhmotněné heslo, že v jednoduchosti je síla. Jednoduše perfektně po všech stránkách dotažený film.

Perly a svině (2003)

Povedený Kámoš nastartoval zájem tuzemských distributorů o severské nízkorozpočtové komedie pro mladší publikum. Jednou z nich jsou i Perly a svině, které jsou žalostně nezvládnuté jak po stránce scénáře, tak po stránce dramaturgické a konečně i režisérské. Jde o velmi lehkou zábavu, která počase začne nudit a jen pár opravdu povedených fórků dá tušit, že tu bylo našlápnuto na slušný film. Tento potenciál se ale bohužel vyplýtval směrem k tuctovému příběhu, jednorozměrnosti postav a spolehání na to, že mladé publikum tyto nešvary omluví, když uvidí pěknou blondýnu a nesourodou bandu troubů, starající se o svou nenadále nabytou sestřičku. Znám mnoho lepších způsobů jak strávit večer a nepřijít o 100 a více korun za lístek do kina.

Letec (2004)

Vynikající drama výtečného režiséra. Leonardo DiCaprio se snad už konečně zbaví nálepky hezkého neumětela a vrátí si označení podstatně lichotivější, jež si vydobyl po perfektním výkonu v Co žere Gilberta Grapea. Jeho výkon je bez nadsázky perfektní a velmi přesně koresponduje s milimetrovou režií velkého Martyho. Co na tom, že Howard Hughes patrně byl úplně jiný člověk, než jak ho líčí Scorsese. Teď už si ho bude každý pamatovat tak, jak ho zpodobnil věčný čekatel na Oscara. Jde o dílo, které je třeba vidět a vytvořit si na něj vlastní názor. U takovýchto filmů se totiž nedá jentak spoléhat na reference jiných, to se musí vidět na vlastní oči.

Příběhy obyčejného šílenství (2005)

Nový Zelenka zvolnil a poprvé nám přísně chronologicky vypráví příběh, jak jinak, než o lidech, kteří nejsou úplně normální. Příběhům nechybí vtip, smysl pro absurditu a stále se nevytratilo ono Zelenkovo balancování na hranici komična s tragikou. Bohužel to ale celé nějak nedrží pohromadě. Výsledný tvar postrádá atmosféru a jasnější tah na bránu, který by diváka poutal po celou dobu stopáže. Jednotlivé postavy jsou povětšinou výborně zahrané i napsané (s výjimkou Jany Zuzany Šulajové), ale nefungují dohromady. Ukazatelem vaší spokojenosti podle všeho pak bude, zda dokážete postavám uvěřit, což se mě například nepovedlo u vztahu Petra s Janou, kdy vynikající Trojan má proti sobě nevýraznou Šulajovou. Výsledek tak nenadchne, ani neurazí.