Atlas mraků (2012)

Opět vyzvednu sourozence Wachowské, co odvedli úžasnou práci. Dodrželi hlavní myšlenku knížky, co jim byla předlouhou a učinily tak z ní něco, za co se její autor nemusí stydět. Příběh – tedy scénář- je zpracován kvalitně, přirozeně a s tajuplnou lehkostí, co dodává filmu energii a zároveň svěžest, která nás nutí si stůj, co stůj jej zamilovat. Jednotlivé příběhy stejných lidí v jiných životech byly ztvárněny známými Hollywoodskými tvářemi perfektně, bezchybně a dalo by se říci, že dokonce fenomenálně. Nikdo tak nezůstává pozadu a všichni jsou naprosto úžasní. Hudba byla taktéž zvolena dobrým způsobem. Sextet z filmu mne pokaždé zahltí haldou inspirací a nových nápadů, co mne zároveň povznesou a donutí my říci, že můžu změnit svůj osud a řídit jej. Jistě, někomu se to může zdát trochu klišoidní, ale skutečně tomu tak je. A přesně o to také ve filmu jde. Toto dílko je proto jeden velký unikát, jenž by neměl být za žádnou cenu opomenut. Doufám, že jednoho dne to i jiní ocení. Celkově za veškerý dojem dávám pět z pěti hvězdiček.

Matrix (1999)

Režiséry Wachowské mám rád, protože jejich filmy mají vždy onu správnou hloubku a ducha, co nevyprchají den po tom, co jsem film shlédnul. Ne, ty vydrží týdny, měsíce a v některých případech se zapíší do mysli napořád. U matrixu tomu je stejně tak. Mnozí by řekly, že staví na předloze scify, ale dál by nešly. Já dobře vím, že to má mnohé společné se shadowrunem, který je zde ve velké míře užit. Krásně tak kombinuje představu světa sourozeneckého dua režiséru s tím, co bylo již pevně stanovené dávno před nimi. Díky tomu vytvořili něco, co je nezapomenutelným dílem, jejž si vytvořilo mnohé fanoušky ve světě. Pojem „Matrix" je proto znám prakticky všude, kde je televize. Co by to však bylo za film, kdyby se v něm neobjevily dobře ztvárněné a zahrané postavy. Hlavním tahounem je bezesporu Keanu Reeves. Za mě je to však Laurence Fishburne, který mi mé sympatie k němu potvrdil v novém ztvárnění vyšetřovatele v seriálu Haniball. Dalším velkým plusem, který film ode mne získává, je naprosto epochální a úžasný soundtrack, který mi do teď zní v uších. Clubbed To Death si pamatuji dokonce nazpaměť. Co víc k tomu říci. Snad jen mohu vyzvednout skvělou počítačovou animaci, co mnohé dozajista nadchne. Celkově tomuto dílku, co v jakési podivné harmonii drží při sobě, dávám pět hvězd z pěti. Víc takových filmů! Škoda jen, že následující dva díly z trilogie nebyly tak skvělé, jako tento (snad kdyby si na ně vzali víc času - kdo ví).