Jáchyme, hoď ho do stroje! (1974)

Úžasný film, dobrý scénář, ještě lepší obsazení a to vše pod taktovkou Oldřicha Lipského. Tak se dělají české filmy! Co film od něho, to jiný pohled, způsob, ba celkově vše září novotou a odlišností. O to víc mám tenhle kousek radši. Ale upřímně, nejvíce jsem si ho zalíbil díky Luďkovi Sobotovi, třebaže Svěrák tvrdil, že mu tím jeho film zkazil, já si naopak myslím, že ho dostal do jiné výšky a především rozměrů. Doufám, že si již konečně uvědomuje, jak moc se mýlil, protože tenhle film si budou pamatovat naše děti a děti našich dětí. Možná je to přehnané tvrzení, ale pokud chcete hledat skutečně českou klasiku - pominu-li tu předválečnou, která ovšem byla jiného ražení - tak ji nejspíše objevíte v tomto období. Ani dosud si myslím nepodařilo srovnat onu laťku a u tohoto filmu to není výjimkou. 5/5

Lelíček ve službách Sherlocka Holmese (1932)

Výborné obsazení není všechno. I když je zde Vlasta Burian, který fascinuje svým bravurním hereckým umem, mám zkrátka pocit, že Lída Baarová mu to kazí. Nemějte mi to za zlé, ale nějak na mne působí dojmem, že se neustále přetvařuje. Zkrátka je pro mne nudná. Možná to je však způsobeno onou dobou, nevím. Jinak je zde pár povedených vtipů, příběh není špatný a celkově to působí dobrým dojmem. 3/5

Když Burian prášil (1940)

Nestárnoucí česká klasika. Zkrátka, kdo by ji neznal. Vlastna Burian je ve své roli jako vždy znamenitý, ale vynikají i jiní herci (Nový, Marvan, Šlégl). Škoda, že se už dneska netočí takové filmy. Panečku, to by bylo něco. Někdo si o mě možná bude říkat, že jsem nostalgik, ale oproti těm českým novinkám, co se promítají v kinech dnes, se mi chce brečet. Raději si posedím u televize - případně DVD - a budu sledovat tenhle špičkový film pro pamětníky, kde není možné prakticky nic vytknout. 5/5

Jmenuji se Sam (2001)

Sean Penn je skvělý jako vždy. V tomto případě mu role sedla natolik, že byl prakticky k nerozeznání od skutečně mentálně postiženého člověka. Dakota Fanning v tomto snímku snad poprvé debutovala ve své začínající herečka a skutečně dokázala, že hrát umí. Nebudu tu ale jenom chválit herce. Všichni dobře vědí, že bez dobře napsaného scénáře, který sedl všem přesně na míru, a režijního vedení by něco takového nevzniklo. Na pět hvězdiček to však bohužel stále nestačí, protože to v některých ohledech pokulhává. Ku příkladu kamera mi v některých chvílích přišla trošku neprofesionální. Také myšlenka nebyla příliš originální, avšak zpracování to zcela vynahradilo. Jak říkám, čtyři hvězdičky jsou oprávněné a tento snímek se za ně stydět rozhodně nemusí.

Zelená míle (1999)

Silný emotivní film, který zná dnes snad již každý. Dobrý výkon od Toma Hankse se očekává pokaždé, a proto ani teď nezklamal. V celém filmu však hrál druhé housle, protože se nedokázal vyrovnat Michaelu Clarku Duncanovi, který jej - smím-li to řici - zcela převálcoval. Scénář se věrně drží knižní předlohy od Stephna Kinga a nedělá mu žádnou ostudu. Řekl bych dokonce, že si tu dal scénárista set-sakramentský pozor, aby něco nezvoral a nepopudil tak proti sobě fanoušky již tak geniální knížky. Režisér na tom byl nejspíš stejně tak a hodně se mu to vyplatilo. Výsledným efektem byl tedy pocitvý věrohodný kousek, který se vryl do mnohých srdcí. Tady není zkrátka o čem debatovat. Pět z pěti.

Koncert pro jednoho (2005)

Tenhle kraťas jsem hrozně moc dlouho hledal a za boha jsem nemohl přijít na to, jak se jenom jmenuje. Líbí se mi zde především scénář, který byl zajímavě a vtipně podán, obzvláště rozepře dvou muzikantů a nečekaný závěr. Hudba tu zde hraje prim, to je zcela jasné, a proto je tu ze všeho dozajista nejlepší. Snad jen dodat, že animace se také povedlo a Pixar tak ukázal, že svoje místo tu má zcela oprávněně.

Polojasno (2009)

Kraťasy od pixara mám mnohdy víc rád, než jejich filmy. Ona jednoduchost mi zkrátka vyhovuje, protože z ní každý dokáže pochopit hlavní záměr. Ani tady jsem nebyl zklamán a kromě výborné animace, co se od tohoto obra očekává, jsem si přišel i na dobrý scénář a skvělou hudbu. Dávám proto pět hvězdiček z pěti.

STD: Oddfjord (2012) (seriál)

Webový seriál, který mě rozhodně pobavil. Scénáristovi a režisérovi Stianu Hastdovi tleskám za výborně vymyšlené komické scénky, dobré dialogy a hlášky, co do takové tématiky patří a hlavně režii, kterou dovedl do zdárného konce. Na to, že se jedná pouze o internetovou tvorbu, to dosahuje až příliš dobrého výsledku. Mnohdy to tak předčí kvalitou i známé americké televizní seriály. Jen škoda, že je to tak krátké. Má to plno potenciálu, co by se dal dobře zpracovat do půlhodinového dílů. Ne-li víc. Je ale pravdou, že jako mnohý web-seriál, má i tento své mouchy a trhliny. Proto čtyři z pěti.

MENU domů (2012) (pořad)

Milá příjemná moderátorka, co se nepokouší ze sebe udělat bůhvíco, jen aby zapůsobila. Skvělý výběr gastronomických podniků, dobrá práce kamery a především zvukaře. Řekl bych, že něco takového, by se klidně mohlo objevit v televizi namísto Polreicha, či Babici. Tito pánové si u mne totiž příliš sympatie svými postoji nezískali. Vím, že jednotlivé díly jsou poněkud krátké, ale řekl bych, že je v nich vše dostatečně sděleno tak, aby je každý dokázal plně pochopit.

Hannah Montana (2006) (seriál) odpad!

Na stupnici stupidity od jedné tohle získává plný počet bodů. Tohle si nezaslouží ani můj komentář. Jasný odpad. Já měl tu smůlu, že jsem viděl jeden díl. Ať je toto varování pro vás, ať na to nekoukáte. Tenhle seriál (pokud se to tak vůbec dá nazvat) postrádá hlavu a patu a především jakoukoliv známku inteligence vyšší, než má šimpanz v zoologické zahradě.