Partička (2011) (pořad)

Upřímně jsem zklamán tímto přechvalovaným pokusem, který je podle většiny lidí vtipným. Mne takový bohužel nepřišel, protože jsem zvyklý na zahraniční klasiku Fast and Loose a Whose Line Is It Anyway?, která tento okopírovaný (jak příhodné pro naše televizní stanice) pokus hravě strčí do kapsy. Ale nebudu házet jenom špínu na tento "pořad". Nějaké schéma to má a scénáře se to do jisté míry drží - má to nějaký smysl. To je však bohužel vše a za zmínku ten zbytek nestojí (snad jen dvakrát za celý večer jsem se pousmál a to je bohužel málo). Tento počin od Primy bohužel u mne moc neuspěl (přitom tato televizní stanice má i zdařilou a dobrou tvorbu).

Bubáci a Hastrmani (1999) (seriál)

Josef Lada byl nejen schopný malíř futurismu (tam jeho díla řadíme), ale také dobrý básník a spisovatel (dodnes pamatuji na knížku o ptácích, na jejímž obalu sedí papoušek vyobrazený jako učitel). Právě jemu je tenhle pořad zasvěcen a nebýt jeho tak je taky o ničem. Mohl bych kritizovat tvůrce, že toho moc neudělali, ale to se mi nechce. Tohle se totiž musí líbit nejenom dítěti, ale i dospělému. Za mě plný počet.

Někdo to rád horké (1959)

Vtipné, neotřelé a přesto i skvělé. Jsem rád, že jsem na tento kousek náhodou v televizi narazil. Navíc, když se jedná dnes už o kultovní klasu. Kdo přímo žere inteligentní humor starých amerických filmů z období chaplinovek si přijde na své. Pět z pěti. Btw. skvělá pointa na závěru filmu.

Dnes neumírej (2002)

Příběh není zase tak špatný a zřejmě by byl i lépe objasněn, pokud by neměl tendenci sklouzávat ke zbytečnostem, které jej činí mírně matoucím. Akčních scén je v tomto snímku požehnaně a pravdou je, že by jich také mohlo být o něco méně. Zkrátka, film by působil lepším dojmem, pokud by byl jednak mnohem kratší a lépe strukturovaný. Vezměme si například postavy. Hlavních záporáků je ve snímku několik a přestože jsou hlavní tři, ten třetí tak nějak pokulhává a připomíná páté kolo u vozu. Tahle bondovka je však ve výsledku vcelku zdařilá. Není to sice bomba na pět hvězdiček, ale zase to není ani průměrný flák (jak tu někteří píší). Za mě 4/5.

Casino Royale (2006)

Když snímek zpětně přehodnotím, není tak úžasný a skvělý, jak se zdá. Za pozlátkem velkoleposti (jak jej mnozí zveličují) se skrývá spousty a spousty nudy, kterou člověk může zažít snad jen při sledování pokeru (pokerový fanoušci zřejmě musí jásat). Akční scény ve snímku sice jsou, ale abych byl upřímný, ty to nedokáží vyvážit. Příběh by byl zřejmý a přímočarý až do momentu, než je hlavní záporák poražen - samozřejmě by kolem toho měla být pořádná akce a podobně, avšak to se nakonec nekoná. Namísto toho se objeví jeden velký otazník po němž následuje půl hodina prakticky o ničem (příliš toho nevysvětlí a spíš celou věc zamotá). Craig hraje dobře, Eva Green mu zdatně sekunduje a Mads Mikkelsen jako záporák plní dobře svoji roli. Je tu ale jedno velké ALE. Jak již bylo zmíněno - scénář. Vše by to bylo perfektní, pokud by nebyl tak zbytečně překombinovaný. Takhle bohužel 3 z 5.

Hořící keř (2013) (TV film)

Film se líbil, protože si na nic nehraje. Nevnucuje onu kontroverzi, zda Palach byl skutečně hrdina, nebo ne. Zda jej k jeho činu donutil stav ve státě, nebo láska. Naopak ukazuje případ, co je pro nás, diváky, daleko zajímavějším. Tady vyplouvají na povrch více-méně podložená fakta, kterých se režie pevně držela. Agnieszka Holland je přeci jen světový formát a HBO by si normálně nedovolilo vypustit nic, co by se mu nevrátilo mnohonásobně zpátky. Proto práce na filmu vypadá na světové úrovni. Co mne tedy hodně zaskočilo, bylo podání českých herců. Nechápu, jak je jenom možné, že jejich "normální" hraní (hodnotím z jejich předchozích rolí v kinematrogafii) v tomto kousku zmizelo a nahradilo jej naopak zcela svěží a dobře zahrané (možná v tom hrála roli právě Agnieszka, možná něco jiného). Samotný scénář, jak už asi vyplynulo na povrch, byl dobře sepsán a to s velkou opatrností, aby divákovi nic nepodsouval a snažil se působit nestraně (byť se mu to někdy nepovedlo). Trochu mě proto zaráží, že tento film nebyl nominován na "Academy awards", ale namísto něj "Donšajni".

Děsivé dějiny (2009) (seriál)

Děsivé dějiny (knížky) od Terryho Dearyho v praxi skřížené s odlehčeným Monthy Pithonem v podobě pro děti. To přesně člověk dostane, když se mu v ruce objeví Horrible Histories (2009). Někde by to možná nefungovalo, ale tady je to super. Nevím, jak děti, ale mě se to hodně zamlouvalo. Rozhodně doporučuji všem, co mají rádi dějiny podané vtipnou formou (pochopitelně, knížky jsou lepší. Ale to jen tak na okraj). 5 hvězdiček ale dát nemůžu, protože seriál má občas tendenci sklouzávat k trapnosti, jakou kupříkladu děti mohou považovat za komickou, avšak dospělí již nikoli (v tomto tak nemůže sloužit univerzálně). Mimoto některé rekvizity, kostýmy, ale i práce maskérů nepůsobili příliš profesionálně - nicméně toto nezkušené oko a neznalý člověk asi (hádám) nepostřehne. Takže krásné 4 hvězdičky.

Cirkus Bukowsky (2013) (seriál)

S tímhle seriálem mne upřímně řečeno česká televize mile překvapila, protože takový kousek - dovolím si říci - evropské kvality, tu dlouho nebyl. Tleskám celému týmu za to, že něco takového dokázal, byť měl jen typicky omezené finanční prostředky, které se zdají být až skoro skromné, vezmeme-li v potaz, že v Americe točí minimálně desetinásobně dráž. Herecké obsazení a výkony, perfektní scénář, co by si sám o sobě zasloužil i knížku, dobrá režie. To vše se podepsalo na tom, že máme na obrazovkách něco, na čem se snad každý shodne, že to stojí za to.

Sladký život (1960)

Pro mě je Fellini obdobou slavného Van Gogha. Ne každý mu rozumí, nechápe jeho pojetí pro krásno, či úmysl zachycený na plátně, ale vždy zaujme a především nabudí dojmu, že je třeba nad vším přemýšlet, než dojdeme k nějakému závěru. To vše je podtrženo takovým množstvím spontánnosti, že to občas přechází až do šílenství. Tak přesně takové mám pocity z Felliniho filmů a toto není žádnou výjimkou. Mám je rád, ale přesto bych je nedoporučil každému. Ani tento film není výjimkou.

Komici na jedničku (2010) (pořad)

Skvělý pořad, kde jsou představeni ti herci, kteří pro českou kinematografii, kdy něco znamenali. To vše uváděno prostřednictvím Petra Nárožného, kterému tento úděl přesně sedl na míru. Snad právě proto se mi tak líbil, neboť patří mezi mé oblíbence. Navíc jeho forma podání působí na mne velice živě a příjemně. Vše ostatní je jen a jen poctivý kus práce zabalený do necelé hodinky. Dávám proto 4/5