Černý meč (1976)

Film sa dá zhliadnuť v originálnom znení na stránke filmotech.com.

Nezdolný Everest (2006) (seriál)

Vynikajúci dokument, ktorý v plnej nahote odhaľuje obludnosť komercionalizácie výstupov na Mount Everest. Priniesla na túto horu totálny chaos. Za peniaze sa k výstupu dostávajú ľudia, ktorí nemajú takmer žiadne skúsenosti s pobytom, nieto ešte s výstupmi v takýchto nadmorských výškach. Nechápem horského vodcu Russella Bricea, ako si mohol vziať na takejto náročnej akcii na zodpovednosť človeka, ktorému dva týždne predtým odstránili ľadvinu alebo motorkára, ktorý sa ledva vylízal zo zranení po nehode. Keby šlo len o ich život, ale popri tom hazardovali aj so životmi Šerpov, ktorí ich museli potom znášať dolu. Tieto výstupy na Everest už majú s horolezectvom pramálo spoločné.

Boris I (1985)

Bulharský historický film o vodcovi Bulharov Borisovi, ktorý v Bulharsku panoval v druhej polovici 9. storočia. Po neustálom 10-ročnom vedení vojen sa s okolitými štátmi nakoniec rozhodol postupne uzmieriť formou ústupkov a darov. Napríklad srbský cár dostal od neho jeho koňa a konkubínu. Kvôli mieru s Byzanciou sa ale rozhodol obetovať starovekú pohanskú vieru a prijal vieru kresťanskú, ktorú nechal postupne aplikovať na celý národ. Proti tomu sa ale postavila časť boilov (členov vyššej spoločenskej vrstvy), ktorí vyvolali vzburu, ktorú sa ale Borisovi podarilo potlačiť. Film ďalej pojednáva o príchode troch cyrilometodských učeníkov, ktorí priniesli do Bulharska prvé písmo a o období nástupu na trón Borisovho vzdorného syna, Vladimira-Rasateho, ktorého Boris menoval svojim nástupcom predtým, než sa utiahol do kláštora. Bohužiaľ, mal som možnosť sledovať iba zostrihanú DVD verziu tohto dvojdielneho filmu.

Případ komisaře Maigreta (1959)

Na to, že má tento film viac ako 50 rokov, je to veľmi dobre spravená a do posledných okamihov napínavá detektívka. Jean Gabin sa svojej úlohy komisára, ktorý vyšetruje smrť starej grófky, zhostil bravúrne. Postava Maigreta sa objavuje vo všetkých scénách filmu. Škoda, že v našich končinách je tento film, dá sa povedať, neznámy. Naposledy sa v SR alebo ČR v televízii vysielal vraj pred viac ako štyridsiatimi rokmi. Nebolo by od veci, aby sa po ňom popozerali niektoré TV spoločnosti a predstavili ho súčasnej generácii divákov.

Čas chlapů (1977)

Mládencovi sa zapáči dievčina v druhej dedine. Zaplatí chlapov, aby mu ju uniesli. Keď sa s ňou vrátia domov, tak sa, i keď proti jej vôli, ihneď vystrojí svadba. Ak by to nedokázali, alebo ak by im cestou ušla, zostanú doma na smiech. Naozaj zaujímavý zvyk starého Bulharska. Film obsahuje minimum dialógov. Podľa môjho vkusu by mu neuškodila kratšia stopáž.

The Olden Days (1993) (TV film)

Jedná sa o epizódu z komediálnej série austrálskej televízie BBC - The Late Show. Film sa vlastne skladá z úryvkou austrálskeho westernového seriálu Zlatá horúčka (Rush) 1974-1976, zostrihaných a prerozprávaných do humornej podoby.

Veľké himalájske dobrodružstvo (1986) (seriál)

Z tohto seriálu sa mi podarilo zatiaľ zohnať iba 9. časť - Krutá výzva. Jedná sa o dokument s mnohými vzácnymi zábermi o legendárnom prvom výstupe slovenských horolezcov na Mount Everest na jeseň roku 1984, pri ktorom na vrchol vystúpili naši horolezci Jozef Psotka a Zoltán Demján spolu so šerpom Ang Ritom. Nanešťastie, pri zostupe Jozef Psotka zahynul. Tento dokument fanúškom slovenského horolezectva jednoznačne odporúčam zhliadnuť.

Babiččiny pohádky (2010) (seriál)

Na 3xDVD sa nachádzajú tieto rozprávky: 1. DVD: Validub, Zlatá antilopa, Kouzelný poklad, Žlutý čáp, Slaměný býček. 2. DVD: Kouzelný mlýn, Ošklivé husi, Pohádka o rybáři a rybce, Statečné srdce, Vyprávění starého dubu. 3. DVD: Lev a zajíc, Šedokrčka, Pohádky z tajgy, Na vysokém kopci, Bratři Luové.

Everest 87 (1987)

Tento film by mohol byť takou spomienkou na vynikajúceho slovenského horolezca Jozefa Justa, ktorý sa na ňom spolupodieľal ako scenárista a spolukameraman. Dostali ma hlavne jeho výroky na konci filmu: "Kamaráti mi vravia, Everest ťa varuje. Najlepšie urobíš, keď sa naň už nikdy nevrátiš." alebo "Everest, hoci vzdialený od Bratislavy 12000 kilometrov sa stal súčasťou môjho života". Ako kruto znejú dnes tieto slová. O rok neskôr sa Jozef Just do juhozápadnej steny Everestu vrátil, spolu s ďalšími tromi lezcami (Peter Božík, Jaroslav Jaško, Dušan Becík) preliezli ťažkú Boningtonovu cestu alpským štýlom. Tento ich výstup je doteraz považovaný za jeden z najväčších výkonov v histórii svetového horolezectva. Za veľmi ťažkých podmienok sa Justovi ako jedinému podarilo dostať až na hlavný vrchol, ale neskôr pri zostupe zostala celá štvorica nezvestná. Bola to obrovská tragédia pre slovenské horolezectvo.

Linda (1984) (seriál)

Veľmi dobre si spomínam na tento seriál. Podľa hlavnej hrdinky sme v škole nazvali našu učiteľku telocviku. Vlastne si už ani nepamätám, ako sa volala vlastným menom. U nás to bola jedine Linda.