Najväčšie kriminálne prípady Slovenska (2006) (seriál)

Veľmi dobre spracovaný seriál, ohavnosť vrahov niekedy nemá hraníc. Čo ma dosť zarazilo, to boli podrobné detaily na obete (niekedy naozaj brutálnym spôsobom zmasakrované). Neviem, či sa vôbec niekto pýtal pozostalých týchto obetí, či súhlasia, aby sa tieto zábery alebo fotografie zverejňovali... či sa vôbec niekto zaujímal, ako prežívali ich blízki to, že po rokoch im znova niekto pripomenul takýmto spôsobom tú traumu a hrôzu, ktorú zaiste v tom čase prežívali.

Janosik (1973) (seriál)

Príbeh pastiera oviec - najdúcha, ktorého vychoval pustovník. Naučil ho čítať, písať a hlavne veriť v spravodlivosť. Nazvali ho Jánošík. Potom, čo opustil salaš a rozlúčil sa s pustovníkom, vybral sa na skusy do Noweho Targu, kde chcel spoznať, ako sa žije v meste. Cestou však ochránil sedliaka, ktorého neprávom bičovali hajdúsi, za čo sa dostal do žalára na hrade grófa Chorwata. Tam sa zoznámil s ostatnými väzňami - zbojníkmi, z ktorých bol jeden Slovák, ktorý mu vysvetlil, že jeho meno má vlastne po zbojníkovi zo Slovenska, ktorý bohatým bral a chudobným dával. Za pomoci grófovej dcéry sa mu aj s ostatnými väzňami podarilo uniknúť a pridať sa k družine zbojníckeho kapitána Jakubka... Celý seriál sa vlastne odvíja na snahe grófa Chorwata a jeho verného, ale veľmi hlúpeho sluhu, dá sa povedať veliteľa hradnej stráže o zlapanie Jánošíkovej zbojníckej družiny, ktorá ochraňuje sedliakov pred neprávosťami hradného panstva. Vo filme urastenému kulturistovi Marekovi Perepeczkovi skvele sekundujú Bogusz Bilewski a Witold Pyrkosz v postavách Kwiczola a Pyzdru - jeho druhov v zbojníckej družine. Veľmi sa mi páčila Jánošíkova milá - Maryna, ktorú stvárnila Ewa Lemanska. Úlohu grófovej dcéry hrala Anna Dymna, známa napríklad z filmu Mastičkár.

Zakletá nevěsta (1939)

Pekná rozprávka, dlho u nás v TV nevidená, v ktorej sa môžete stretnúť s udatným Ivanom, nešťastnou Vasilisou, ktorú stráži Baba-Jaga v cárstve zlého draka Gorynyča, ale aj s Ivanovými staršími bratmi a ich namyslenými snúbenicami, jeho otcom alebo s pavúkom, čo stráži meč-samoseč či kačkou, ktorá znesie zlaté vajce. Je to jednoducho stará ruská klasika. Oplatí sa ju pozrieť.

Senna (2010)

Na tento dokument som sa veľmi tešil a vôbec ma nesklamal. Oživil vo mne spomienky na jazdca, ktorému som fandil už od doby jeho prvej sezóny v Tolemane. Veľmi dobre si spomínam napr. na daždivé Monako 1984, kedy ho usporiadatelia pripravili o možné víťazstvo. Vtedy F1 v záznamoch vysielala ČST neskoro v noci a ako taký "frkan" som si musel u otca doslova "vymodliť", dívať sa na ne tak neskoro. Žiaľ, tiež nikdy nezabudnem na ponurú prvomájovú Imolu o desať rokov neskôr, na hlas bývalého jazdca F1 Johna Watsona, ktorý v tej dobe komentoval v priamom prenose preteky pre anglické znenie Eurosportu. Film odporúčam zhliadnuť každému, kto sa v tej dobe zaujímal o F1. Je plný krásnych a vzácnych záberov, ktoré zaiste zahrajú na citovú strunu nielen pamätníkom tej doby.