Nové sčítání hlasů (2008) (TV film)

Hvězdně obsazený televizní počin o pravděpodobně nejspornější volbě prezidenta USA v dějinách. Interní sonda o bojích mezi demokraty a republikány, intriky a údery pod pás, která vůbec nenudí, a přestože jako u Titanicu víte, jak to dopadne, stejně vás zajímá, co všechno se stane, než se loď potopí. Ač se USA desetiletí sami staví do role ochránce světové demokracie, tento film jasně ukáže, že Spojené státy rozhodně nepatří mezi ty, kteří by měli světu říkat, co dělat a jak dělat.

Amistad (1997)

"Přestože se před námi tyčí pravda jako hora, ignorujeme ji, vláčíme a štveme bičem od soudu k soudu." To jsou slova pronesená Johnem Q. Adamsem před Nejvyšším soudem USA při obhajobě 50 unesených afričanů, o jejichž osudu rozhoduje vysoká hra politiků. Ta slova nemohou být výstižnější. Výnosné otrokářství postavené na rasismu tu svádí boj proti základním lidským právům, které hájí jen pár vzdělanců. Jde o předehru občanské války vedené v soudní síni a přestože děj plyne zdánlivě pomalu, cítíte, že nechcete přijít ani o vteřinu. Tento film musel být většinou diváků nepochopen, jinak si nedokážu vysvětlit tak nízké hodnocení.

Hořící Mississippi (1988)

Úžasně natočený film s dusnou atmosférou amerického jihu šedesátých let, kterému vévodí strhující herecký výkon Gena Hackmana. Spolu s "The Color Purple" asi nejlepší film na téma rasové segregace a to jak po stránce zpracování, tak poselstvím.

Hobit: Bitva pěti armád (2014)

Jedním slovem zklamání. Nastavovaný děj se ve třetím díle projevil asi nejvíce z celé trilogie. To by samo o sobě nebylo nejhorší. Co tomuto filmu zlomilo vaz, bylo množství do prázdna vyšuměných dějových linek a nevhodných momentů, které rušily zážitek při sledování a navíc zde byly i bez zjevného opodstatnění. Kolem a kolem, abych shrnul Hobita jako celek, alespoň pro mě se jedná o naprosto nevyužitý potenciál, který skýtala Tolkienova kniha a veskrze chudého příbuzného Pána prstenů. Ovšem producenti vydělají a fanoušci časem zapomenou - přeci na tom stojí filmový business.

Král Šumavy (1959)

Sebelepší filmové zpracování nedokáže za žádných okolností přebít ideologické poselství filmu, které je v tomto případě jasné - obrana státní hranice, zlotřilého režimu a veškeré nechutné praktiky s tím spojené a zároveň loajální poskoky, kteří nemají zábrany zastřelit vlastní lidi, vyobrazit jako hrdiny státu. Ačkoliv se Kachyňovi podařilo vyobrazit ponuré a depresivní prostředí Šumavy neskutečně působivě, víc jak jednu hvězdu dát nemůžu a ani nechci.

Informátorka (2010)

Když se řekne Bosna, lidem jako mě se vybaví chaos, zmatek, bezvládí, válka,... Ale vždy jsem s tím měl spojené i jednotky SFOR a EUROFOR pod patronací OSN, které brání mír, stabilitu, evropské hodnoty, morálku v této zemi a bez nich by se celý ten umělý celek rozpadl zpět ve válečné pole. Tento film však podává syrové svědectví o zvěrstvech spojených s obchodem s bílým masem, kterých se dopouštěla řada lidí v mírových jednotkách, ba co hůř ukazuje záměrné zatajování těchto skutečností před veřejností. Rachel Weisz podává životní výkon ve filmu, kterému bych za jeho poselství i umělecké zpracování dal nejraději deset hvězd.

Broučci (1995) (seriál) odpad!

Křesťanská agitka pro ty nejmenší! Už jako dítěti mně tento večerníček neskutečně vadil...

Na hraně zítřka (2014)

V Edge of Tomorrow všechno klape na jedničku. Máme tu krvežíznivé mimozemšťany, cestování časem, spoustu akce, která ale není bezmyšlenkovitá a samozřejmě (jak jinak) překrásnou Emily Blunt, která by mě mohla zabíjet pořád dokola a dokola a vůbec by mi to nevadilo. Skoro to vypadá na nejlepší film roku.

Světáci (1969)

"A proč mám jít první já?" "Protože seš ve straně!" Skvělá a na svou dobu odvážná satirická komedie se sehraným sextetem hereckého ansámblu aneb Pygmalion po česku.

Hořící keř (2013) (TV film)

WOW! Strhující drama předem prohraného boje za spravedlnost, boje jedince proti systému v období všeobecného strachu a nechuti. Orwellovský pocit tísně mě neopustil po celou dobu sledování víc jak tříhodinového opusu Agnieszky Holland. Skvělý filmový počin, u kterého jsem nemohl věřit tomu, že se opravdu natočil u nás a s našimi herci - umíme dělat kvalitní filmy, jen se musí chtít.