Kaichū! (2011)

Celkom krátke, v podstate by to mohlo fungovať ako reklama na normálne plnokrvné anime. Ale radšej nech je to takto, ako by to mali nasilu naťahovať. Bez problémov stráviteľné. Ale vôbec netuším, ako môže niekto prísť s myšlienkou natočiť niečo formátu 4x3minúty :-). // Ak poznáte nejaké anime s tematikou lukostreľby, prosím dajte mi vedieť. Vopred ďakujem.

Dungeon ni deai o motomeru no wa mačigatteiru no daró ka? (2015) (seriál)

Vydarený remix viacerých anime. Najviac asi veselá fantasy verzia nejakej z bočných línií SAO. Je to krátke a má to spád. Otravných rečí minumum. A pointa, ktorá by mohla byť začiatkom ďalšej série. Videné na jeden záťah a nejaký ten bonus by som určite ešte zvládol. // PS: Neviete náhodou, ako sa dá získať Argonaut skill? Mimoriadne užitočná záležitosť. Či ozaj treba behať po krčmách a hľadať zabudnutú magickú knižku? :-)

Grisaia no kadžicu (2014) (seriál)

Chvíľu som mal obavy, že sa to utopí v ecchi, ale normálne to malo dej, hoci fanservisu je požehnane. A hlavný hrdina nie je žiadne neschopné nemehlo, ale tajomný drsňák s temnou minulosťou, čo je celkom osviežujúca vec. Najviac mi vadili zbytočné komplikácie v najobyčajnejšej historke (havária autobusu), kde by som aj od menej geniálnej bytosti čakal použitie dymového signálu, ale možno sledovala iné ciele ako zvyšok partie. Inak som sa celkom pobavil. // Bonusy sú fantázie dievčat niekde na hranici červenej knižnice, ale tiež skôr na zasmiatie ;-). Určite odporúčam pozrieť aj OVA Grisaia no Meikyuu a nasledujúcu sériu Grisaia no Rakuen, ktorá príbeh uzavrie a vysvetlí aj tajomstvá z minulosti.

Little Busters! - Refrain (2013) (série)

Áno, vysvetlilo sa to. Ale že by to urobilo hlbší dojem nemôžem povedať. Nápad nie je nejako prevratný, no možno fanúšikov Angel Beats osloví. Pre mňa sa všetko stratilo v kope otravných rečí a to najmä v momentoch, keď bolo treba namiesto kecania poriadne kopnúť do vrtule. Nejako nemávam náladu na hlbokomyseľné filozofovanie vo chvíľach keď ide o sekundy. Vadili aj diery v logike sveta... Ale pozor pozor! Čo milo prekvapilo boli prvé štyri časti bonusovej série Little Busters! EX. Z toho by som prijal celú sériu. Skoro mám chuť napísať že to stálo za predchádzajúce utrpenie ;-). Celkovo EX časti boli pre mňa lepšie ako obe série seriálu. Agentku Tokido Saya odporúčam :-).

Little Busters! - Season 1 (2012) (série)

Bez atmosféry. Partia nevýrazných charakterov striedavo prepadá depresiám, ktoré sa nejako naivne vyriešia. Jednoduché veci sa zásadne nafukujú do obludných rozmerov. Celkovému dojmu neprospievajú ani náhodne sa zjavujúce postavy na jedno použitie. Celé je to preložené "mysterióznom" - hrou na tajomstvo sveta, ku ktorému sa ale až do samého konca nepriblížime ani omylom. Zostáva dúfať, že v pokračovaní sa nájde dôvod na existenciu tohoto seriálu. Bonusovka Sekai no Saitou wa Ore ga Mamoru je len priemerné komické číslo, k deju nič nepridáva.

Katanagatari (2010) (seriál)

Naivná kresba, filozofické posolstvo? Akcia, humor a trocha šteklivého napätia. A aj nejaké scenáristické prekvapenia sa nájdu. Dosť originálne na to, aby sa to oplatilo vidieť. No mečov by podľa mňa stačilo aj sedem. Cheerio!! // PS: Človek ktorý má na svedomí scénu po posledných titulkoch by si zaslúžil poza uši. Chcelo by to princeznú so zabúdacím trikom ;-). // Ešte jednu vec som zabudol. Seriál má veľmi zaujímavé vedľajšie postavy, minimálne tri sú vymyslené tak dobre, že by ma ich osud zaujímal hádam viac ako tých hlavných.

Kotóra-san (2013) (seriál)

Školská romantická komédia okorenená celkom hustou depresiou.. našťastie v primeraných dávkach ;-). Verím tomu, že mimoriadne schopnosti môžu spôsobovať problémy. Aj keď by väčšinu z nich odstránilo úplne obyčajné "hovoriť striebro, mlčať zlato". Príjemné oddychové pozeranie. Séria minibonusov Haruka no Heya je robená ako TV rozhovory Haruky s jej parťákmi. K deju nič nepridáva, ale ani neublíži. // PS: Manabe úžasne skáče od radosti :-).

Kantai Collection: KanColle (2015) (seriál)

Možno kruté hodnotenie, pretože obrázky sú veľmi pekné ;-).To že jediný muž je neviditeľný admirál je ešte OK. Lenže dejovo je to des. Nič sa nedozvieme ani o záporáčkach, ani o našich kladných hrdinkách a už vôbec nie, prečo je vyvolená práve Fubuki. Ale to zvalíme na osud... Legenda v pozadí by chcela troška dopracovať. Zlaté Strike Witches. Tie boli aspoň regulérne bosorky ;-). Tu dostaneme skupinu štebotavých dievčatiek, ktoré sa preháňaú po hladine mora v oblečkoch ako na maškarný ples armádnych lodeníc a hrajú sa na vojačikov (tie bitky naozaj nemôžem brať vážne). To je vlastne najväčšie plus, pretože roztrhané šatičky zaujmú určite viac ako pokrčené plechy :o). Oko sa poteší ale inak.. hoci.. aj to je lepšie ako nič.

Sora no oto (2010) (seriál)

Príjemná zábavná oddychovka, aj keď s témou armády užívajúcej si krehké prímerie po krutej vojne. Až na to že naša pohraničná strážna jednotka bojuje štýlom moe ;-). Boli aj vážnejšie momenty, na zamyslenie, ale našťastie sa ma nikto nesnažil uvrhnúť do trvalej depresie. A je to aj výborná príležitosť mnohokrát si vypočuť Amazing grace :-). Ešte by som sa rád dozvedel, čo to vlastne bolo v skale pod hladinou rieky. Myslím, že legenda stále nie je celkom kompletná. Videné vrátane bonusov (diely 7,5 a 13).

Aoki hagane no Arpeggio: Ars Nova (2013) (seriál)

Konečne niečo normálne. Teda myslím bez pasáží, kde som hľadal nožnice ;-). Súboj medzi ľuďmi a umelou inteligenciou neznámeho pôvody je len kamufláž pre bitku medzi jednoznačnou, chladnou logikou a nejasnými, nevypočítateľnými emóciami. A s tým má asi skúsenosti naozaj každý. Ale našťastie žiadne extrémne psychologické rozpitvávanie. Háremovka rozohraná medzi kapitánom a bojovými loďami s nejakým tým antivšetkomožné ohňostrojom :-). Zabavilo.