• Pohádka
  • Životopisný

Dvanáct (2007)

Velmi dobré, daří se udržet napětí po celou dobu, jenom mi připadá, že změna názoru u některých mužů byla těžko uvěřitelná a motivovaná. Zejména ten, který se najednou v druhé polovině zlomil a současně předvedl všem ostatním holmesovskou dedukci o komplotu developerské lobby. Proč se s tím přihlásil až v tomto okamžiku?

Nebezpečné známosti (1988)

Pro mě Forman jednoznačně vede. Příliš dlouhé dialogy činí z filmu konverzační divadelní drama, místy nevhodně volená hudba.

Grandhotel (2006)

Celkově slabé, lidské typy a situace zcela předvídatelné - že dojde na úlet balónem v závěr filmu mě napadlo po prvním záběru na šicí stroj v ještědské věži. Nemohu si nevzpomenout na Liškův výkon v Návratu idiota, Taclík byl jenom odleskem. Issová na kole projíždějící Libercem připomíná Amelii z Montmartru. Hodně ztuha sešitý a vykalkulovaný, autoři vsadili na atraktivní lokalitu.

Na psí knížku (2002) (TV film)

Bizarní příběh, naivní scénář, odbyté zpracování, herci hrajou co umí, režisérská šmíra, vrchol průseru je mikrofon v záběru ve scéně Janžurové s Holubovou v tramvaji.

Samotáři (2000)

Kamarád do deště - Příběh z Brooklynu III? Ne, vážně: chladně vykalkulovaný záměr vyrobit v českých podmínkách "kultovní" film na světové úrovni. Podle mě jednoznačný paskvil: osvědčený postup paralelních příběhů z Knoflíkářů, tentokrát okořeněno mysterióznem D. Lynche, křečovitostí Trainspotting, přidán stylový urban ambience, trochu Tokia a kosmopolitního soundu. Film jsem viděl až nyní, v odstupu 14 let od vzniku a celý mi to připadá neuvěřitelně zastaralý a směšný. Že dávám jednu hvězdičku, tak to jenom kvůli podmanivé kameře a barevnosti. Hloupý, když se v malém českém rybníce dává plný počet měřeno množstvím hlášek v součtu s počtem vykouřených jointů. Ať žije Hřebejk!

Kukačka v temném lese (1984)

Dobrá filmařská práce, ale ta závěrečná kýčová scéna je dneska těžko přijatelná.

Hořící keř (2013) (TV film)

Dal bych i pět *, jak nesmírně působivé a přesvědčivé to bylo (kamera, střih, herecké výkony), ale výsledný dojem narušila určitá manipulace s historickými fakty ve scénáři. Film sugeruje (včetně vložených vysvětlujícíh titulků) historicky pravdivou rekonstrukci, ale snaha o dramatické vyznění příběhu očividně mělo navrch. Škoda, některá fakta jsou zavádějící. Např. k posledním minutám porovnejte http://www.janpalach.cz/cs/default/jan-palach/akcehrob

Svatá čtveřice (2012)

Že dávám dvě a ne jednu hvězdičku, pak jen proto, že jsem nedokoukal film, takže nemohu posoudit, kam by se celá story vyvíjela dále. Naprosto mizerný nanicovatý, prosakuje hřebejkovskými klišé, herecké výkony slabé.

Mrtvý muž přichází (1995)

První polovina filmu byla poněkud naivní, nebyla dostatečně vykreslena motivace jednání sestry Susan, postrádal jsem přesvědčivé vystižení jejího duchovního života, s jejím řeholním povoláním neladily decentní modní kostýmky... snad je vysvětloval její původ. Rodinná hostina v jižanském stylu, respektive rozhovor řeholnice s matkou byl naprostý kýč. Až druhá polovina dostala na spádu a dramatičnosti.