• Romantický

Pasažéři (2016)

Sadlo mi to. Skvelé obsadenie; o Chrisovi Prattovi ani o Jenifer Lawrence sa netreba veľmi rozpisovať, ale vynikajúci bol i Michael Sheen v úlohe Arthura. Nenásilne spracované a uveriteľné, väčšinu času je dej komorný, koniec koncov sami dvaja v obrovskom priestore lode, opak by bol podivný a možno i nezmyselný. A v poslednej časti je i akcia. Inteligentný sci-fi príbeh, priveľa takých nie je. Mohlo by takých byť i viac. Puxxx

Cyrano z Bergeraku (1950)

Videl som to v TV už veľmi dávno. Bežal vtedy taký seriál "Divadlo a film"; Jednalo sa o sfilmované divadelné hry a uvádzal to pán Václav Voska; už tie jeho úvody boli niečo skvelého. Navyše José Ferrer bol svojho času akademickým majstrom sveta v korde. Sám som šermoval - kord a fleuret - takže to tak trochu viem oceniť. A ešte raz navyše - v dabingu bol použitý neopakovateľný Vrchlického preklad; Balada o souboji v hotelu Burgundském, jenž měl pán z Bergaracu s lumpem, co neměl čest - to pane titul jest... No proste krása. Jednoznačne za päť.

Přerušená píseň (1960)

"Najradšej" mám keď niekto píše a nevie o čom ako napríklad pán WANDRWALL i oficiálny text distribútora, ten posledne menovaný skutočne nemá chybu - moji psi vedia o tom filme viac. Ten film nie je vymyslený, možno je iba o trochu viac poetický než aká bola skutočnosť. Učiteľ a vojak, ktorého hral pán Pántik sa v skutočnosti volal Novák a nikdy nebol klérofašista; vtedy sa nikto nikoho nepýtal či na vojnu chce a v akej je partaji (aj môj otec bol odvedený do Rýchlej divízie, v Rusii zdrhol a potom za SNP zoskakoval s 2. paradesantnou brigádou pri Ružomberku). Pán Novák sa skutočne s tou gruzínskou lekárkou Eliko (hrala ju Lia Eliava (1934–1998)) po vojne oženil. Ich syn Igor (už tiež nežije) hral futbal za Tatran Prešov a nie najhoršie. Neskôr hral i za Bohemku a zohral i niekoľko zápasov v štátnej reprezentácii. Keď hrali v Prešove, jeho rodičia chodili na každý zápas; jeho otec skutočne prišiel vo vojne o tú nohu, tak by mal s cestovaním problémy. Raz v TV, keď sa Igorovi podarili parádne jasličky, komentátor spomenul tento film a kamera našla i jeho rodičov medzi divákmi. Za mojich čias (mám tú "výhodu", že som už starší človek) sa toto všetko, čo o tom filme píšem i o Novákovcoch vedelo tak akosi všeobecne. Po prečítaní niektorých komentárov som cítil, najmä po prečítaní príspevku hore spomínaného pána - vznešene povedané - povinnosť, tieto fakty pripomenúť.

Mezi mužem a ženou (2005)

Helenu Bonham Carter a Aarona Eckharta vysoko-vysoko uznávam; a po dnešku ešte viac, ak je to vôbec možné. Najmä pani Bonham Carter som asi ešte nevidel v ničom, čo by vo mne nezanechalo hlboký dojem o jej majstrovstve. Ona asi naozaj môže hrať čokoľvek. Keby boli vo filme sami, asi by to ani nevadilo. Komorný romantický príbeh, podaný zaujímavou prácou s kamerou (teda kamerami). Nie, že by tam nebol vtip alebo, že by som sa vôbec nezasmial, ale komédiu by sme preto do charakteristiky filmu asi vkladať nemuseli. Nie je to ľahké na pozeranie a pochopenie (najmä dialógy nie sú vždy ľahké na sledovanie a pochopenie), niektoré časti som si musel púšťať viackrát, i celý film som pozeral viackrát, ale stálo za to sa k nemu vracať.

O Cangaceiro (1953)

Film som videl prvý raz, keď som ešte nemal desať rokov. Slová piesne o La mulher rendeira si pamätám doteraz. Spievali ju - síce v trošku "strašnom" rytme i Kučerovci (ak to meno ešte niekomu niečo hovorí) - a bola svojho času veľmi populárna. Cangaços boli síce lúpeživí, ale nie baróni, naopak od asi polovice 18. do začiatku 20. storočia v severovýchodnej Brazílii práve tamojším veľkým vlastníkom pôdy robili problémy na všetky možné spôsoby. Keď sa na film pozerám teraz, uvedomujem si rok vzniku 1953, navyše nemám ho v nejakej extra kvalite, ale musím k hodnoteniu pridať nostalgiu času, keď som ho videl po prvý raz; preto za päť hviezdičiek.

Se slovníkem v posteli (2003)

Ono je dosť jedno či tu bola Jessica skutočne nahá alebo mala dablerku. Film sa odohráva v čase, keď Commonwealth of Nations sa ešte prestieral na oveľa väčšom kuse zemegule, než je tomu dnes. A mladí koloniálni vojaci-úradníci často chodili na miesta svojho určenia naplnení presvedčením, že idú pomáhať preonačiť domorodcov k obrazu svojmu - čiže lepšiemu. Tak boli vychovávaní a verili tomu. Naučiť sa ich reč mali akosi v popise práce. Toľko k vo viacerých komentároch omieľaných "hodnoteniach" metodiky výuky jazyka. Hugh Dancy toho koloniálneho "ucháňa" zahral úplne presne. I ostatní predstavitelia sadli do prostredia; Bob Hoskins, Brenda Blethyn i Emily Mortimer. No a Jessica Alba bola jednoducho kúzelná. Nechcem preháňať, ale možno to bola jej najlepšia úloha vôbec. Ako by to ani veľmi nehrala. Celé posadené do nádhernej prírody; neviem, či to skutočne točili na Sarawaku, ale výber bol tiež skvelý. Mám originál DVD a už sme si to so ženou pozreli viackrát. Jednoznačne za päť hviezdičiek

Anna Karenina (2017) (seriál)

Je to spracované veľmi netradične; koniec-koncov robil to pán Šachnazarov a on to má tak trochu vo zvyku. Navyše do predlohy treba pridať aj román Vinkentija V. Veresajeva "Zápisky z Japonskej vojny". Videl som asi všetky spracovania tohto Tolstého diela a toto je úplne nový spôsob. Navyše tu úplne absentujú postavy Levina a Kitty a najmä s absenciou Levina by Lev Nikolajevič asi nesúhlasil; veď jeho prostredníctvom prezentoval veľa-veľa svojich názorov na spoločnosť, rodinu, postavenie ženy... Inak je to - napriek vyššie napísanému - skvelo odvedená práca; herci, kamera, výprava vrátane kostýmov, výber krajiny (kdesi som čítal, že to točili niekde na Kryme - to Mandžusko), dostihovú dráhu postavili iba pre tento seriál ... pán Šachnazarov rozhodne nerobí ani mínusové, ale ani jednoduché diela. Je potrebné pozrieť si to viackrát. Za päť hviezdičiek.

The River Why (2010)

Nie som rybár, Zacha Gilforda som predtým nevidel, Amber áno, ale ak by neurobila nič iného ako Eddy, tak sa jej existencia asi vyplatila. Celé sa mi to páčilo (nie na prvý raz; nie je to jednoduchá záležitosť, ale teraz som rád, že to mám uložené). Rád sa k tomu vraciam, asi by som ten film skôr klasifikoval ako romantický v tom najlepšom a najslušnejšom slova zmysle. Za päť hviezdičiek. A s titulkami je to tu: https://ulozto.cz/!htVr6wtJIU9S/the-river-why-2010-cz-titulky-mp4

Yeopgijeogin geunyeo (2001)

Videl som i ten americký remake z roku 2008, ale tento originál je jednoznačne lepší. Čon Či-hjon je "uletenejšia" než jej americký "ekvivalent" Elisha Cuthbert. Nevidel som ešte nič, čo by takýmto spôsobom prezentovalo vzťah chlapca a dievčaťa; neobyčajne príťažlivým a nekonvenčným spôsobom. Ázijská škola sa nezaprie. Už som videl viacero filmov od pána Čang I’-mou, ale myslím, že pán Kuak Čae-jong sa mu minimálne vyrovná. A ako Číňania majú Čang C’-i , v Južnej Kórei majú Čon Či-hjon. Nie vždy vieme - ako "Európania" - hneď pochopiť spôsob ázijského pohľadu na svet, spôsob ich uvažovania, humoru, ... A niekedy nám to trvá dosť dlho a niekomu sa to nepodarí vôbec. Ja som to pozeral štyri krát a vždy som hviezdičky pridával. Takže za päť hviezdičiek.