• Romantický

Čekej do tmy (1967)

Pani Audrey zahrala Susy Hendrix ako keby bola skutočne slepá. To nie je jednoduché sústavne pozerať tesne vedľa kamery. Skúste se pozerať do zrkadla akoby na seba, ale v skutočnosti kúsok vedľa, asi tak pol centimetra, centimeter. Oči tam "vedľa" jednoducho neudržíte, stále ich vám bude stáčať na priamy pohľad a budete sa stále musieť nútiť ich tam "vedľa" udržať. A na nič iné vám neostane čas. A ona pri tom ešte hrala tak, že bola nominovaná na Oscara. Podľa môjho názoru ho mala za túto úlohu i dostať. Päť hviezdičiek

Králova řeč (2010)

Helena Bonham Carter, Colin Firth, Geoffrey Rush sami o sebe stačili na to, aby z toho urobili minimálne pozerateľný zážitok a podarilo sa nepomerne viac. Oscarové nominácie i udelené Oscary koniec koncov hovoria pri hodnotení tohto filmu dostatočne výrazne. Navyše rámec, v ktorom sa dej odohráva tiež výrazne prispieva k jeho úspechu. Skutočné Anglicko, exteriérové i interiérové. Videl som ho s titulkami i dabovaný a veru sa neviem doteraz rozhodnúť, čo bolo lepšie. 5 hviezdičiek.