• Pohádka

Královská ozvěna (1972) (TV film)

Další z černobílých studiových pohádek z televizního archivu, na kterou si musíte v sobotu ráno přivstat, pokud ji chcete vidět. Do programu jsou tyto pohádky zařazovány v méně sledovaném čase, protože jsou určeny spíše pamětnickému publiku, než dnešním dětem, které dávají přednost barvě. Co ale brání ČT, aby místo natáčení stále horších pohádek, některé z těch kostýmních nakolorovala a tím přiblížila i dnešním dětem. Pro mne si i ty černobílé zachovaly kouzlo dávných časů. Vyprávěný příběh je vtipný, jednoduchý, srozumitelný, i když na dnešní dobu trochu naivní. Herecké obsazení je prvotřídní, výprava je sice levná, ale nevšední.

Mladá čarodějnice (1989)

Komedie kdysi velmi oblíbená mezi dospívající mládeží, dneska už trošku zapomenutá. Kdo by si nepřál mít tu kouzelnou moc a změnit ve svém životě všechny nepříznivé skutečnosti podle svých představ, třeba potěšit své přátele a potrestat posměváčky. Závěrečné zjištění je, že vše co získáš mávnutím ruky, bez sebemenší námahy tě netěší, jak bys čekal. Třeba láska získaná kouzlem, postrádá cit a je falešná a neupřímná. Filmů o kouzlení je celá řada. Toto je taková příjemná a zábavná romance pro náctileté a nostalgická vzpomínka pro jejich rodiče.

Noci s ďáblem (1997) (TV film)

Film natočený podle skutečné události na časté filmové téma o systematicky ničené ženě jejím kdysi milovaným partnerem. Stupňující se agresivitu muže vůči přítelkyni, která se odmítá podřídit jeho vůli a nerespektuje jeho nadřazenost, žene i jeho strach o majetek. Shannen Dohertyová, známá jako Brenda ze seriálu Beverly Hills 90210, která je spíš hezká a populární než dobrá herečka, táhne tentokrát sama celý film. A není to nejhorší. K tomu, aby se vzpamatovala ze zklamání a překonala fyzické postižení, ji posiluje nejen pevná vůle, ale i touha potrestat viníka za utrpěné násilí.

Krev na koruně (1997) (TV film)

Tento film byl promítán pod názvem Krev na koruně a jednalo se o kriminální drama z prostředí soutěže o titul královny krásy. Agresivita, vzájemná rivalita a zákeřnost mezi adeptkami miss byla v tomto případě vedena snahou jedné dcery splnit očekávání své ambiciózní matky, která ji celý život ovládala, řídila a podporovala v nastoupené kariéře, s cílem vyhrát za každou cenu. Herecké výkony afektované, příběh tuctový.

Profil vraha (1996)

Erotický thriller ve stylu Zubatého ostří, tentokrát kanadský a ne až tak dobrý. Snímek je sice docela napínavý, ale herecky nic moc, jen Lance Henriksen je dost přesvědčivý a mírně vyčnívá nad průměr. I tak nechápu, co na něm ty ženské viděly. Na svůdníka už byl trošku přestárlý.

Bláhový sen (1943)

Mám ráda staré filmy, ale tento se mi až tak nelíbil. Nebylo to v obsazení. Řada kvalitních herců, třeba Marvan nebo Mandlová se ve svých podřadných rolích ztrácela a Nataša Gollová to sama neutáhla. Představovala živelnou temperamentní moderní dívku snící o herecké kariéře, aby se ve chvíli, kdy ji díky soudnímu procesu a tím vzniklé popularitě dosáhne, změnila v leklou rybu. Těžko uvěřitelné. Za zmínku stojí výchovné ponaučení, že člověk se nemá cpát tam, kam nepatří.

Na hraně (1996) (TV film)

Velmi zdařilá třídílná televizní inscenace, jejíž hlavní devizou jsou napínavá šetření z prostředí soudní síně. Tato televizní story stojí a padá s hereckými výkony. V hlavní roli se brilantně předvedl jako obhájce ex offo Marek Vašut a v nezvykle vážné roli vyšetřovatele ukázal Michal Suchánek, že to taky umí. Je to mistrovsky napsané s precizními dialogy a komorní atmosférou. Kriminální případy se týkají několika zajímavých soudních kauz, ve kterých se Marek Vašut snaží porozumět chování svých klientů a dopátrat se motivů a příčin vzrůstající brutality a negativních jevů ve společnosti, aby mohl kompetentně hájit své obviněné. Dochází k závěru, že život v rodině v dětství se podstatnou měrou odráží na chování člověka v dospělosti, což není zase až tak objevné. Pokřivené rodinné vztahy, lhostejnost a cynismus mají vliv na konání člověka ve stáří. Klade si otázku, jak by se zachoval každý z nás, kdybychom věděli, že se na to nikdy nepřijde. Jako právník snažící se proniknout do lidské psychiky zděšeně pozoruje, jak se projev dětského vzdoru začíná podepisovat i na chování jeho vlastního syna, který velmi špatně nese rozvrat rodiny. Zaujal mne výrok, že dítě je otcem dospělého. Poutavý a nadčasový snímek, škoda že ho v televizi už dlouho nedávali.

Kříž u potoka (1937)

Pamětnické vesnické drama se spoustou hudby a zpěvu. Příběh se od románu Karolíny Světlé, podle kterého byl natočený, příliš neodchyluje. Herecky exceluje Jiřina Štěpničková před svými méně známými a nevýraznými mužskými protějšky. Kromě působivého příběhu stojí za zmínku folklorní výprava s ukázkami krajových tradic a zvyků. Zaujaly mne především krásné bohatě zdobené kroje, jaké už se dneska málo vidí. Nostalgická vzpomínka na dětství a mamku, která knihu i film milovala. Dnes bych s tímto snímkem u vnuků sotva pochodila.

Měsíční kámen (1973) (TV film)

Stará orientální pamětnická pohádka s netradičním námětem a dobrým hereckým obsazením, která už dlouho a neprávem byla v televizi opomíjena. I když se jedná o studiovou pohádku, líbila se mi jednoduchá výprava i nákladné efektní kostýmy, škoda že jen černobílé. Pochvalu si zaslouží i herecké výkony. Nejen princezna byla krásná, ale tentokrát i dva princové v podání mladých bratří Štěpánků odpovídali mé představě, jak má takový pohledný princ vypadat. Také herci vedlejších rolí to neodbyli, zvláště vynikl Josef Kemr a jakožto chánův rádce Nasredin perlil svým humorem a bystrým rozumem.

Za tichých nocí (1940)

V televizi jen zřídka uváděný a tím pádem i méně známý pamětnický film. Tento melodram proslavil mladého Karla Högera, který se ve filmu dobře uvedl. Tentokrát také příjemně překvapil svým hereckým výkonem obvykle prkenný Roaul Schránil, zato Lída Baarová nepřekročila svůj stín a podala obvyklý afektovaný výkon. Ještě že to vyvážila svou krásou. Výprava a kostýmy odpovídaly době i tématu. Potěšily procházky po pražských romantických zákoutích a parcích. Důležitou složkou tohoto filmu je zdařilá hudební stránka. O tu se postaral Vítězslav Nezval, Karel Hašler a Rudolf Friml. Zaujal mě dnes úsměvný výrok Roaula Schránila k Lídě Baarové : „Pojedeme mým novým automobilem. U nás je to ještě taková novinka“. To bylo v roce 1941.