• Pohádka

Sedmero krkavců (2015)

Po letech konečně velmi zdařilá pohádka a to především díky krásnému přírodnímu prostředí, vcelku slušným hereckým výkonům, příjemné hudbě i umírněné dávce trikové fantazie. Ve srovnání se starou ponurou verzí z roku 1993 je to rozhodně krok dopředu. Možná by to chtělo jen pár vhodnějších neokoukaných herců. Ti nejlepší už bohužel nejsou mezi námi a noví se zřejmě ještě nenarodili.

Růže a prsten (1971) (TV film)

Už řadu sobot si ráno vždy přivstanu, abych nepropásla některou ze starých archivních pohádek, které televize o tomto čase zařazuje do vysílání. Tato veselá pohádka je jen velmi zřídka k vidění. Škoda. Velmi sympatické je herecké osazení počínaje králem Ušatou či vlastně Udatou I. v podání Jaroslava Marvana, přes syna krále Pekáče II. prince Bulku v podání roztomilého Miloše Nesvadby i jeho konkurenta prince Vavřína v podání fešného Jana Třísky. Také ženské osazenstvo mě potěšilo. Originální vypravěč v podobě podpěrné sochy a komické situace vzniklé střídáním držitelů hlavních rekvizit, a tím i změny vzájemných sympatií, vtipné dialogy, přívětivost a dobrý konec – to jsou pozitiva této pohádky, kterým ani kulisová výprava neubrala na kvalitě.

Zločin lorda Savila (1967) (TV film)

Tato geniální komedie se televizi moc povedla. Nenáročná výprava byla vyvážena dokonalou slovní ekvilibristikou Václava Vosky a Svatopluka Beneše. Ani herci epizodních rolí se neztratili. Jednoduchý příběh, vtipné dialogy plné suchého anglického humoru v podání skvělých herců. V dnešní době, kdy televize věnuje velké sumy peněz na natáčení debilních seriálů, by se tyto prostředky mohly raději věnovat na vyčištění a obnovu takovýchto skvostů z filmového archivu, aby nám tu ještě nějaký čas vydržely. Oskara Wilda by to jistě potěšilo.

Mrtvý princ (1971) (TV film)

Nevšední černobílý příběh odehrávající se ve dvou časových rovinách. Současnost prolínající se s dějem trošku smutné a trošku ponuré pohádky, nepůsobí nijak nepatřičně. Přispívají k tomu skvělí herci, romantické hradní prostředí, příjemná hudba a originalita tohoto starého dramatu. Je to jedna ze zapomenutých ale pro pamětníky nezapomenutelných pohádek, která by si zasloužila nový kabát. Musím prověřit, jestli osloví i moji malou vnučku.

Medvěd (1961) (TV film)

Unikátní šermířský souboj Jana Wericha a Stelly Zázvorkové, kterému skvěle sekunduje Bohuš Záhorský a v němž mečem i štítem jsou slova skvělého dramatika A.P. Čechova. Navzdory tomu, že se celý příběh odehrává v jedné místnosti, nutno přiznat, že se nám díky brilantním aktérům dostalo za málo peněz hodně muziky. Kvalitní vtipný text nepotřebuje okázalé prostředí k tomu, aby vynikl. I Anton Pavlovič by byl určitě nadšen.

Poslední Podskalák (1940)

Pamětnický snímek z období okupace je napůl drama, napůl komedie. Dramatickou stránku představuje osud nezdárného syna Václava, kterou humorem vyvažuje jako otec Jaroslav Vojta a s ním trio Pištěk, Fiala a Nedošínská. Naivní duo Steimarová, Dohnal obohacují film o romantickou složku. Máme z toho období mnohem kvalitnější komedie, ale díky tomu, že tato se do programu televize dostává jen velmi zřídka, potěší i dnešní diváky včetně mne.

Velký Gatsby (2013)

Pompézní barvitá vizuální podívaná. Megalomanská výprava a excelentní pohádkové kostýmy si Oscara právem zasloužily. Co se příběhu týče, bylo to podle mne dosti rozvleklé, studené a neosobní. Žádná z hereckých postav mne neoslovila a nevtáhla do děje, ani hlavní hrdina si nezískal mé sympatie. Všechno plynulo kolem bez emocí, což je u milostného příběhu velká chyba. O takových filmech říkám, že se mi to sice líbilo, ale nebavilo mne to.

G.I. Joe 2: Odveta (2013)

Akční snímek od první do poslední minuty. Skvělá, neuvěřitelným množstvím nápadů našlapaná bojovka se spoustou atraktivních bitevních situací a digitálních efektů. Příběh sice nehýřil originalitou, spíše agresivitou, ale měl spád a stále bylo na co koukat. Váleční veteráni Dwayne Johnson a Bruce Willis dávali těm teroristům řádně na frak. Škoda, že jen ve filmu. Prostě zábavná oddechovka, ale nijak překvapivá klasika v tomto žánru.

Krásná Varvara (1969)

Krásná stará ruská pohádka s klasickou babuškou vypravěčkou, krásnou princeznou Varvarou, jejím otcem vládcem podzemí ušatcem Čudo Judo, pitvořícími se ženichy i vykrmeným Andrjuškou a utajovaným princem Andrejem. Působivá je zářivě barevná kulisová výprava, typický ruský folklor, spousta bizardních postaviček, pohádkových efektů a humorných situací, které ozvláštňují tuto velmi příjemnou pohádku.

Případ pro lyžaře (2016) (TV film)

V řadě tří detektivek byla tato podle mne nejzdařilejší, ale i zde aktualizace staré knižní předlohy do současnosti, příběhu neprospěla. I když se film nesl ve stejném duchu a se stejnými nedostatky jako předchozí části, alespoň ty spousty sněhu a předvánoční atmosféra to trošku napravila.