• Pohádka

Tarzan v nebezpečí (1951)

Pro mne další lahůdka z filmové historie. Od filmu jsem toho mnoho nečekala. Připouštím, že v době natáčení byla technika dokonalejší, než prezentoval tento snímek. Podle mne naivní příběh podpořený černobílým provedením i dabingem působil - možná cíleně dojmem, že byl natočen v třicátých letech. Zvířata byla v přírodním prostředí skvělá, početný domorodý komparz i mladý pohledný Lex Barker, to vše bylo v pořádku, jen ta masožravka byla přes čáru. Škoda, že Jane nebyla tou okouzlující krasavicí, jak jsem si ji představovala. Jinak spokojenost. Televize mají spoustu kanálů, kde do nekonečna opakují notoricky známé pořady. Neškodilo by, vyčlenit pro zájemce jeden pamětnický. Možná by měl méně diváků, ale já bych k nim určitě patřila.

Tarzan a jeho družka (1934)

Při sledování tohoto filmu jsem s nostalgií vzpomínala na časy dětství, kdy jsem na starém křesle u půdy s velkým nadšením opakovaně pročítala prvních 8 dílů Tarzana (víc jsem nesehnala) v zažloutlém vydání z roku 1939 a putovala s vládcem pralesa, Jane i zvířaty džunglí. Tehdy jsem o filmovém zpracování námětu jen slyšela od táty a zdálo se mi jeho natočení neproveditelné. Dnes je moje potěšení neskutečné, že se mohu na Johnnyho Wiessmullera v tomto příběhu podívat. Černobílé provedení i naivita k tomuto filmu patří s přihlédnutím na dobu vzniku. I tak akrobatické gymnastické výkony i sympatická postava tohoto legendárního plavce, stejně jako velké množství skvěle secvičených zvířat a působivé přírodní scenérie mne vrátily časem o osmdesát let zpět. Jen se nemohu zbavit pocitu, že ta Jane měla být zlatovlasá. Musel to být tehdy hit, když ještě dnes v době Avataru mne tak okouzlil. Je to osobní a pochybuji, že by dnešní mladí diváci sdíleli můj názor.

Matyáš Sandorf (1962)

Filmové ztvárnění dobrodružného románu Julesa Verna odpovídá době vzniku.. Příběh je situován do Maďarska v období lidového povstání a nese se ve stylu francouzských kostýmních filmů šedesátých let. Román mě kdysi v dětství motivoval k vystřihování mřížek, s jejichž pomocí jsme si ve třídě posílali šifrované zprávy. Dumasův román Hrabě Monte Christo, který byl inspirací Matyáše Sandorfa byl natočen mnohem svižněji a zajímavěji, což je škoda. Chyběla mi zde oproti knize řada věcí, třeba přeměna Sandorfa v lékaře a badatele, jeho loď Savarena a boj o jeho kouzelný ostrov Antekirta, podle něhož si vzal hrabě, bojovník a mstitel své jméno. Snímku by slušela dvoudílná verze.

V.I.P. vraždy (2016) (seriál) odpad!

Nebudu hrubá, bylo to hrozné. Inspirace Castlem je do očí bijící, američtí tvůrci by je měli zažalovat. Udivuje mě nekritická propagace tohoto seriálu v televizi, protože je v zájmu Primy, aby se dívalo co nejmíň diváků. Herecké výkony otřesné, konečně při mizerných dialozích se ani nic jiného nedalo čekat. Detektivka – ani náhodou. Příběh postrádal napětí, vyšetřování se nekonalo, nebylo třeba, vyřešilo se to samo. Nasazení v neděli v hlavním vysílacím čase bylo trestuhodné. Bože, jak hluboko jsme klesli!

Manon Lescaut (1970) (TV film)

Něžný křehký milostný příběh ve verších – to je charakteristika této televizní inscenace. Při její realizaci se sešla skvělá trojice – Vítězslav Nezval se svými brilantními verši, pohledný Petr Štěpánek se svým excelentním herectvím a mladinká Jana Preissová jako okouzlující naivka. Navíc i černobílé provedení podtrhlo poetiku tohoto filmu. Nevšední snímek, který bych si ale netroufala doporučit dnešním mladým milovníkům akce a hororů.

Houdini (2014) (TV film)

Tento film je prezentován jako životopisný. Nezajímám se o život tohoto mága natolik, abych mohla posoudit jeho autentičnost, proto budu hodnotit pouze dojem, jakým na mne zapůsobil. Příběh měl spád, kouzelnické triky byly zajímavé a herecky působil charismatický Adrien Brody v hlavní roli věrohodně. Dost mi vadila stopáž natahovaná v druhé části zbytečnými spiritistickými seancemi a časté přemety v čase. Na jedno shlédnutí dobré.

Medailon (2003)

Typická akční komedie s Jackie Chanem. Na pozadí nikoliv originálního příběhu oceňuji humorné situace, nápadité potyčky a skvělá akrobatická cvičení s použitím všech druhů asijských bojových umění. Hodně legrace, spousty akce a žádná krev, to je to, co mám na filmech Jackieho Chana ráda. Tento snímek, který mohou sledovat i děti, není výjimkou.

Nebe na dosah (1990)

V době mého mládí, kdy televize měla jen dva programy, byly přenosy sportovních soutěží vítaným zpestřením. Olympijské hry 1976, v nichž excelovala mladinká rumunská gymnastka Nadia Comaneciová, mi dodnes utkvěly v paměti.Tento film byl zřejmě inspirován jejím životem. Je úžasný. Převážnou část příběhu tvoří dokonalé sportovní výkony i dřina, která stojí za nimi. V tomto směru je film trošku monotónní. Myslím, že se bude líbit především dívenkám, které se tomuto sportu věnují, jejich rodičům, kteří je podporují i prarodičům, kteří jim fandí. Taky k nim patřím.

Zoom: Akademie pro superhrdiny (2006)

Předně si myslím, že je to film určený pro děti a taky že se jedná o parodii na komixy a různé filmové superhrdiny. Oceňuji zajímavý nápad. Jako nedostatek beru herecké obsazení, i když komik v hlavní roli vysloužilého hrdiny je v parodii namístě. Možná by byl věrohodnější akční veterán Willis nebo Stallone. K tomu bych přidala nedostatečné využití dnes běžných počítačových triků a vizuálních efektů. Dívala jsem se s malou vnučkou a docela jsme se bavily.

Program na ochranu princezen (2009) (TV film)

Romantická pohádka pro náctileté dívenky. Kdo nehledá hluboké myšlenky či společenská poselství, nečeká oscarové herecké výkony a chce se jen pobavit, tak tato oddechovka ze školního prostředí jeho očekávání splní. Viděla jsem už horší.