Sophiina volba (1982)

Tak ani nevím, jestli se mi to líbilo. Meryl Streep bezesporu skvělá, ovšem zbytek zas tak úchvatný, jak se o něm básní, tedy není. Ale tak za tu Meryl a mrazivé retrospektivní scény z války .. [70%]

Wolverine (2013)

Spíše zklamání, určite by si jeden z nejvýraznějších X-men), možná ten "nej" (do toho počitaje obsazení Jackmanem, zasloužil lepši filmek. Jednotku Origins jsem ještě neviděl (ostuda? lenost? chci vůbec?), tak nevím, zda je to posun k lepšímu či horšímu. Ale až na pár výjimek (několik scén ze začátku, vlaková poté; postava Yukio) mě to nechytlo. Scénář vysloveně slabý. To se pak může Jackman snažit sebevíc .. [50%]

Red 2 (2013)

Dvojka se povedla, podobným způsobem jako jednotka. Špionážně-akční sebeironická jízda starých pardů s notnou porcí humoru, jemuž všemu vévodí dobré (na daný žánr nesporně!) herecké výkony. Sice je oficiálně v hlavní roli Bruce Willis, ale Malkovich si tou svou roztomilou roztěkanou výstředností stejně krade pro sebe. A Mary-Louise Parker je mu hned v těsném závěsu. Ale i Willis má bezesporu své momenty: jak v jedničce stylově vystoupil z auta, tak se do něho zde neméně kvalitně "vrátí", no labůžo. Snad jen je to krapet přeplácanější, kolik toho stihli obletět a zvládnout, uff. Ale tak to přikládám záměru záměrovičovi a celkovému nevážnému tónu, takže vlastně tak velký problém s tím nemám. A prej dlouhá stopáž? Nuda? Ani náhodou! Položen druhý úspěšný kámen nové série, zapomeňte na další Die Hard (kacířská myšlenka?). Ovšem jestli bude bavit i teoretický RED3? Snad ano, ale stejně tak je potenciál dost možná již z větší části vytěžen. [80%]

V zajetí démonů (2013)

Od tvůrce pro mě nedotaženého Insidious je milé překvapení, že zvládnul obdobný kus posunout podstatně dále. Zkrátka se zde snaží servírovat poctivou klasickou duchařinu vhodně usazenou do 70-tých let, s menším a snad jěště příjatelným množstvím logických lapsů, ale naopak sympatickými hereckými výkony. A to u mě byl Patrick Wilson v posledních dvou viděných filmech na pěst! Celkem jakš takš vystavěna je i atmosféra, ač na obvyklé to žánrové kostře, zde okořeněné 'podle skutečné události' a postavená na základech reálné dvojice paranormálních lovců-manželů. Trio kamera, hudba, zvuk to taky zvládá jak má. Námitku, že je tam toho místy až příliš, není to zhola originální, tlačí se na obligátní pilu a méně je někdy více, částečně (ovšem jen velice částečně) uznávám, přičemž na druhou stranu jsem se u toho bavil tím správným způsobem, což se mi u novějších hororů stává zřídkakdy. K tomu jsem to viděl v kině, a to automaticky v tomto žánru chca nechca ubírá na faktoru nutnosti kontrolovat následně či průběžně spodní prádlo. Takže vypaluji optimistických ustrašených 80 a jdu si nechat zdát něco pěkného. [80%]

Patrola (2012)

Dynamická netradičně naservírovaná adrenalinová podívaná polo-dokumentárního stylu doplněná vhodnou hudbou. Trochu mi z toho sice trčí až jistá fanatická náborovost do policejních řad a přehnanost od scénaristů v několika momentech, ale to je tak všechno co se mi tomu chce vytknout. No dobře, někomu může vadit ještě určitá rozkouzkovanost, jednoduchost či absence soustředěnějšího děje, i když od půlky už je to lepší a lepší, a finále je nadprůměrné. Ústřední policejní parťácké duo dobře obsazeno a odvděčuje se přirozeným buddy výkonem. Přijemně se na to kouká ač některé výjevy ve filmu sami o sobě již tak oku lahodící býti nemusí. Za mě doporučení. [80%]

Pacific Rim - Útok na Zemi (2013)

Trikově nadupaná podívaná (do 3D ale převedena až post-produkčně) se slaboučkým scénářem ale bohužel i herci. Jediný kdo stojí za malou zmínku je Ron Perlman, jeho vedlejší postava mě (skoro jediná) pobavila nejvíce - a to už jen excentrickým vzhledem, vlastně hlavně ním, on totiž taky nehraje zrovna na oskara. Sběratelé klišé a trapných dialogů si přijdou na své, zde se jedná o velice povedenou až kompletní sbírku. Připravte se na to, že ve filmu se především driftuje, tleská, pronášejí vzletné či totálně nevěrohodné věty, a opět driftuje, tleská, .. Nebýt efektů, kvůli kterým jsem na to šel, tak je to podprůměrné. V jednu chvíli to sklouzne (nechtěně?) až do komedie resp. parodie (jakákoli scéna s vědci; prohledávání "mrtvoly"), a shledal jsem v těchto pasážích určitou vzdálenou inspiraci Ghostbusters či MIB. Já osobně jaegera raději pěkně nadriftovaného s redbullem, protože tenhle kousek servírovaný mi v IMAX 3D je klasickou ukázkou prázdného blockbusteru. [50%]

Světová válka Z (2013)

Dynamická vtahující podívaná, která mě mile překvapila (nejen proto, že jsem se na ni těšil). Jasný, je tam pár nutných scénaristických obezliček, "návazností" atd., když ale ono se na to fakt dobře kouká. Pitt to (nepřekvapivě) táhne. Dobré jsou jednotlivé "kapitoly" sami o sobě, vesměs každá přinášející trochu něco jiného - lokace, děj, přístup, a fungují i jako celek, ovšem viz výše - určitá umělost propojení a dějová linearita z toho trčí. Bavil jsem se, a to se počítá. [80%]

Muž z oceli (2013)

Plusy - kvalitni triky; Zimmerova hudba (sice se dost opakuje, ale sedí perfektně); originální přístup; dobře vybraný hlavní představitel (holky si v úvodních beztričkových scénách určitě přijdou na své, ale pak se naštěstí SM po čase dostane ke svojí klasické oblíbené obleko-elásťáko-pláštěnce); scény na Kryptonu; Crowe, Costner a vlastně i generál Zed v podání Michaela Shannona byli dobrá volba. Mínusy - klišé hlášky a gesta (zelené mozky v tomto vedou); méně výrazná představitelka Loise; protahované akční scény(a) v závěru (těch mrakodrapů vymetli na můj vkus až moc, ale aspoň mají sklenáři co žrat); přespřílišná všudypřítomná vážnost; nezodpovězení resp. nevysvětlení hlouběji některých otázek (vynechání odpovědí na ně) a motivů postav (hlavně těch mimozemských) -> prostě slabší scénář. Místy jsem se bavil, místy trochu méně, a ve výsledku mě celkově bylo dost jedno, jak a co dopadne, co se stane za chvíli, protože krom Super-nikdo_mě_ani_neškrábne-Mana není zbytek postav vykreslen do větsího detailu či nedostane takový prostor, aby mě zajímal jejich osud. Výjimkou by se dali ješte částečně označit Shannon a Crowe, i když. Průběžné flashbacky jsou povětšinou docela fajn, snaží se dokreslit hlavního hrdinu, který by se, alespoň někdy, jednou za film, mohl pousmát. Jako epické trikové letní a přesto chladné dobrodružství to beru. Nadčasovou komiksovou předělávka zásadního hrdiny už toliko ne, tedy alespoň já si komplexní zážitek neodnášel. Ovšem našlápnuto to mělo bezesporu v mnoha ohledech správným směrem. IM3 letos jsem si užil více. Přísných 60% nebo benevolentních 70%, volím to první, především protože poslední třetina až polovina je výrazně slabší vs. netradiční a silnější části prvni, doslova mne ubyla svými efekty. PS: v kině se sešla a obklopila mne ze všech stran nejhorší a nejneohleduplnější popcornová smečka, co jsem měl zatím tu smůlu zažít. Bohužel i to se částěčně projevilo na mém kulturním zážitku, resp. soustředění - a to navzdory velice silnému ozvučení. Člověk by řekl, že jim po hodině filmu ten popcorn, kecy a neomalené chování dojdou, ale vše bylo očividně bezedné. [60%]

Ip Man: Zrození legendy (2010)

Nakombinovaná směs romantiky - o trochu více než nutno, a to i více naivní než nutno - a bojového umění - to zde krom pár vypomožení, kdy si Isaac Newton musel zakrýž obě oči, je opět na vysoké úrovní - dává dohromady celkem příjemně ubíhající, ale nikterak oslňující prequel k příběhu legendárního Ip Mana. Vybraný kandidát je dokonce Donniemu Yenovi poměrně podobný. Pro znalé příběhu z prvního vyprávění jsou zde jasné začínající kontury následné japonské tvrdé dominance. Ale celé je to, změna na režisérskím křesle je poznat, o dost měkčeji pojato - co do děje týče ale i bojových scén. Nepatrným bonusem pro něktéré může být závěrečné fatality při pomysliném blkáni FINISH HIM. Jestli jsem jednotce dal 90, dvojce 70, tak tady musím ještě o něco níže, i když je to stále slušná žánrová zábava. [60%]

Zbytečná krutost (1984)

Taky bych chtěl takhle režijně debutovat. Napoprvé hodně hutný zážitek. [80%]