Travička zelená (2008)

Pro mě pátý a na nějakou dobu zase poslední film producenta Judda Apatowa. Všechny filmy, co jsem viděla před Travičkou, se mi líbily, ale Travička zelená mi trochu zmenšila chuť na další. Film, který mi nepřipadal vtipný. Film, který je tak ujetý a šílený, až mi to místy vadilo. Sem tam to vypadá jako vykrádačka Tarantina, ale ani jeho ulítlé filmy mě nikdy nedokázaly patřičně oslovit. O zhulencích a trávě se dá vyprávět vtipněji, tady se to moc nepovedlo.

Marley a já (2008)

Když jsem viděla nějaké info o tomto filmu poprvé, moc mě nezaujal. Pak ale začla přicházet slova chvály od kamarádů i kritiků (relativně), takže jsem se rozhodla tenhle film rozhodně neignorovat. A dobře jsem udělala. Marley byl krásný a kouzelný pes a nasazení roztomilého zvířátka do filmu udělá půlku filmu. Owen i Jennifer byli neskutečně v pohodě, celkově film dýchal příjemnou rodinnou a pohodovou atmosférou, byl milý, navíc sem tam krásné záběry, krásná krajina. Ano, byl to spíše sled událostí okolo psa, ale všechno to bylo uděláno jakoby srdcem. A na konec přišly kýžené slzičky, ale to, že přišly, vůbec neznamená, že by to bylo laciné ždímání emocí.

Pomsta (1999)

Film jsem si sehnala jen kvůli Helen Mirren, která je mou oblíbenou herečkou. Námět mě docela zaujal, protože jsem tušila, že to Helen v roli démonické učitelky dává velké pole pro hraní, což ona umí skvěle. A taky že jo, její psychologické hrátky jsou v tomto filmu skvělé. Tak skvělé, že ji budete nenávidět. Se scénářem, který se plácá na pomezí thrilleru, hororu, komedie a nevím čeho ještě, je to horší. Je tam taková spousta zvratů a kliček, které se místy vylučují, postavy někdy jednají dost divně (to je scenáristická chyba, motivy postav apod. jsou hodně důležité)... Až někdy nebudete vědět, na co se to vlastně díváte. Dost šílená věc, místy fajn, skvělá Helen Mirren a docela dobří teenagerští představitelé.

Kam se i andělé bojí vstoupit (1991)

Od tohoto filmu jsem NĚCO čekala, leč nedostalo se mi toho. Především jsem jej chtěla vidět kvůli Helen Mirren, ta se ale na scéně vyskytuje jen sporadicky, navíc jen prvních čtyřicet minut, což mě zklamalo. Čekala jsem také lehce provokativní film, který ukáže kontrast obou kultur nebo onu uvolněnou morálku. Nebylo tam ani jedno. Filmové téma zůstává trestuhodně nevyužito. Místo toho je nám naservírovaná nuda, šeď, tlachání o ničem. Škoda, tohle mohl být fajn film.

Bruno (2009)

(viděno v srpnu 2009) Vrátila jsem se z kina a můžu říct jediné - to se tak těžko hodnotí! Na jednu stranu tu byl Brüno dříve než Borat, na druhou stranu film přišel později, takže mi koncept filmu připadá trochu ohraný, ač s jinou postavou v čele. Filmu je často vyčítáno, že se jedná jen o sled skečů, které jsou uměle pospojovány dějem nedějem. Docela souhlasím, tohle je film, který stojí na jednotlivých výstupech v podání Cohena, žádnou hlubší pointu či děj v tom nehledejme. Ano, opět to balancuje na tenké hraně, na jednu stranu vtip, na druhou trapnost. Nebyly tam vyloženě scény, které by mě od srdce rozesmály, bylo tam ale hodně těch, u kterých jsem se pobavila. Ano, na jednu stranu je možné Cohena ocenit, na druhou stranu, už to tu prostě bylo. Takže prosím, jen ne další podobný film! Přiteplený Brüno není špatný, jen zkrátka nevím, co si o tom tak úplně myslet, je to hodně rozporuplný film.

Tenkrát na Západě (1968)

Musím hned na úvod říct, že western jako žánr rozhodně není ten typ filmů, který bych vyhledávala, přesto vidět Tenkrát na Západě je celkem nutnost, takže i já jsem ho nemohla vynechat. Hudební motivy mám dávno naposlouchané, je to moc krásná hudba, která tento film povyšuje nad ostatní, i když motivů nakonec není mnoho a dost se omílají. Nejprve jsem se tří hodin u westernu děsila, ve výsledku mě film ale docela upoutal a ač jsem ho sem tam pauzovala a odskakovala si, nenudil mě, a to je co říct. Claudia Cardinale byla nádherná ženská, mužští pistolníci správně drsní, poušť správně vyprahlá, záběry krásné. Po řemeslné stránce je to snad dokonalý film, na to, že je to western, se mi líbil, je to jeden z nejlepších westernů, přesto nemůžu dát více než osmdesát. Abych dala více, musel by mě film zasáhnout, to se ale nestalo, žádné pohnutí myslí či srdcem se nekonalo.

Vzhůru do oblak (2009)

Trochu jsem se obávala, co že ten Pixar zase vymýšlí, protože pokus s robotem u mě naprosto nevyšel a výhrady jsem měla také například k Autům... Nemusela jsem se obávat, protože hodina a půl s filmem Vzhůru do oblak mě neskutečně nabila pozitivní energií! Mrzutý děda mi připadal spíše roztomilý, přitroublý průzkumník taky, mluvící psi neměli chybu, příběh tam byl, akce, vtip, nápady, dojemné scénky, nic z toho nechybělo. Místy jen zíráte, jaké prkotiny dokázal Pixar do filmu zakomponovat (třeba rostoucí strniště na dědově tváři). Nemám k tomu moc výhrad, příjemná stopáž, kdy člověk sleduje, baví se, dojímá, nenudí se. Po blbém Wall-E podle mě Pixar znovu ukázal, že umí. Pro mě jeden z nej jejich filmů, troufám si říct, že ten nej vůbec.

Michael Clayton (2007)

Tenhle film jsem si koupila v trafice na dvdčku, ale dlouho mi doma ležel. Nechtělo se mi do něj, i když téma znělo slibně a na George Clooneyho se mi moc pěkně kouká. Časem jsem zapomněla, o čem že vůbec je a věděla jsem to jen zběžně. Musím říct, že s konečným hodnocením dost váhám. Na jednu stranu by si zasloužil čtyři hvězdy, ale říkám si, proč dát čtyři jenom proto, že takovým filmům se dávají? Na to mě až tak nenadchnul. Ano, zpočátku byl film dost zamotaný a komplikovaný a orientace mi chvíli dělala problémy, ale když jsem pochopila více (čili nám toho více poodhalili tvůrci), bylo to jasnější a pro mě i lepší. George chválím, je to fešák i schopný herec. Líbila se mi hudba, líbila se mi Tilda Swinton (herecky a docela i vzhledově, ve skutečnosti není moc hezká). Ovšem abych nakonec dala onu osmdesátku, musel by mě film více zasáhnout. Neříkám, že mě nebavil, to zase jo, ale prostě mě tak úplně nestrhnul s sebou a myslím, že mohl mít větší grády. Místy totiž trochu vyšuměl.

Romance pro křídlovku (1966)

Hrubínovu předlohu jsem sice nečetla, ale samozřejmě jsem věděla, co mě čeká. Původní dílo je těžké žánrově zařadit, film je pak lyrický, půvabný a s kouzlem, přesto mě ale nezasáhl až tak hluboko, abych o něm smýšlela jako o tom nejlepším v české kinematografii. 60. léta byla co se týče filmařiny silná a myslím, že Romance pro křídlovku má hodně konkurentů. Líbilo se mi to, herci fajn, mělo to poetiku, ale není to dokonalý film na nadprůměrné hodnocení.

Zachraňte vojína Ryana (1998)

Z tohoto filmu jsem vždycky viděla útržky, nikdy jsem (až dodnes) neviděla film celý, proto jsem si o něm nemohla udělat ucelený obrázek. Dlouho jsem to odkládala taky pro jeho délku a samotný žánr, neboť válečné filmy opravdu nevyhledávám a jen máloco mezi nimi mě dokáže uspokojit. Ryanovi se to podařilo. Film mě vtáhl do sebe a nenechal mě myslet na časomíru a to, kolik mi ještě zbývá do konce. Bylo to zajisté sympatickými a dobrými herci (mám docela ráda Hankse), bylo to bravurní režií. Syrovost a drsnost filmu vám taky sebere dech. No a na to, že to mohlo být až patetické, se válečné scény s těmi melancholickými docela příjemně vyvažovaly. Asi se na tento film dlouho nepodívám znovu, ale do budoucna se tomu rozhodně nebráním a naopak se stydím za to, že jsem tak skvělý film viděla vcelku až teď.