Avatar (2009)

(viděno v prosinci 2009) Jsem nesmírně ráda, že jsem konečně viděla ten dlouho očekáváný Avatar. A vůbec nelituju těch peněz za kino, protože Avatar je film, kterému prostředí kina nesmírně sluší. Ještě živě si pamatuju doby, kdy jsem tady dělala něco ve filmografii své oblíbené Sigourney Weaver a pořád a dlouho tam bez dalších informací trčel nějaký Avatar. O filmu jsem nevěděla zhola nic, teď se tomu jenom směju, když uvážím, co se z toho nakonec vyklubalo. Ale zpět k filmu. Viděla jsem jej v 3D. Ano, vizuální stránka filmu celkově je úchvatná a Cameron všechno rovněž skvěle propracoval, ale přece jenom mě 3D v Cinestaru trochu zklamalo a ujistilo, že v takových kinech ještě neuzrál jeho čas. Ano, pomůže to, ale nebylo to ono. Kdysi (a bude to tak šest sedm let) jsem byla na dokumentech v Imaxu a tam to bylo o něčem jiném... Film je podivuhodným mixem všeho, co mají diváci rádi. Cameron to asi moc dobře věděl a naservíroval nám film, který se prostě musí líbit. A mě dostal taky. Byly tam scény, které nutí k zamyšlení, ale překousnete i to, jak moc se to (až okatě) dotýká naší planety a našich problémů. Přesto vás dojmou. Byla tam fůra klišé nad klišé, ale opět - dojme vás to. Mráz mi po zádech proběhl, slzičky taky málem ukáply, což už znamená, že se mi Avatar líbil. A taky je pro film velkým plus, že i přes enormní délku baví, nekoukáte po hodinkách a nepoposedáváte na sedadle a baví vás to. Bonbonkem je už zmíněná Sigourney a taky šikovný Sam Worthington, ovšem přese všechnu chválu, kterou tu pěju, dávám "jen" čtyři hvězdy. Je to velký skok ve filmu, ale pro mě ještě ne revoluce. A když se zamyslím střízlivě, je to moc americké a okaté se spoustou klišé, ovšem vše je zabaleno do tak krásného kabátku, že na to během koukání rádi zapomenete.

Venkovský učitel (2008)

Na Venkovského učitele jsem si zuby brousila už dlouho, protože jsem si říkala, že to podle vcelku pozitivních reakcí vypadá na kvalitní český film. A že je hledat je jako hledat jehlu v kupě sena. Od Slámy jsem viděla pouze Štěstí, které se mi nelíbilo. Už dávno jsem začala být alergická na české filmy, ve kterých vystupují stále stejní herci a stále hrají stejné loosery a vidíme jejich krutý život, chudobu a filmy nám hrají na city tak, až je to protivné. Tady sice taky byli looseři, ale nevadilo mi to. Nevím, jestli to bylo hereckou změnou - čili skvělou Bydžovskou, ale koukalo se mi dobře. Liška sice hraje pořád to samé, ale když se na něj podívám, takové role mu prostě sedí. Příběh silný, syrový a krutý, místy jsem se zasmála, ale byl to spíše černočerný humor a asi ani nebylo zamýšleno, aby se člověk smál. Film příjemně plynul a nenudil a na české poměry, kdy se ročně objeví kupa hnoje a mezi tím sem tam prosvitne něco dobrého, to bylo super. Ovšem i přesto dávám tři hvězdy, na jednu stranu hodně, na druhou asi málo, ale nemůžu jinak.

Julie a Julia (2009)

Konečně jsem si našla chvilku na další film s Meryl Streep, opět film, ve kterém jí sekunduje Amy Adams, i když zde se tyto herečky nestřetnou. S Meryl se snažím nevynechat žádný film, neboť se u mě již řádku let hřeje na špici oblíbenosti. Téma filmu mě lákalo, film podle skutečné události vždycky nějak lépe zapůsobí, navíc téma vaření je na dívání také atraktivní samo o sobě - kdo by rád nejedl a nedíval se na lidi, co vaří takové lahůdky, ze kterých se vám sbíhají sliny? A přenést ty pocity na diváka, v tom vidím plus filmu. Navíc vás nadchne filmová stařičká Paříž. Obě postavy byly sympatické a líbilo se mi jejich ztvárnění i přehrávání Meryl. Bylo vidět, že roli si vysloveně užívá. Příběhy nejsou kdo ví jak silné, ale jsou zajímavé a baví vás sledovat obě dámy při svém zápolení. Už jsem chtěla dát osmdesát, ale připadalo mi, že konec nějak vyšuměl. Čekala jsem nějaké velkolepé finále, možná setkání nebo aspoň telefonát Julie Child, ale vše to dopadlo trochu jinak. Smířlivý konec, ale u mě to trochu ubralo body. To ovšem nic nemění na tom, že jsem si nový film s Meryl hodně užila a nebráním se mu do budoucna.

Silkwoodová (1983)

Opět pomaličku doplňuji kinematografii své oblíbenkyně Meryl. Bohužel, starší filmy se shánějí těžko a televize si na ně také nevzpomínají, takže jsem vděčná za každý další, na který se můžu podívat. Na Silkwoodovou jsem se těšila jak malá holka - silný příběh podle skutečné události a opět skvělá Meryl, a to v jedné z nejlepších jejích rolí. A ano, příběh silný a jímavý, Meryl skvělá jako vždy a zároveň trochu jiná. Cher mě taky překvapila, ani jsem si neuvědomovala, že to je ta plastiková zpěvačka s bílými vlasy, jak ji mám zafixovanou. Opět jeden skvělý film, u kterého vám pomalejší tempo nebude vadit a film si užijete.

Lítám v tom (2009)

Film, který měl na mě hned několik lákadel a já s velkou radostí sedla jako moucha na lep. George Clooney. Šarmantní fešák, který by mohl hrát v čemkoli, ale stejně mě bude bavit dívat se na něj. Jméno režiséra Reitmana mě taky potěšilo, filmy Juno i Děkujeme, že kouříte se mi líbily a říkala jsem si, že ani tady snad nešlápne vedle. A v neposlední řadě mě nalákalo to, že se jedná o žhavého oscarového kandidáta s dobrým hodnocením a zajímavým příběhem. Zatím jsem toho z těch oscarových želízek v ohni neviděla moc, zatím se tedy nebudu přiklánět k tvrzením, že toto je film roku. Ovšem k filmu samotnému. Je skvělý, tak bych to shrnula. Někde jsem četla - je jako facka a pohlazení zároveň, je jako život. A s tím se plně ztotožňuji. Ano, někdy člověk potřebuje ve světě filmu uniknout, ale já mám stejně ráda i tento druh filmů - kvalitní příběh, lidi, život, ne happyendové klišé, kvalitní herci. Toho všeho se mi dostalo. Výborný příběh plný nadsázky, satiry, romantiky, je to drsné a syrové a přesto milé, je to zkrátka o životě v tom nejlepším slova smyslu. Herci ani režisér nezklamali a přinesli mi hodinu a tři čtvrtě skvělé zábavy i ponaučení, donutili mě přemýšlet a určitě mi tento film z hlavy jen tak nevyprchá. Přesto zatím budu trochu zdrženlivější, bylo to super, ale kdo ví, co lepšího přijde. P. S. Avatar jsem viděla a nemyslím, že by byl lepší.

Bratři (2009)

Další ze silných dramat, která by mohla letos na Oscarech a jiných filmových cenách bodovat. Jímavý příběh, velice ožehavé a aktuální téma afghánské války. Film vás za srdce chytne, ukáže, jak dokáže válka zacloumat lidskými osudy jako hadrovými panáčky. Tobey má konečně pořádnou roli po všech těch Spider-Manech. I Natalie Portman tu vypadá a působí nějak dospěleji. Malé holčičky byly roztomilé a celou rodinku dobře doplňují i bratr v podání Jacka Gyllenhaala a prarodiče. Nenechá vás to chladnými, naopak vás film asi chytne za srdce a donutí vás ptát se sami sebe, zda to má vůbec cenu, taková válka. A to je asi dobře.

500 dní se Summer (2009)

Rozhodně hodně velké překvapení! Film mě mezi těmi s nadějí na nějaké ceny zaujal. Romantická komedie a na imdb má hodnocení 8,2? Tak to musí být něco. Už samotný začátek se mi dost líbil a zařadila bych ho k těm nejoriginálnějším ve filmu. Skvělé hlášky během celého filmu, hravá režie, ta spousta názorných ukázek, neustálé přetáčení dnů tam a zase zpět, prostě žádná nudná klasika nalajnovaná podle pravítka, ale romantická komedie postavená na hlavu, komedie, která baví. A dva roztomilí představitelé hlavních rolí, kteří to všechno jenom zpečeťují. Opravdu výborný nápad a příklad, jak lze mnohdy nudné a klišoidní romantické slaďáky udělat naprosto jinak, uvěřitelněji.

Invictus: Neporažený (2009)

(viděno v lednu 2010) Pokračuji ve své soukromé oscarové jízdě, tentokrát padla volba na novinku Clinta Eastwooda. Hned na začátku musím poznamenat, že to byl zatím nejslabší snímek z těch, které kvůli výročním cenám nakoukávám. A taky bohužel, že přišel po výborné Výměně a především po Gran Torinu. Jsem asi jako většina dost namlsaná předchozími Eastwoodovými filmy a nevyhnu se srovnání, ze kterého nevychází Invictus příliš dobře. Filmu chybí hlavně pořádný scénář. Chválím sice, že jsem se mohla podívat do života ragbyového mužstva i prezidenta Mandely, ale to je asi tak vše. I když to mělo silné momenty na konci a závěr byl ne strhující, ale hodně dobrý, během filmu mě děj docela nudil a připadal mi rozvleklý, což nezachrání ani zajímavé postavy, které byly dobře zahrané. Takže bohužel, drama si představuji trochu jinak. Je to dobrý, ale ne výborný film, jak by se od Eastwooda mohlo čekat.

Nějak se to komplikuje (2009)

Na další film s Meryl Streep jsem se těšila, až mě teď mrzí, že jsem si je vyplýtvala, protože do dalších let si asi dává menší pauzu. Každopádně to, co jsem zhruba čekala, jsem od filmu i dostala, takže budu veskrze pozitivní. Meryl jako vždy báječná, vidět Steva Martina jinak než jako komika je taky příjemná změna. Alec Baldwin se s Meryl hezky doplňuje, akorát ty děti (až na nastávajícího zeťe) mě moc netankovaly a byly tam jen tak do počtu a k dokreslení situace, místo aby dostaly třeba větší prostor. Peprné dialogy z úst Meryl je radost sledovat, ve výsledku je to příjemná, dospělácká a civilní romantická komedie.

Fantastický pan Lišák (2009)

(viděno v lednu 2010) Filmy Wese Andersona mě doposud míjely, i když mám některé z nich dlouho v hledáčku. Na Fantastic Mr. Fox mě nalákala spolupráce Clooneyho a především Meryl Streep, jejíž žádný film, pokud mám tu možnost, prostě nemůžu vynechat. A v neposlední řadě jsem taky byla natěšená na nějaký animovaný film, který není dělán stylem Pixaru a Dreamworks a nevím čeho ještě. Je to příjemný snímek, který nenudí, trošku morbidní pohádka, trošku nutí přemýšlet. Prostě dospělejší animák, což rozhodně není na škodu, ba právě naopak. Sice oproti Up! asi nemá při udělování cen moc šancí, přesto je to příjemná změna.