• Pohádka

Tonoucí se stébla chytá (1967)

První polovina filmu ještě snesitelný humor na přijatelné úrovni, avšak od poloviny se film zvrhne v šílenou a uřvanou krejzy komedii s humorem jedině tak pro děti a dospělé s myšlením dítěte... Jakoby z jednotlivých vlasových příčesů slepená paruka Funésovy drahé polovičky je opravdový úděs, ale  ani typově a herecky mi Andréa Parisy k Funesovi, a možná do komedií obecně, vůbec nepasuje.... Opět velmi pěkné exteriéry a příjemný dyzajn drží tuhle slátaninu jakžtakž nad vodou.

Poznej svého muže (1940)

Slavínský udržel tentokrát svoji oblíbenou "záměnu osob s nádechem červené knihovny" na uzdě, takže se to celé nezvrhlo do překombinované ireálné patlaniny. Výborní herci v čele s Marvanem a Pivcem nezklamali. Nenápadný herecký projev Marty Fričové s jejíma vždy a všude unylýma psíma očima mám velmi ráda - škoda že byla obsazována do filmových rolí tak vzácně....Pohodová a zábavná komedie, která si občasné zopakování určitě zaslouží.

Vdovička spadlá s nebe (1937)

Na můj vkus příliš překombinovaná až trapná červená knihovna. Kvalitní herci nemastní neslaní, jak z důvodu většinou bezduchého scénáře, tak i až příliš umírněným/potlačeným hereckým projevem. Tahle zastaralá fádní fraška se u mne repete nedočká.

Pomerančový kluk (1975)

Oficiální text distributora je nestoudně vykonstruovaný a zcela zavádějící - pisatel, opojen falešnou "láskou-svobodou-a-demokracií" a hromadou kokainu, měl v rauši vidiny "mládeže, přijímající komunistické ideály" - na plátně/obrazovce ale nic takového neuvidíte. Naopak - komplikované mezilidské vztahy podané příjemnou poklidnou formou socialistického kina, s energií nabitým (jako vždy) herectvím Karoliny Slunéčkové, s pohledným mladým Otíkem Brouskem, a ani hudební podmaz nemohl být lepší. Konec filmu může, ale nemusí být jednoznačný. Škoda, že ve výsledku působí toto zajímavé dílko poněkud povrchně zpracované/spíchnuté horkou jehlou.

Babovřesky 3 (2015)

..."se socialismem jsme už PROZATÍM skoncovali" - bomba!...dialog Kikinčuka, kdy při mytí podlahy nabádá svoji dceru, aby neposlouchala budovatelské písně, je geniální i Kikinčukem geniálně zahraný. Babička "trampolína" dostala zbytečně velký prostor a je nesnesitelná. Mamma Roma la Latrína (a její kámošky) opět na scéně a opět úděs a utrpení. Troškovy luxusní ex- a interiéry znovu září na úkor lidovosti. Jako dítě klasické socialistické vesnice, jejíž lidovost a nenapodobitelná atmosféra jsou navždy ztraceny, si na současné vesnice = sterilní polomrtvé skanzeny příliš nepotrpím - ale ve filmu pro oko, budiž.

Babovřesky 2 (2014)

Dvojka nijak nevybočuje z onoho podprůměru. Babička "trampolína" tady už začala pomalu, ale jistě lézt na nervy tím svým ječákem, kterému chvílemi nebylo ani pořádně rozumět. Pár dobrých hlášek a komických situací se nejde i tady.

Senzační prázdniny (1967)

Film, který boduje atmosférou doby, kdy vznikl a příjemným prostředím = ex- a interiéry a svým klasickým dyzajnem. Prostoduchý děj s prvoplánovaným humorem, často ne zrovna komické scény spoléhají pouze na řev a grimasy de Funése. Komika spíše pro děti a mládež a nenáročné dospělé obecenstvo. Ale ve srovnání s úpadkovým filmovým zbožím (ca. od 90.let 20.století) jsou i tyhle taškařice už dávno klasikou.

Křižáci (1960)

Kniha je o dost zajímavější než film, ale film má určitě také svoji kvalitu. Uživatelé, kteří tu dávají "odpad", by se měli přestat věnovat filmovému umění a začít si vařit "perník", pokud to už dávno nedělají, a mají tak už úplně vypláchnutý mozek...Ovšem to, co předvedli čeští vydavatelé tohoto filmu na dvd, je opravdu zkáza - obraz, zvuk i dabing v příšerné kvalitě. Po nějakém čase jsem tohle vydání vyřadila z filmotéky, protože jsem úplně ztratila chut´ se na to dívat. Nedávno jsem ale náhodou narazila na "polské" youtube na Křižáky v HD v původním znění, nevadí, polština mi nedělá větší problémy rozumět. Z youtube jsem to stáhla na dvd v HD a hodila na velkou obrazovku - a to už je jiné kafe! Takže se k tomuto dílku budu opět ráda občas vracet.

Miláček z Paříže (1957)

Milenci lezou sem a tam, chvíli se milují a posléze se zase hádají, nevědí, jestli jsou jaloví nebo březí. Mladý Horst B. byl celkem sexy. Romy není absolutně moje parketa - překousnu jí pouze jako Sissi, potažmo v jejích prvních víceméně "heimat" filmech, její pozdější dekadentní psychohysterické role jdou úplně mimo mě. Zpestření fádního děje týráním kačátka je odporné! Nečekaný tragický konec dojme a boduje. Aber nie mehr, danke!

Sladké hry minulého léta (1969) (TV film) odpad!

Obrazy pohodové letní atmosféry nemohly zachránit tuhle silně cenzurovanou na-jedno-kopyto-slátaninu.