• Pohádka

Světlo jeho očí (1936)

Přeslazená červená knihovna není zrovna moje parketa. Ale jednu hvězdu musím dát za, jako vždy a všude, perfektně profesionální, a přitom naprosto přirozenou Růženu Šlemrovou, která to tu rozsvítila hned v úvodu svojí nádhernou a odvážnou průhlednou róbou, že měl Dohnal při pohledu na její poprsí očividně problém, aby nevypadl z role. Kabátovou nemusím, působí na mě vždy a všude velice chladně a odtažitě...Dílko  vskutku nevalné hodnoty.

Spanilá jízda (1963)

Kdysi dávno jsem toto dílko zavrhla a dokonce s tím, že navždy - byla jsem totiž doslova otřesena jeho unylostí, sporým a chaotickým dějem a téměř "němým" scénářem, avšak ty nádherné záběry kamery na plátně 16:9 se mi před očima občas objevovaly celá ta léta. Nedávno, tedy už dlouho v době konzumu, kdy kultivovaný divák nemá vlastně po čem kvalitním sáhnout, jsem se opět vrátila do kina let minulých a sáhla s napětím právě po Spanilé jízdě a hodila ji v HD kvalitě na velkou TV-obrazovku. A šok! - samozřejmě podpořený mojí náklonností k historickým "středověkým" filmům a k formátu 2.35:1. Opravdu jsem se pokochala tímto jakoby rozumem nekontrolovatelným proudem asociací zhmotnělých přepychovou kamerou. Václav Špidla byl pro role neduživých středověkých magnátů jako stvořený (dříve ve filmu Proti všem), příjemné vidět ve filmech poměrně vzácnou Vlastu Fialovou, Kostku nemusím, ač herec výborný. Postava Katruše mi připadá v dané konstalaci dosti nereálná, ale jako volná asociace pro zpestření mdlého děje, budiž...Ráda zařadím po mnohaletém nezájmu tento skvost do své filmotéky!

Babovřesky (2013)

Proboha, kdo čeká od zprivatizované kapitalistické kinematografie zázraky, musí být blbec par excellence. Konzum není o umění, kulturnosti nebo kvalitní zábavě, ale jen a pouze o penězích a laciné slávě. Umění/kultura se stává zbožím a divák je degradován na konzumenta, platiče a snoba, diváka v tom pravém smyslu slova konzum nepotřebuje!...Pan Troška patří, bohužel, mezi ty režiséry, kteří bez bývalé "schvalovací komise"(pro mnohé umělce jakési "ochranné ruky") ztrácí soudnost, propadnou konzumu a místo umění začnou vyrábět zboží s vidinou rychlého zbohatnutí a získání pofidérní slávy "US-amerického" typu. A tak se jeho vkusný lidový humor z před roku 1989 mění v "lidový" humor nereálný, vlezlý a vulgární...Babovřesky určitě nabízejí pár povedených komických scén. Geniální komika Kikinčuka je nepřehlédnutelná, Synková je figurka sama o sobě - dokonalá a nenapodobitelná. Mamma Roma a la Latrína je opravdový úlet a úděs jak vizuálně, tak roma-projevem a k tomu ještě ten její  frajerskovulgární scénář - HNUS! Nezajímavá "von Dráček" pravděpodobně s přešitou "verandou" je tady docela fajn. Dolanský mi vždy a všude připadá jako neandrtálec a vůbec ho nemusím...Posledních ca.30 minut už dochází filmu dech = přepísknutá stopáž stáhla film ještě více ke dnu!

Holka na krátkou trať (1984) (TV film)

Povedená sonda ze života mladých učnic za socialismu = v pohodové a lidské "totalitě" (od 1989 máme tu pravou totalitu = nelidskou/US-americkou/fašistickou!). Výborný scénář (Zinnerová) s řadou lidových moudrostí nebo bonmotů. Skvělý Robert  Vrchota, jehož herectví "na stará kolena" je prostě geniální - tak přirozené a lehce plynoucí, že nemá široko-daleko konkurenta! Pavlíně Mourkové  role sedí a zvládla ji "svým způsobem" velmi pěkně. Drhovi se pár podobných věcí na podobné téma opravdu povedlo - nikdo jiný tuto tématiku lépe nezvlád(a)l - ještěže se nepokoušel o tu tzv. "novou vlnu", kterou prý tolik obdivoval - to bychom tu měli o několik úpadkových slátanin typu "Černý Petr" víc!...Ale tyhle bláznivé holky a jejich životní/učńovské "trable" si určitě ráda občas připomenu!

Jungfrau am Abgrund (1990)

Dekadentní kapitalistické kino propaguje/předvádí často erotiku/sex/nahotu ve spojení s hnusem všeho druhu, samozřejmě včetně krve. Tady je další ukázka úpadkové zábavy  pro občany "svobodného světa"! Pasolini už sice napsal před šedesáti lety, že pro mladé lidi je sexualita v kapitalistickém konzumu spíše zátěží než radostí, ale že by mladé dívky prožívaly menstruaci tak, jak ukázáno v tomto ohavném psycho-guláši, to určitě ne. Myslím, že takto prožívá své hojné menstruace Herr Andersen a řada psychopatů jemu podobných!...Zajímavá psychadelická hudba tady dobře pasuje=jak pr... na hrnec!

O anthropos me tis apantiseis (2021) odpad!

Roudmuví o ničem nebo, chcete-li, NIC na otřepané téma, zpestřené o dnes tak populární a doslova povinnou, a zde poněkud ireální, gay-love-story.  Jednou se tahle superNuda dá vydržet, ale podruhé mě k tomu nikdo nedostane ani párem volů!

Fantom operety (1970) (seriál)

Podskalský byl vlastně jediný u nás a skvělý v žánru muzikálových komedií/krimikomedií, ale tohle jako celek, bohužel, nezvládl. První díl celkem příjemně naladí na další pokračování, druhý díl se ještě drží zubynehty, avšak od třetího dílu to jde celé do brambor - nezábavná slátanina s povětšinou imbecilními hláškami a vůbec stupidním humorem. Ani tehdejší herecká elita nemohla zachránit tuhle povrchní frašku, doraženou zjevem i projevem Juraje Herze. Od Podskalského se ráda (po-)dívám na jiné, mnohem kvalitnější věci.

Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994) odpad!

Našla jsem to v kůlně pro speciální odpad, který se pak pravidelně odváží do třídírny a spalovny. Při tom vysokém hodnocení a do nebe opěvovaném KULTU tohoto veledíla jsem samozřejmě nemohla odolat, abych si opět nepřipomněla(tohle jsem ale zkoukla s obtížemi poprvé a naposled!) úpadkovou US-pakulturu a od 90.let, zejména pod vlivem právě této US-žumpy, i totální úpadek kultury evropské. Kolik takových krvavých "kultů" už v té krvavé USA spatřilo světlo světa? Stovky? Snad dokonce tisíce? Aby ne, když americký sen/americká "demokracie" sestává jen a pouze z krve, vražd, drog, megalománie osobní i společenské, násilí všeho druhu včetně válek atd., a tenhle hnus se snaží (a úspěšně!!!)USA exportovat do celého světa nejen na plátnech kin a formou dalších médií, ale i v reálu....Kult, který devastuje mysl i duši mladého často dokonce dětského (dítě se dnes dostane v podstatě ke všemu a ani se nemusí příliš snažit) diváka zejména tím, že mu podsouvá skrznaskrz zkažený a v ohavnostech všeho druhu si libující konzumní kapitalistickou společnost jako jediný možný model lidského bytí, jako normalitu, jako svobodu-lásku-a-demokracii! Kult, který obdivují a do nebe vyzdvihují po krvi uslintané zdegenerované a zfetované masy, neustále pońoukané, oblbované a drážděné tupými anti-rudými d´ábly a psychicky vybočenými fašisty. Masy prahnou po krvi druhých, byt´ často jen pro zábavu, ale svoji krev by na trh nesly velmi nerady!...Co tedy v tomto kultu uvidíte? Vše, co jsem popsala výše, nic jiného neočekávejte - krev, drogy a kamuflovaná erotika je to jediné, na co se onen "umělec" Tarantýno zmohl. A jak jinak, použil  k tomu  bandu haulywůdských slizáků v čele s přímo gzblití odporné dvojice nájemných vrahů(Travolta+Jackson). Silný a zdlouhavý dialog o masáži a lízání, ale samozřejmě jen slova, protože kdyby se opravdu lízalo, sedm nominací na Oskara a ostatní početná ocenění by se vypařila jako pára nad hrncem...Tento KULT bude nekompromisně směněn v některém z antikvariátů za nějaký lidsky hřejivý a umělecky hodnotný NE-KULT!

Tři barvy: Modrá (1993)

Modrá unylá nuda  s pomalu na povrch vyplouvajícím otřepaným dějem (nevěra, dokončení hudební skladby), zdlouhavé "momentky" - zejména close-ups kamenného obličeje hlavní protagonistky, hluchá místa, to vše zpestřeno téměř do pravého úhlu shrbenou starou dámou, belhající se vhodit láhev do kontejneru (za ni jedna hvězda), sofistikovaně podaným eros-klubem a potkankou s mlád´aty...Podruhé? Ani náhodou!

Scarlett (1994) (seriál) odpad!

Nezábavný a otřepaný příběh. Timothy Dalton se na spoustu rolí vůbec nehodí, jako např. zde. A k tomu naprosto nekoukatelná, neposlouchatelná (viděno v originálu), doslova odpudivá Joanne Whalley. Fuj!