Od Fica do Fica (2012)

O čom ten film vlastne je, o čom vypovedá? Obdobie popísané v jeho názve je de facto preskočené - po predvolebných mítingoch nasledujú priamo roztržky medzi organizátormi gorilých protestov tesne pred ďalšími voľbami. O kom ten film vypovedá a čo presne? Je kritikou našich politických zastupiteľov, celej občianskej spoločnosti, alebo len neschopných organizátorov protestov, ktorí si nechali pomedzi prsty pretiecť vynikajúci matroš na otvorenie celospoločenskej diskusie na tému podôb zastupiteľskej demokracie? A akú úlohu v tom všetkom hrá Fico? Nulový rozpočet a amatérizmus autorky totálne potopili potenciál, ktorý skrývala možnosť natáčať zákulisie protestov, podobne, ako bol kvôli organizátorom oných protestov premárnený kapitál spoločenskej atmosféry na Slovensku v danom období. Škoda. Ani len obraz Fica ako ultimátneho politického zla som tomu dokumentu neuveril. Zato mám poriadnu chuť na kolu!

Dredd (2012)

Tak skurvene poctivé maso, až sa tomu neostýcham napáliť plný počet. Žiadna guilty pleasure, toto je proste pleasure. Yeah.

Skyfall (2012)

Ťažko povedať, či ide o najlepšiu Bondovku - predsa len, porovnávať také množstvo rôznorodých filmov natočených počas tak dlhého obdobia je práca skôr pre filmových teoretikov. Pre každého fanúšika či okoloidúceho diváka je Bond o niečom inom a označiť práve tohoto za "najbondovskejšieho" môže byť dosť zradné. Každopádne, Skyfall je vynikajúci akčný film a pre mňa zároveň i vynikajúci Bond! Od "svojej" bondovky totiž očakávam poctivý popcorn, a Skyfall ho má toľko, že mu nepopraskaná kukurica lezie i fľašou od heinekena. Nemôžem sa ubrániť pocitu, že ten skutočný reštart série prišiel až s týmto filmom. Casino Royale bol skvelým akčňákom a došlo i na slzičky, Quantum of Solace so svojou rádoby artovosťou už bol rozpačitejším zážitkom, v oboch sa však Craig správal ako tupý buldog, ktorý najskôr človeku podreže hrdlo a až potom sa pýta. Skyfall nám servíruje Bonda, s ktorým by si človek vedel predstaviť i nejaké to pivko. Je o niečo reálnejší, ale nie je to Bourne. Je to temnota, ale zábavná. Je to skvelá oslava jedného fenoménu, popcorn, z ktorého vám žiadne tvrdé jadierka medzi zubami neostanú, a určite si budete žiadať nášup!

George Carlin: Doin' It Again (1990) (TV film)

Vynikajúce! Od gumičiek v psích hovnách, cez Eddieho Murphyho až po "negative patient-care outcome". Carlin ani na chvíľu nestráca dych a smrtiace tempo vtipov núti k častému pauzovaniu. Pre mňa jeden z najlepších stand-upov vôbec!

George Carlin: Carlin on Campus (1984) (TV film)

Z toho, čo som od Carlina zatiaľ videl, mal práve na Campuse najväčšie problémy s rytmom a konzistenciou celého vystúpenia. Somárske mostíky sú slabé a umelo pôsobiace, ich umeniu sa Carlin zatiaľ len učil, a veľa dobrých a úderných skečov je popretkaných slabou a rozťahanou vatou a peknými, ale značne nevtipnými animáciami. Je to škoda, ale práve tieto výplne strhávajú celok obsahujúci pár geniálnych gagov do trojhviezdičkových vôd.

Strážci - Watchmen (2009)

Dokážem pochopiť námietky ľudí, ktorí sú komiksom nedotknutí. Sú samozrejme regulérne a plne valídne - na čom záleží je predsa film, a k filmu nemá byť nutná znalosť predlohy. Rozumiem všetkým tým slabším hodnoteniam a ponosom na príliš veľa konverzácie, nudy, retrospektív a len príliš málo akcie. Všetkému z toho rozumiem. Ale pokúste sa pochopiť nás, milovníkov komiksu, ktorý sme považovali za nenatočiteľný. Grafického románu, ktorý všetky komiksové pravidlá prevrátil naruby, diela tak obsiahleho a mnohovrstevného, že mal radšej ostať len na papieri - tam, kde to funguje. Na plátne to fungovať nemohlo. Jednoducho nemohlo. A hľa, predstavte si náš údiv, keď sme sa prišli do kina pokochať Snyderovou adaptáciou. Viete, mali sme tak trochu strach, či Snyder takto náročnú látku zvládne - točí síce väčšinou vizuálne úchvatné veci, ale obsahovo tak trochu prázdne. Lenže on to zvládol. A nielen to. V tom filme je všetko. Naozaj úplne všetko. Preto tak vysoké hodnotenia. Preto tie superlatívy. Zhliadli sme totiž film, ktorý by v podstate nemal existovať, film, ktorý dokázal hravo preniesť to, čo fungovalo na papieri na plátno tak, že to funguje. Ďakujeme.

Mezi zdmi (2008)

Čo sme sa za posledné dve hodiny naučili? Nič, čo by sme sami nezažili. Film sa nesnaží servírovať nové, šokujúce pravdy, ani nepodsúva zaručene funkčné riešenia. Namiesto toho veľmi priamo a úprimne, takmer až dokumentárnou formou ukazuje to, čo všetci dôverne poznáme, no väčšinou až s odstupom času pochopíme, a síce, že tí učitelia (aspoň niektorí) nám vtedy-kedysi naozaj nechceli zle. A práve úprimnosť, nenútenosť a prirodzenosť sú najväčšími devízami dvoch hodín, ktoré strávime v jednej parížskej triede v dvadsiatom okrsku. Všetci chápeme, prečo sa tí najväčší hajzlíci ani len neszanžia o zmenu, všetci vieme, prečo to väčšina učiteľov s nimi vzdáva, no k tomu, aby si to navzájom rozumne vydiskutovali, aby sa pochopili, vo filme nedochádza a v jeho paradigme ani nemôže dôjsť. Film tým síce trpí z dramaturgického hľadiska, keďže mu chýba adekvátne vyvrcholenie ako bodka za skvelou gradáciou v poslednej tretine, no je to dôsledok práve tej úprimnosti a nenútenosti, ktorej má na rozdávanie. I vďaka nim ostáva až do posledných sekúnd konzistentným zážitkom, ktorý by mal byť povinnou jazdou pre všetkých, ktorých sa škola týka. (Verím tomu, že premietanie tohoto filmu ôsmakom či deviatakom by určite nemohlo narobiť žiadnu škodu. Na tak progresívne kroky v našich osnovách si však ešte počkáme.)

Life's Too Short (2011) (seriál)

Intenzívne zábavné a plné zdravého nadhľadu u všetkých zúčastnených. A o tom by predsa humor mal byť :-) Azda najviac poteší fakt, že komika seriálu nevychádza len z faktu, že jeho hlavnou postavou je liliput (áno, i tento druh humoru tam je, avšak nie je to len ten lacný druh humoru na úkor hendikepovaných zamaskovaný tým, že jeho pôvodcami sú práve hendikepovaní) - seriálový Warwick je proste čurák, a to, že je nižšieho vzrastu, s tým nemá nič spoločné. Cameá sú vtipné, Gervais a Merchant ustúpili do pozadia a fungujú len ako korenie v zdravej miere a Warwick má príležitosť sólovať a svoju rolu si aj patrične užíva. Na dôvažok pridáva i niečo zo svojho pohybového nadania, takže sa dočkáme i klasických groteskových prvkov (čo dnes nie je tak úplne bežné) - a opäť s mierou. Skvele vyvážená lahôdka pre britcomových fajnšmekrov, ktorej jednoducho musím napáliť plné hodnotenie. Tešm sa na druhú sezónu. Bravo!

Mlha (2007)

Brilantné! To, čo Darabont dokáže rozohrať na tak malom priestore je proste neuveriteľné. Značne mu sekunduje výborná kamera a herci, ktorí zo seba ždímajú na svoje pomery nadštandardné výkony. A ja im to žeriem! Občasné chápadlo či bodec sú síce pre film z hľadiska napätia vitálne, ale je to s nimi podobne, ako s predlohou - všetky tie príšery a hmla sú v podstate len kulisami, King a filmy podľa neho sú totiž najsilnejšie práve vo vernom vykresľovaní charakterov, ich interakcií a jednania v krajných situáciách. A ja im to žeriem!

Movie: The Movie (2012)

S takouto hereckou zostavou sa určite dalo natočiť niečo, čo by nebolo katastrofálne a nezaváňalo by len Kimmelovým chvastaním sa, koľko že hereckých hviezd to osobne pozná. Movie: The Movie taktiež slúži ako dobrý príklad toho, že ani hviezdne obsadenie nezachráni absenciu dobrého nápadu.