Černé zrcadlo (2011) (seriál)

Brilantný britský počin. Čierne zrkadlo nám ukazuje nás samotných, čeliacich samým sebe a svojim malým technologickým súputníkom. V tradícii Dickových noviel sú jemné sci-fi prvky nielen kulisou, ale i aktívnym a nie samoúčelným vykonávateľom deja. Terorizmus umocnený aktivitou na sociálnych sieťach, chlieb a hry v podaní 21. storočia, nahrávanie spomienok a možnosť ich následného sledovania. Prvé tri diely minisérie poodhalili rúšku toho, čo na nás môže číhať už o rok. Alebo o mesiac. Možno i zajtra. Skvelý projekt upozorňujúci na našu vlastnú bezbrannosť zoči-voči našim vlastným výtvorom. Sociálne dôsledky technológií dotiahnuté až ad absurdum, tak absurdné, až z ich realistickosti desivo mrazí. Ešte stále sa trasiem. Čakám na nášup ďalších epizód z tohoto výnimočného projektu. Hats off. Smekám.

Vrtěti ženou (2011)

Očakával som oddychovku a dostal som ju, akurát s tým nepríjemným bonusom, že som ju celú odzíval. Dej je rozvláčny a dohromady takmer žiaden - celý príbeh by sa v pohode zmestil do pätnástich minút a na dôvažok by ešte mohol obsahovať i dve dlhšie scény uvrieskaného uspokojovania ženského pohlavia. Nad vodou drží film iba Maggie, postava zámožného nadšenca do elektrických zariadení (je mi ľúto, že si ho ako postavu nemôžem užiť niekde inde, viac a kvalitnejšie) a fakt, že scény s liečením hystérie nie sú natočené ani vulgárne, ani technicky chladne, ale maximálne vkusne.

Captain America: První Avenger (2011)

Suverénne najslabší z Avengerov. Nejde ani tak o postavu, ktorá mohla byť pojatá snáď aj tisíckrát zaujímavejšie, ak by sa film venoval jej zaujímavému pôvodu aj po úvodnej dvadsaťminútovke a neskončil s tým hneď po prerode v tuctového svalnatca. Patetickosť a patriotizmus Kapitánovi nevyčítam, tie sa samozrejme dali očakávať, s tým druhým to nakoniec nebolo až také zlé. Film však nedisponuje snáď ANI JEDNÝM originálnym momentom - réžia je síce dobrá, ale absolútne bez nápadu; čistá a povrchne chladná rutina. Záporák, ktorý má byť stelesnením absolútneho zla, je po väčšinu času na smiech. Suchopárna konverzačná nuda sa občas šokovým spôsobom mení na akčný videoklip a neskutočne tým trpí tempo pri už beztak prepísknutej stopáži. Snáď bude Amerika aspoň dôstojným "křovím" pre ostatných Avengerov, ktorých osud ma neprestal zaujímať po necelej hodine ich prítomnosti na plátne.

Neuvěřitelný Hulk (2008)

Rozhodne lepší zážitok ako prvý diel. Norton je väčší sympaťák ako Bana, tempo je slušnejšie. Zúfalo však chýba nejaký originálnejší príbeh, táto stokrát videná superhrdinská zápletka bolí snáď viac, než Malý Herkules 3D. Postavy sú ploché a bez iskry, a toho, čo je vo filme najlepšie (primitívna řežba), je zúfalo málo. Snáď sa Bruce rehabilituje aspoň v týmovke Avengers, ktorá už je doslova za rohom - prvé reakcie z novinárskych projekcií naznačujú, že si Hulk celý film ukradol pre seba. Nu, rád sa nechám príjemne prekvapiť!

Jakubův žebřík (1990)

Ak by bolo oscilovanie medzi mysterióznym mindfuckom, rodinnou drámou a sakra ostrou kritikou americkej armády trochu viac ukočírované a prirodzenejšie, mohlo sa jednať o brilantný snímok. Robbins je však vynikajúci a na originálne hrátky s kamerou sa tiež pozerá veľmi dobre.

Černobílý svět (2011)

Krásna rozprávočka s oscarovými ambíciami, ktoré nie nenápadne vykukujú z každej druhej scény, bez ohľadu na to, že väčšina filmu je v podstate desivo nudná. Nehovoriac o tom, že celý (kurevsky drsný) rasový problém na juhu sa podarilo zredukovať na jednu uvrieskanú ženskú, pričom opäť je to biela redhead, ktorá zachráni svet. Ak by aspoň ukázala kozy, mohlo to byť za poctivé tri hviezdičky, takto musím žmúriť obe oči.

X-Men Origins: Wolverine (2009)

Neveril som, že film s Wolverinom môže byť naprd. Stalo sa. Pekne nám ho vykastrovali.

Wandafuru raifu (1998)

Jeden z najkrajších filmov o živote, ktoré som videl, sa odohráva po smrti. Bolo mi fajn.

Zkažená mládež (2007)

Ničím zvlášť výnimočný snímok - ani po stránke filmárskej, ani po stránke scenáristickej. Príbeh je spracovaný až príliš plocho a keďže ani zďaleka nerieši motivácie postáv, pôsobí v mnohých situáciách značne nevierohodne. Napriek slušnej gradácii a mrazivému finále sa po problematike, ktorej sa venuje, len zľahka kĺže. CSFD hype.

Cigán (2011)

Cigán je pre mňa jedným z najpríjemnejších filmových prekvapení vôbec. A nejde len o fakt, že sa jedná o slovenský film - Cigán je úchvatnou výpoveďou o jednom etniku, kolobehu života v ňom i mimo neho. Nejde len o Hamletovskú pózu zasadenú do atraktívnejšieho prostredia, tento film je totiž v mnohých ohľadoch omnoho prínosnejší, než často kontraproduktívna práca sociálnych pracovníkov - má totiž ohromný potenciál vyvolávať diskusiu, ktorá je tak potrebná (a nie práve ten druh diskusie, aký sa snažia vyvolať proticigánske hoaxy, ktorých je internet plný). Z plátna je cítiť nepreberné množstvo času, ktorý tvorcovia strávili spoznávaním etnika a komunít, o ktorých natáčali, a bez nadsázky sa jedná o dielo značne sociologické. V bludnom kruhu sociálnych tlakov totiž vystrkujú rožky tu samonapĺňajúce sa proroctvo, tam kríza identity. Film, ktorý by si minimálne na Slovensku mali pozrieť všetci, ktorí sa cítia byť kompetentní k vyjadrovaniu sa k "rómskej otázke". Skvelá kamera, parádna hudba, cigáncki (ne)herci uveriteľnejší, prirodzenejší a OMNOHO strhujúcejší než akíkoľvek iní herci v akomkoľvek inom slovenskom filme. Jasné maximum.