Kuciak: Vražda novináře (2022)

(KVIFF 2022) Solídna práca so známym i nevideným materiálom, ktorá má pre domáce publikum skôr rekapitulačný charakter. Pre zahraničných však možno chýba trochu témy i kontextu navyše – problém korupcie je univerzálny a dokument nevyužíva naplno šancu zasadiť príbeh o Janovi a Martine do širších súvislostí. Takto je z toho solídne spracovaný true crime, ktorý by sa na Netflixe, ktorý teraz žánru kraľuje, nestratil. Ale prevláda vo mne otázka, či to nie je predsa len málo.

Tváří v tvář (1997)

Asi prvý John Woo, ktorý mi fakt sadol. Cage i Travolta si to užívajú. Hlavne teda Cage, ktorý hrá Travoltu, ktorý hra Cagea. Ale i vice versa. Nemá to myšlienku, ale má to všetko, čo od akčného filmu chcete. Plus obligátne holubice.

Stanice 11 (2021) (seriál)

Veľmi, veľmi zaujímavo pojaté post-apo o tom, ako umenie hovorí k ľuďom, a ako ľudia medzi sebou môžu úprimne hovoriť lžou v umení. (A ako vždy a u všetkých zaujímavých počinov, nenechajte sa odradiť modrou na čsfd od miestnych prvokov :))

Spiderhead (2022)

Ako Kosinskemu (s pomocou či bez, to je jedno) vyšiel Maverick, tak je táto skurvená sračka úskokom do úplných hovien. Už dávno ma žiaden film takto nesral od úplného začiatku. Plytká a školácky moralizujúca znôška zle použitých klišé, nevyužitých motívov, trápne prvoplánového soundtracku a totálne zle nacastovaného ansámblu. Hemsworth je na Malinu. Postavy bez motivácií, cieľov a emócií. Nikomu som nefandil. Nevedel som, o čo ide. Všetkým som prial, aby tam explodovali a dali nám navždy pokoj. Ak má toto byť to najlepšie, s čím dokáže Netflix vyrukovať v rámci piatkových premiér, good luck do budúcna.

Norm Macdonald: Nic zvláštního (2022) (pořad)

Je ťažké hodnotiť posledný nášup Macdoaldových "routines" v kontexte iných stand-upov, pretože sa im mnohými okolnosťami vymyká. O to zaujímavejší je Nothing Special vhľad do Macdonaldovej metódy. Je fascinujúce sledovať ho pri performance bez divákov, pri ktorej však matematicky presne počíta s ich reakciami, a ukazuje tak, že jeho by-the-way, otrávený rozprávačský štýl je výsledkom až vedeckého prístupu k humoru. Nie nadarmo bol Norm nazývaný aj a comedian's comedian. Je to krásna a adekvátna rozlúčka s komikom, ktorá sa zaobíde bez tearjerker momentov, ale i bez ponôs na to, aké to majú komici v dnešnej dobe ťažké. (čum, Chappelle, a uč sa) ::: Prílepok ku samotnému "stand-upu" je až hrozivo nudný, nezaujímavý a patetický, čo je naozaj až hriech – pri tej zostave, ktorá sa tam zišla. Mám pocit, že diskusia by Macdonaldovi radosť neurobila. Hodnotím teda bez prihliadania na ňu.

RRR (2022)

Čistá, epická, zábavná, úprimná a dojemná filmová radosť. Prosím, odhoďte všetko, čo robíte, a choďte si to pozrieť na Netflix. Spravíte si chuť po všetkých tých ironických a sebazhadzujúcich sa marvelovkách a pod.

Skála (1996)

Videl som po prvýkrát až v 31 rokoch a mám teda pocit, že ma to nezasiahlo tak, ako by ma to bývalo bolo zasiahlo v 13. U dialógov (na ktorých sa vraj podieěali Sorkin a Tarantino?!!?!) som i na pomery akčného béčka trpel, záporákove motivácie boli zle vystavané, Cage prehráva i na svoje vlastné pomery až príliš. Chápem, prečo sa to stalo kultom v deväťdesiatkach, ale dnes už toto prestrelené hodnotenie za mňa nedáva zmysel. Skala zostarla.

Navalny (2022)

Nemusíte mať radi Navalného a dokument sa ani nesnaží, aby ste začali. Skôr než o ňom je totiž Navalny o ruskom spôsobe riešenia každého problému, teda tupou silou, a o Bellingcate, ktorý túto tupú silu rozkladá len za pomoci dát. Okrem pohľadu do zákulisia vyšetrovania film funguje aj ako skvelý a mrazivý thriller s niekoľkými momentami, na ktoré sa nedoťahuje ani Fincher (telefonát, pristávanie lietadla). V súčasnej dobe ďalší dobrý dielik do skladačky toho, proti komu na ukrajinskom fronte vlastne civilizovaný svet stojí.

Úkryt (2002)

Extrémne chladná forma bez náplne, ale tak skvele natočená, že mi to vlastne ani nevadilo. Najviac to zaškrípe na konci – ten najviac prezrádza, že tu Fincher vlastne nemá čo povedať. Ako jeho technologická a strihová exhibícia je to ale veľmi dobré.

Top Gun: Maverick (2022)

Solídny blockbuster, ktorý človeka v polovici (po obligátnom vyhadzove) poriadne chytí za gule a nepustí. Rešpektujúca pocta osemdesiatkovému originálu, ktorý násobne prekonáva vo všetkých ohľadoch, a smutná pripomienka toho, že éra, keď sme sa pri vysokooktánových akčňákoch mohli vždy spoliehať na Cruisa, sa nenávratne chýli ku koncu.