• Krátkometrážní

Apocalypto (2006)

Apocalypto je film zásadně rozdělený na dvě části. Ta první je realistická a scény z monumentální a šílené Mayské metropole jsou skutečně sugestivní a přibijí vás do sedadla. Pak ale nastane obrat o sto osmdesát stupňů a snímek se stává obyčejnou honičkou ve stylu jeden proti všem. Rudy Youngblood je už od první scény důležitější a schopnější než všichni ostatní, kteří jako by měli nálepku-odpad určený k recyklaci. Jaguáří tlapa běží celý den i noc v kuse, skáče z vodopádů, hbitě se vyhne všem střelám, likviduje protivníky i pralesní faunu a to vše zvládá i s dírou v břiše... Rozhodně se Gibsonovi nedá upřít, že je jeho film zajímavý a originální. Bohužel, ale i dělaný trochu samoúčelně na efekt.

Volver (2006)

Jedna z nejkrásnějších filmových poklon ženám, jaké zřejmě byly natočeny. Vynikající Almodóvár tentokrát trochu změnil styl a ve svém melodramatickém "Návratu" vypráví příběh zneužívaných a životem protřelých žen. Volver narozdíl od předešlé Špatné výchovy, není tak temný a smutný a ač vypráví o věcech neveselých, činí tak s humorem a nadhledem. V klasicky pestrobarevném příběhu dává mistr vyniknout hlavně krásné Penélope Cruz, které její obyčejnou a zkušenou Raimundu s přehledem uvěříte. Vaše srdce si ale získá i charismatická Carmen Maura, coby mrtvá babička nebo Lola Duenas jako roztomile praktická sestra Raimundy. Volver není v žádném případě film feministický, ale nakonec přeci jen platí, o ženách-pro ženy.

Eragon (2006)

Takhle nějak to dopadá, když si patnáctiletí cucáci hrají na Tolkiena. Knižní předlohu moc neznám a po tomhle skvostu se na ni ani nechystám. Eragon selhává snad ve všem. Špatný scénář, debilní dialogy, prkenné herecké výkony (Irons s Malkovichem by neměli koukat jen na číslo na výplatní pásce), nulové napětí a gradace příběhu si asi vzala dovolenou. Jediné, co skutečně stojí za to je digitální dračice Safira a těch několik málo přeletů nad Tatrami. Snad nikdy jsem se ještě u žádné fantazy tak nenudil. Jedno nesporné pozitivum ale tahle rádoby fantazy má. Člověk si díky ní uvědomí, že Pán prstenů je skutečně jen jeden a to nejspíš na vždy...

Sunshine (2007)

Vlastně moc nevím, co vám mám o Sunshine říct. Mám vychvalovat skvěle rozmanité výkony herců, brilantní Boyleovu režii nebo kulervoucí vizuální stránku. A nebo mám snímek poslat k ledu (nebo spíš do výhně) za neoriginalitu, pomalé tempo a nelogičnosti třemi hvězdami. Líbilo se mi to vlastně vůbec? Jisté je, že při sledovaní jsem si okousal asi všechny nehty na ruce a pomalu jsem se chystal i na nohy. Napětí by se kolikrát dalo krájet a celou dobu jsem se o osazenstvo lodi upřímně bál. Což je poněkud zvláštní, protože ruku na srdce ani jedna z postav není vyloženě sympatická, ale od toho tu konec konců je Armagedon a podobné limonády. Právě svojí zvláštní realističností je film, tak dechberoucí. Kolikrát jsem se přistihl, že mám otevřenou pusu úžasem (pokud jsem v ní zrovna neměl ty prsty). Když film skončil zůstal ve mě zvláštní pocit, který neumím moc dobře popsat. Pocit, že takhle by to všechno mohlo skutečně jednou vypadat.... (pokud vám tenhle komentář nedává smysl, tak se omlouvám asi jsem strávil moc času na slunci)

Kurýr 2 (2005)

Cool Statham se rube s ďábelskou záporačkou Kate Nauta...To je asi to nejoriginálnější, co tvůrci v tomto mdlém pokračování dokázali vymyslet. Příběh je jedno velké klišé a akční scény jsou nereálné a přehnané až běda. Tomu všemu nasadili korunu neschopní herci ve vedlejších rolích. Škoda, protože Kurýr mohl být docela slibnou filmovou sérií, ale za tohle by se styděl snad i Segal s Van Dammem.

Karcoolka (2005)

Karcoolka se netváří jako bůhví jaký trhák nebo umění. Jejím jediným úkolem je pobavit, a to se jí daří celkem obstojně. Příběh je sice slaboučký a animace příšerná, ale právě svojí naivitou a jednoduchostí je film tak kouzelný. Infantilním vtípkům nebo prostému příběhu, který se prakticky nebere vůbec vážně se prostě nejde nesmát. S touhle červeně oděnou frajerkou čas příjemně uteče a být mi o pár let míň, hodnocení určitě zvednu. Pokud potřebujete zvednout náladu, ale máte málo času a přemýšlet se vám nechce, je Karcoolka tou pravou zábavou pro vás.

Transformers (2007)

Snad ta nejdražší reklama na amerikanismus, kterou jsem kdy viděl. Bay mi dal přesně to, co jsem čekal. Transformeři jsou skutečně fascinující, bitky mezi nimi také. Shia LaBeouf je sympaťák, Megan Fox je číča ale mě se o něco víc líbila Rachael Taylor, která je na tom, narozdíl od své opálenější kolegyně, lépe i herecky. Ve vedlejších rolích potěší Voight a legrační Turturro. Největší slabinou snímku je scénář od dvojice Orci-Kurtzman, kterým psaní scénářů prostě nejde. Dialogy jsou mnohdy příšerné a většina gagů taky moc nefunguje. Podle mě mohli být Transformers i o něco kratší, možná bych si potom to explozivní finále vychutnal o něco víc. I přes ty nedostatky Bay natočil vcelku dobře stravitelný a chutný popcorn, který nenudí ani po druhém zkouknutí.

Petr Pan (2003)

Jeden z těch lepších rodinných filmů, které jsem poslední dobou viděl. Film má hezkou výpravu, triky jsou občas trochu slabší. Perfektně se vydařilo obsazení. Mezi Jeremy Sumpterem a krásnou Rachel Hurd-Wood to skvěle jiskří a pobaví i onen nepokrytě sexuální podtext některých scén. Ludivine Sagnier je jako Zvoňenka roztomilá a Jason Isaacs ve své další záporné roli opět září. Pokud se vám podaří potlačit v sobě trochu cynizmu, čeká vás oddychová a zběsilá jízda Zemí Nezemí. Slogan ,,Film pro celou rodinu" tentokrát nelhal.

Golem (1987)

Na první pohled může ona originální animace působit malinko divně, ale když se do toho člověk pořádně zakouká musí před Bartou smeknout. Myslím, že vidět něco podobného na velkém plátně a natažené do dvou hodin by byl určitě fascinující umělecký zážitek. Golem asi navždy zůstane jen v podobě tohoto skvělého sedmiminutového kraťasu, protože sehnat v naší malé zemičce sto dvacet mega, kolik by měl celovečerní snímek stát je úkol téměř utopický. Bude to nicméně škoda.

Barevný závoj (2006)

Naomi Watts a Edward Norton jsou zárukou kvality ať hrají v čemkoli. A Barevný závoj kvalitní podívanou určitě je. Postavy mají skvělý vývoj, příběh má pěkné tempo a snímek ani chvíli nenudí, a to i když je vyprávěn podle několikrát viděné šablony. Skvěle sehrané ústřední duo se navíc pohybuje v nádherných čínských exteriérech a hraje jim k tomu zdařilý soundtrack od zkušeného Alexandra Desplata. Jen ten mírně zbrklý konec kazí dojem z jinak velmi příjemného romantického dramatu.