• Krátkometrážní

Saw: Hra o přežití (2004)

Konečně jsem měl možnost zhlédnout to slavné a fenomenální SAW, o kterém se všude mluví skoro jen v superlativech. Osobně si ale myslím, že je to mnoho povyku pro nic. Filmu se nedá upřít docela solidní atmosféra a nápadité vizuální zpracování. Ale fráze, za málo peněz-hodně muziky zde bohužel neplatí. Hlavně ke konci je viditelné, že tvůrci neměli moc peněz. Herecké výkony bohužel docela kolísají, což je v případě titulní dvojce docela průšvih. Zaujal mě pouze veterán Glover s Michaelem Emersonem (oblíbenec z Lost). Závěrečná pointa je sice docela překvapivá, ale drze nastavovaný otevřený konec, pro další pokračovaní celkový dojem taky docela kazí. Jednou mi tahle Hra o přežití stačila, příště už hrát nebudu...

Life Is Short (2006)

Docela vtipný a sympatický kraťas o milostném životě jednoho pidimužíka. Zítra už asi nebudu vědět o čem že to bylo, ale těch pár minut mě pobavilo a navíc Alexis Bledel je zde roztomile přiblblá.

Goyovy přízraky (2006)

Film se skládá ze spousty emotivně silných scén, ale příběh celkově nedrží moc pohromadě. Poměrně nevyrovnaně se Forman věnuje i postavám. Samotný Goya, ve slušném podaní Stellana Skarsgarda hraje až druhé housle. Hlavní postavou (alespoň podle mě) je inkvizitor Lorenzo, kterého přesně ztvárnil Javier Bardem. Nejpůsobivější výkon podala Natalie Portman ve své trojroli (naivka, troska, šlapka), její úloha v příběhu bohužel místy vyznívá poněkud naprázdno. Zamrzí i docela chudá výprava, hlavně bitevní scény jsou hodně odfláknuté. Goyovy přízraky nejsou vyloženě zklamáním, protože na Evropské poměry je to pořád silný nadprůměr, ale od někoho jako je Miloš Forman bych prostě čekal víc.

Prokletí (2005)

Prokletí je vážně hodně slaboučké. Scénář je sotva průměrný, režie nudná a absolutně nejhorší jsou triky. Takový nechutně digitální vlkodlak skutečně jednoho vyděsí...Ricci hraje až překvapivě špatně, ale zase jí to místy aspoň sluší. Jako horor ale snímek selhává na celé čáře. Už i pohádka o Červené Karkulce byla strašidelnější. Styďte se mistře!

Cesta kolem světa za 80 dní (2004)

Taškařice, při které se pravděpodobně pobaví celá rodina. Efekty a výprava sice nic-moc, ale gagy jsou vtipné a fungují. Slabší části filmu zachraňují hlavně skvěle sehrané ústřední trio a zábavná camea. S knižní předlohou má snímek společný opravdu jen název, což zřejmě nebude vadit dětem pro které je film hlavně určen.

Kleopatra (1963)

Velkolepější historický film jsem snad doposud neviděl. I přes všechny ty velkolepé dekorace a kostýmy je film místy až moc "americký", a i když Taylorové to sekne, moc přesvědčivě nepůsobí. Přes tyhle menší nedostatky je pořád na co se dívat a ani chvíli jsem se nenudil, takže ty prachy za to nakonec přeci jen stály.

Lemony Snicket: Řada nešťastných příhod (2004)

Knižní předloha spojující atmosféru starých gotických hororů s dobrodružstvými Julese Verna, zápasí v zahraničí o přední příčky s Harrym Potterem. Film se nachal inspirovat prvními třemi knihami (z 12) .Nesoulad s knižní předlohou je asi jediným velkým problémem snímku. Jinak se režisérovi Bradu Silberingovi (Město Andělů, Casper) podařilo obdařit film černým humorem, krásnými obrazy a skvělým hereckým obsazením. Tomu vévodí Jim Carrey v roli Olafa, skvěle mu sekundují Meryl Streep, Billy Connoly a hlavně dobře obsazení dětští herci. Myslím, že v případném pokračování by bylo co vylepšovat, ale nemění nic na tom že Řada nešťastných příhod je dobrý film. I když nemá šťastný začátek ani konec...

Medvídek (2007)

Sice nepatřím ke skalním příznivcům dua Hřebejk-Jarchovský, ale z jejich novinky jsem byl poměrně nadšen. Snímek si na nic nehraje a líčí události, tak jak se v životě dějí. A i když ani zdaleka ještě nejsem ve věku hlavních hrdinů, jejich jednání a situace v nichž se ocitají mi mnohdy přišly až nepříjemně povědomé. Taky se mi líbilo, že jsem většinu herců viděl v trochu jiných úlohách, než jak je známe. K srdci mi nejvíce přirostla postava Anny Geislerové a manželský pár Menzel-Křesadlová, kteří i na malém prostoru zvládli předvést velký výkon. Pravda, ke konci je už těch rozchodů, dětí, hádek a lží trochu moc a ten otevřený konec si tvůrci taky mohli odpustit. Medvídek ve výsledku není tolik líbivý jako Pupendo nebo Pelíšky ani tak luxusní jako Horem Pádem, je prostě jen upřímný.

Americký gangster (2007)

Ridley Scott mě doposud žádným svým filmem nezklamal a jinak tomu nebylo ani u Amerického Gangstera. Skvěle gradující příběh kráčí ruku v ruce s přesvědčivou atmosférou Harlemu 70. let, kterou vytváří i tipově přesné obsazení herců. Washington hodně překvapil, Crowe hraje svůj standart. Pan režisér dokazál ve svých sedmdesáti natočit brilantní filmovou výpověď jedné doby a místa a vytvořit jeden z dalších klenotů filmové historie. Smekám a jdu si to pustit ještě jednou!

Základní instinkt (1992)

To snad nemá cenu komentovat...Bezesporu nejlepší Verhoevenův film a možná i nejlepší (erotický) thriller všech dob. Pro "fajnšmekry" povinnost!