Bronzové halušky (2011) (TV film)

Kvalitně zpracovaný dokument, ale já hrozně nesnáším ty zpomalené záběry.

Krysař (2003)

Hvězdička za Landu a jako politování k tvůrcům. Zbytek je prakticky nehodnotitelný. Petr Jákl jako Krysař? Ne, raději to nebudu komentovat, ale musel jsem ho zmínit protože jak už jsem řekl, zbytek nestojí ani za slovo.

Kytice (2000)

Slabší čtyři. Po příšerném Máji jsem čekal to nejhorší, ale nakonec mi to zas tak hrozné nepřišlo. Navíc je to Brabcova prvotina. Vodník byl zpracován naprosto dokonale, takhle nějak jsem si to představoval. To už se ale nedá říct o Svatební košily, kterou jsem si představoval úplně jinak, ale nebyla natočená špatně. Zato Polednice byla zprzněna dokonale. Já nevím proč, ale mě ty Brabcovi filtry fakt lezou krkem. Zlatý kolovrátek už byl trochu vydařenější, ale zase mi tam do ksichtu křičel červený filtr. Zbylé příběhy už jsem tak nějak bez zájmu přetrpěl - vůbec mě nebavily, ale alespoň u nich Brabec ubral filtry. Celkově vzato je to to samé jako Máj, JENŽE obrazový kýč, který zde celkem funguje, nefunguje v Máji. Navíc to zde zachraňují herci, což se u Máje říct nedá.

Máj (2008)

Začnu tím, co mě zhnusilo hned na začátku a to je styl, jakým všechny postavy mluví a vedou dialogy. Co to sakra je? Chápu, že je to báseň, takže dialogy by měli mít trochu lyrickou úroveň, ale tohle? Vrcholem všeho je toporná exhibice v kostele a následné setkání otce se synem před ním. Abych řekl pravdu, tak už tady jsem měl chuť ten film vypnout. Brabec není první režisér, který převedl na plátno báseň a v žádném jiném filmu (Romance pro křídlovku) jsem neviděl, že by se postavy vyjadřovaly jako retardi. Navíc ty dialogy byly vymyšlené, v básni je nenajdete! Další megaprůser je hlavní postava Viléma. Sorry, ale angažování Matěje Stropnického považuji za castingový omyl století. Ne že by hrál tak katastrofálně, ale spíš než loupežník vypadá jak nějaký zaměstnanec módního salónu. Krásně vyžehlené vlasy, na uších blíštivé náušnice, velký dekolt, odhalená hruď atd. A vrchol všeho byla jeho jízda na koni. Hned se mi vybavil Vinnetač z Manitouovi boty. A jeho parta? Z toho jsem málem dostal šok. Kryštof Hádek to je snad výsměch všem loupežníkům a vůbec všem tvrdým chlapům. Další zjevy netřeba dál rozebírat. Pár smažek s dredama (už jim chybělo jen brko), semtam EMO, odhalený kozy atd. Tohle jsou loupežníci????? To i mladej Lotrando působil děsivěji než tyhle děcka. Samotnej příběh mi byl úplně ukradenej. Jarmila mi narozdíl od Viléma tolik nevadila, Vilémův otec taky ne (jen mě pobavila ta oranžová krev). Ale teď bych chtěl říct něco o tom vůbec nejhorším v celém filmu. Je to ta pasáž s duchama za přítomnosti Support Lesbiens. Tohle byl doslova výsměch Máchovi. Hned jsem se musel kouknout na obal DVD, jestli náhodou nekoukám na Scary movie. To už tam radši Brabec mohl pustit Rytmuse se svým hitem Zlatokopky, to by byla pravá pařba a taky i zábava. Rovnou by mohl převzít i roli Jana Třísky a recitovat ve slovenštině, aspoň by z toho byla skvělá parodie. A co se týče masek, které v té scéně vystupují, tak ty byly na stejné úrovni jako ve Strakonickém dudákovi, který je o 50 let starší a i tam mi ta scéna přišla děsivější. Otázka je, jestli to vůbec chtěl Brabec udělat děsivé (pak by měl praštit s filmařinou) nebo jestli nás chtěl jen vizuálně uspokojit (o to se pokoušel celý film, ale spíš se mi z toho chtělo blít). Jinak závěrečná poprava Viléma je okopírovaná ze Statečného srdce. Už jsem jen čekal, až před smrtí Vilém něco inteligentního vykřikne, naštěstí se tak nestalo a film byl kratší o další 1000x zpomalený moment. Jediné pozitivum je Jan Tříska, kterej je tu úplně omylem. Báseň jsem četl, ale tohle je spíš parodie Máje.

Stříbro proti všem (2006) (TV film)

Zdařilý dokument. Tvůrce se zřejmě poučili z chyb předchozího dokumentu a zde je už vše, jak bych si představoval. Zato obsah už je mnohem horší. Z nemála výpovědí čiší draví alibismus, přičemž některé opakované výroky kompenzující neúspěch mě už vážně štvali (Neměli jsme na ně...........Byli lepší ve všech směrech........Ublížený Hadamczik atd.). Tu poslední hvězdičku tedy nedávám za alibistické žvásty a zmršené finále. PS: Jen tak naokraj. Nedokážu pochopit, jak mohl letos Hadamczik už po osmé v důležitém zápase se Švédy prohrát. Buďto nedokáže ani na poosmé dešifrovat jejich hru, nebo je prokletej.

Návrat mistrů (2005)

Ze všech dokumentů pojednávajících o úspěších našich hokejistů je tenhle nejslabší. Za celý dokument si nemůžeme ani na vteřinu vychutnat moment zápasu, protože 99% záznamu je zpomaleno a proloženo naprosto zbytečnými keci. Ještě jedna věc mi tady vadí a to jsou ksichty. Nevim jestli byl kameraman na drogách nebo měl zálibu v detailně snímaných obličejích, ale já chci při dokumentu poslouchat pocity a zážitky aktérů a ne jim počítat uhry na čele. Takže tři hvězdičky dávám čistě za úspěch hokejistů, samostatný dokument nestojí za nic.

Reportéři ČT (2004) (pořad)

V tomto pořadu je krásně vidět, čeho je naše justice schopná. Člověk, kterej vytuneluje dvě firmy a připraví tak několik set lidí o celoživotní úspory, člověk, kterej do "svých" firem nastrkává své osobní šoféry, trenéry boxu a další lidi tohoto typu, vyvázne u soudu s podmínkou a soudce se pak ještě cítí dotčen, když reportér ČT zpochybní jeho verdikt. Díkybohu narozdíl od dvou tří soudců si dotyčný všechny fanoušky Slavie nikdy nekoupí.

Český mír (2010)

Až mrazivě smutný dokument. Respektuju všechny názory na radar, sám jsem jeho odpůrce, i když z jiného důvodu, než jakým argumentovala většina, nicméně co jsem tady viděl bylo neuvěřitelné z obou stran. Na jedné straně tupej Topolánek, kterého se zeptáte na A a on odpoví na B, přes všechny ty komouše a greenpeace jejichž počínání a motivaci jsem dosud nepochopil (asi touha zviditelnit se) až po tiskového mluvčího, který jediný co řekne je "Bez komentáře." Jinak tento dokument pro mě přinesl mnoho nových poznatků jako třeba, že USA poskytla ČR nemalou částku na propagaci radaru, nebo že Martin Bursík nepozná vlaštovku. Z hlediska výpovědní hodnoty má u mě dokument plný počet.

Srpnová noc (2008) (pořad)

Hodnotím i přesto, že jsem tenhle nekonečný maraton nedokoukal až do konce. Doufám, že v případě tohodle dokumentu mi odpustíte.