• Krátkometrážní

Nikdy víc (2018)

Taký letmý náhľad na život niekoľkých loserov na čele so sympatickou dvojicou trubiek. Ani poriadne neviem prečo, ale bavilo ma to. Možno preto, lebo takéto nenáročné jednohubky, ktoré nestoja na príbehu, ale uvoľnenej atmosfére a chémii medzi postavami, mám proste rád. 7/10

Bufo Alvarius (2017)

Téma zaujímavá, spracovanie žalostné až príšerné. Príliš veľa ezoterických drístov a imbecilné popisy účastníkov, ktorí si žabu dali, a ktoré by sa dali zhrnúť do obligátneho "ty píčo, láska, vole" (i keď chápem, že je asi ťažké taký silný zážitok vôbec popísať, ale títo psychonauti mi už na prvý pohľad liezli na nervy). Celé to pôsobí ako reklama na žabu, vrátane zamlčiavania rizík. Trochu objektivity by neuškodilo. Otravné a vlastne dosť nudné. Pritom potenciál to malo.

Host (2020)

Unfriended na diéte, avšak stále dostatočne atmosférický a celkom nápaditý.

Aftersun (2022)

Nenápadný, ale o to silnejší "slice of life". Nostalgický, melancholický a plný podprahovej tenzie. Herci bezchybní.

Kabinet kuriozit Guillerma Del Tora (2022) (seriál)

Napokon vlastne dosť priemerné. Najviac ma oslovili poviedky Graveyard Rats, Pickman's Model, The Viewing a The Murmuring. Zvyšok skôr nudil, prípadne vyslovene otravoval (The Outside). Del Torovo úvodné slovo sa mi páčilo (rovnako ako jeho štýlový Kabinet), ale mohlo byť pokojne dlhšie. Suma sumárum: Dalo sa to, ale čakal som predsa len trochu viac (prípadnej druhej sérii ale asi šancu dám).

Kabinet kuriozit Guillerma Del Tora - Šum křídel (2022) (epizoda)

Ale jo, nakoniec áno. Spočiatku som si hovoril, že tempo je až príliš vláčne, ale čím minúty ubiehali, tým viac si ma príbeh získaval. Melancholická a pritom mrazivá atmosféra, výborní herci. Možno to predsa len mohlo byť o niečo kratšie a údernejšie, ale aj tak palec hore.

Kabinet kuriozit Guillerma Del Tora - Prohlídka (2022) (epizoda)

Toto ma bavilo. Vizuálne fantastické, herecky skvelé a príjemne mrazivé. Chápem, že pre mnohých to bude príliš rozťahané, ale mne práve pozvoľnejšie tempo sadlo. Cosmatos je frajer.

Na nože: Glass Onion (2022)

Kvalitný kúsok, ale nadšenie sa u mňa tentokrát nekoná. Rozhodne to nedrží tak pohromade ako jednotka (scenár sa viac než na geniálnu Blancovu dedukciu až príliš často spolieha skôr na rôzne náhody a náhodičky, keď sa hlavné postavy ocitnú vždy v "správny čas na správnom mieste", aby začuli/videli niečo podstatné pre dej), má to tiež menej zaujímavé postavy, ale herci sú veľmi dobrí (obzvlášť Daniel Craig, Edward Norton a hlavne fantastická a nádherná Janelle Monáe) a celkovo ide o veľmi zábavnú a svižnú detektívku, ktorá je ale možno až príliš prekombinovaná a prešpekulovaná. Ale to sa tak nejako dalo čakať. Za mňa však stále vysoká spokojnosť a tretí diel si dám veľmi rád.

Pinocchio Guillerma del Tora (2022)

Pri sledovaní som sa pristihol, že by som si to radšej pozrel v plnohodnotne temnej a dospelejšej verzii. Tu sa trochu bije tá vážnosť (fašizmus, smrť, vzťahy rodičov a detí...) s "klasickou" rozprávkovosťou. Napriek tomu ale výborný kúsok s úchvatnou animáciou a podmanivou atmosférou.

Kabinet kuriozit Guillerma Del Tora - Pickmanův model (2022) (epizoda)

Spokojnosť. Pôvodná poviedka je postavená na jednoduchom nápade a údernej pointe, a je jasné, že na hodinu bolo materiálu predsa len trochu málo. Tvorcom sa ju ale podarilo celkom pekne a funkčne rozvinúť o ďalšie motívy. Obrazy super (nebola na jednom dokonca Shub-Niggurath?), Crispin Glover parádny a ani ostatní herci nezaostávajú. Atmosféra tiež fajn. Dobrá práca.