• Krátkometrážní

Stranger Things - Kapitola devátá: Hon na Vecnu (2022) (epizoda)

Asi spoiler. Ak by Vecna nerobil dramatické pauzy medzi vetami, zdĺhavo nevysvetľoval svoje plány a nekráčal ako spomalený film, tak by možno nepôsobil ako totálne neschopný panák, ktorý si o to porazenie sám koleduje. O tom, že mal asi tisíc príležitostí hlavných hrdinov zabiť, už ani nehovoriac. Po skvelých troch sériách je štvrtá solídnym pádom do bahna nudy a otravnosti. Som rád, že to piatou sériou skončí...

Stranger Things - Season 4 (2022) (série)

Už ma to proste nebaví. Čakal som, že posledné dve epizódy tomu dajú nejaký zmysel a silné vyvrcholenie, ale... slabota. Dufferovci evidentne stratili súdnosť a mysleli si, že dokážu natočiť fakt mega-epos. Ale nemajú na to. Stopáž je nenormálne a neobhájiteľne prestrelená (dva a pol hodinové finále? really?), dejové linky nezaujímavé (možno až na Dustina a jeho partiu) a už štvrtýkrát vlastne sledujeme to isté, dokonca aj s veľmi podobnými zvratmi. Trochu to zachraňujú postavy, ale už nie dosť. Niektoré navyše dosť podivne zmenili osobnosť (sarkastická Robin, ktorej nechýbal nadhľad sa zmenila na dorky pojašené dievča, z veselej Max je depresívna tínedžerka s PTSD). V podstate to celé prešľapuje na mieste a už tomu citeľne dochádza dych. Takýmto scenáristickým štýlom by sa dalo pokračovať do aleluja (otvorí sa brána, príde nový záporák a hrdinovia ho musia zneškodniť). A príde to len mne, že na to, aké haló sa okolo Vecnu robilo, tak to bol vlastne veľmi čajový záporák? No nič. Malo sa síce skončiť už treťou sériou, ale som rád, že piata už bude konečne posledná. Hawkins treba konečne nechať spať. Ďalej odkazujem na komentár Anet21, ktorá to vystihla pomerne dobre.

Jak kluk potkal holku (2014)

Záver až moc rozprávkový, ale tak v zásade prečo nie. Raz za čas to neuškodí. Príjemný zážitok a Michelle Hendley predviedla fakt skvelý výkon.

Mexická jízda (2001)

Najlepší film o dospievaní, aký bol kedy natočený. A nielen o ňom.

Řev (2022) (seriál)

Príjemne-nepríjemné drobné bizarnosti. Jemne surreálny štýl, ale jasne čitateľná pointa pri každej poviedke. Ako to už pri antológiách chodí, niektoré príbehy slabšie, ale minimálne záujem u mňa vzbudil asi každý. Fajn.

Seveřan (2022)

Vikinská cesta za pomstou s prvkami starovekých mýtov, antickej tragédie, Shakespearea a folk hororu. Pre mňa zatiaľ najdepresívnejší a najtemnejší Eggersov film. Paradoxne ale zároveň tiež zrejme najprístupnejší.

Vřískot (2022)

Séria sa imho vyčerpala a už nemá viac čo povedať. Scenáristi vždy len obmenia narážky/vtipy/meta rovinu v závislosti na tom, ako sa zmenil hororový žáner, ale inak sa ide podľa rovnakej šablóny. Čo by až tak nevadilo, ak by ma to bavilo, čo sa v tomto prípade nestalo. Starých známych som videl rád, nováčikovia nezaujali.

Pirátská vysílání (2021)

Pohlcujúce, temné a mrazivé. A brutálne nedocenené. Nečakaná pecka s atmosférou ako remeň, viacerými vrstvami a bez jednoduchých odpovedí.

Tichá noc (2021)

Áno, ten úplný záver to, žiaľ, dosť pokašľal. Keďže sa film začal nakrúcať pred pandémiou, tak to evidentne nebol zámer a hlavne sa mala, zrejme, tematizovať klimatická kríza. Ale dnes je skrátka nemožné nevnímať Silent Night v kontexte súčasnej situácie. A ten film tak naozaj pôsobí ako mimoriadne nezodpovedné poklonkovanie sa pavedeckým antivaxerským hlupákom. Veľká škoda. Herci skvelí, nápad zaujímavý.

Paroží (2021)

S prehľadom zrežírovaný creature feature s dobre navodenou pochmúrne-depresívnou atmosférou, kvalitnými hereckými výkonmi a funkčnými presahmi mimo žánrové hranice (hoci pokojne mohli byť prepracovanejšie). Plusom sú aj citlivo použité triky (našťastie sa nekoná žiadny digifest) a akurátna stopáž. Celkovo sympatický malý horor, ktorý som si solídne užil.