• Krátkometrážní

Animatrix: Přijímací zkouška (2003)

Vizuálne úchvatné, scenáristický podpriemerné. Priznám sa, že som sa nudil najviac zo všetkých poviedok.

Animatrix: Světový rekord (2003)

U mňa osobne najlepší diel Animatrixu. Mrazivá dráma vyniká svojím výrazným výtvarným prevedením a perfektným scenárom. Príbeh sa mi zdá najlepší hneď po Detektívnom príbehu. Lahôdka, ktorá však nie je pre každého.

Velké dobrodružství (2001) odpad!

Aj keď som tento film videl len "pohŕdavo" čo značí, že mi možno ušlo nejakých 10 minút, niečo tak hlúpe ma naozaj pobavilo. Je to vlastne klasický dobrodružný film. Máme tu hrdinu bez bázne a hany, jeho fešnú priateľku a bandu zlých chlapíkov, ktorí sa ženú za dávnym pokladom Alexandra Veľkého. No ako by ste to hodnotili?

Jeskyně (2005)

Tak toto bol unikátny zážitok. Neočakával som síce žiadne veľdielo, ale predsa len zábavné béčko. Tento „film“ má však do zábavnosti asi tak ďaleko ako do akčnosti. Plnými hrsťami si berie z Predátora ( zrak oblúd ), Votrelca ( vzhľad oblúd ) a koniec-koncov aj s rovnako béčkovo-céčkovej Anakondy 2. Film definitívne zakopáva pod zem jeho technické spracovanie, otrasná kamera a stupídny strih pripomínajúci Alien vs. Predator. Keď to všetko vezmem dookola a pripočítam nulových hercov a niektoré obludnosti v scenári ( to, že ak potápača obluda zraní a on sa na ňu začne postupne meniť, považujem za vrchol trápnosti ), vyjde mi, že jediné čo sa na tomto splašku podarilo boli úvodné titulky a záverečná skladba od Nightwish. Ale to je sakramentsky málo.

Svět podle Prota (2001)

"Každý vo vesmíre rozozná dobro od zla." Dráma, ktorá má všetko čo treba: originálny nápad, vynikajúco napísané dialógy, skvelých hercov a výbornú réžiu, ktorá drží diváka v napätí až kým sa nedozvie celé rozuzlenie. Jeden z mojich obľúbených filmov!

Ďáblova oběť (2001) odpad!

"Už ste mi vymenovali šesť mŕtvol a to som ešte ani neraňajkoval!" Tisíckrát videný guláš bez pointy a príbehu. Pochybujem, že sa niekto vydesí pri pohľade na satanistov v trápnych maskách, ktorí dokonca ani nevedia poriadne zložiť pár tupých teenagerov a neoplývajú práve veľkou dávkou inteligencie. Nezachráni to ani Bergin, skôr by som povedal, že jeho rola je úplne na smiech. Film sa snaží nenápadne odkukávať od všetkých možných hororov a neprináša ani nepatrnú snahu o vlastný nápad a utápa sa v scenáristickej bezradnosti. Záver, tomu všetkému nasadí poriadne tŕňovú korunu. Proste humus!

Dogville (2003)

Originálny a veľmi nevšedný film. Krutý, cynický, depresívny, smutný. Nič neprikrášľuje a s cynickosťou ukazuje na zlo v nás a okolo nás. A práve preto je maximálne pôsobivý a bezchybný (vrátane geniálneho záveru) 100%

Kostka 2 - Hyperkrychle (2002)

Varenie z vody, alebo ako docieliť, že pokračovanie už nemá čo povedať.

Osvícení (1980)

"Redrum, redrum, redrum..." Geniálne. Proste geniálne. Jeden z tých filmov, na ktorých nedokážem nájsť jedinú chybičku. Od perfektného obsadenia (Nicholson je diabol, Duvallová zvládla úlohu vystrašenej matky veľmi dobre a malý Danny Lloyd je tiež výborný) až po mrazivú, neuveriteľne desivú atmosféru, ktorá sa vám v kombinácií s vhodnou "škrípavou" hudbou zaryje hlboko pod kožu. Užasná je aj práca s kamerou (už len ten úvodný prelet ponad kopce!), obzvlášť v scénach, kedy sa malý Danny preháňa na trojkolke po stíchnutých chodbách hotela a vy už len čakáte kedy spoza rohu vykukne nejaký prízrak, alebo v samotnom závere v zasneženom záhradnom bludisku. Brilantné. Vďaka, pán Kubrick za tento obrovský skvost. Právom nielen jeden z najlepších hororov, ale jeden z najlepších filmov všetkých čias.