• Krátkometrážní

Medzi nami (2005) (seriál) odpad!

Keď som počul, že sa chystá nový slovenský seriál bol som natešený. Keď som sa dozvedel, že pôjde o seriál v štýle telenovely, to mi už úsmev zamrzol na tvári. No a keď som na vlastné oči videl tento žiarivý odpad, bol som výsostne spokojný. Už dávno som sa tak nepobavil na nulovom príbehu, drevených hereckých výkonoch a nezmyselných dialógoch o ničom. Skvelá komédia, aj keď nechcená.

Úsvit mrtvých (2004)

Snyder natočil svižnú horrorovú komédiu plnú čierneho humoru. Plus je, že scenár sa neotravuje s nejakými detailami a hneď rovno vhupne do deja. Postupom času je síce scenár trochu nemastný-neslaný, ale záverečný pokus prebiť sa cez armádu zombie je lahôdka! Hlavne keď sa k slovu dostane motorová píla.

Duchové Marsu (2001)

Béčko natočené bez nadhľadu a napätia. Keby si film robil srandu sám zo seba a nebral sa vážne mohla to byť celkom podarená popcornovka. Ale bohužiaľ vo filme je plno priblblých dialógov a naivne vyznievajúcich súbojov. Príbeh je upotený a trápny, hereckí predstavitelia nevýrazní. Proste nuda a nič viac.

Stigmata (1999)

Svižne natočená báchorka, ktorá je jedným z tých filmov, ktorý z bahna podpriemeru vyťahujú hereckí predstavitelia Gabriel Byrne a Patricia Arquette. Réžia je však rozpačitá a Wainwright film pojal až príliš moderne. Trochu mystiky by tomu neuškodilo. Ale ten malý exorcistický rituál sa mi páčil :-)

Dětská hra 2 (1990)

Prvý film s Chuckym, ktorý som videl. Asi aj preto, že som ho videl skôr ako jednotku sa mi celkom pozdával. Chucky vyzerá dosť vierohodne a scenár je tiež dobrý. Potešilo ma tiež, že sa film neberie až tak vážne a občas inklinuje k čiernej komédii. Dúfam, že budem mať možnosť zhliadnuť aj zvyšné diely série.

Mlčení jehňátek (1991)

Jeden z vrcholov žánru. Nezabudnuteľný Anthony Hopkins, skvelý scenár a neopakovateľná atmosféra. Oscarový triumf bol zaslúžený plným právom. Myslím, že aj najväčší odporca hororov musí uznať výbornú psychologickú kresbu postáv a dialógy napísané s umom majstra. Film, na ktorý sa nikdy nezabudne a vždy sa z neho bude čerpať inšpirácia pre ďalšie thrillery.

Highlander 2 - Síla kouzla (1991)

Úplne iný film, ako jeho predchodca. Z fantasy sa odrazu stalo sci-fi a vysvetlenie "zrodu" Nesmrteľných je naozaj na smiech. Film ešte ako-tak zachraňujú vcelku dobré akčné scény a obstojné herectvo Conneryho a Lamberta. Na 3* hviezdičky to však byť nemôže. Ale snaha bola...

Legenda Sleepy Hollow (1999) (TV film)

"Preboha, myslíš, že sa pán Crane stretne s bezhlavým jazdcom?" - "Môžeme len dúfať..." Viem, že nie je veľmi fér porovnávať túto televíznu adaptáciu poviedky Washingtona Irvinga s genálnou Burtonovou víziou. Koniec-koncov, ani som to nemal v pláne, keďže som mal tú "česť" vidieť tento film ešte pred Burtonom. A už vtedy mi to pripadalo, ako klasické "hallmarkovské" podpriemerné šaškovanie. Horor to nie je ani náhodou, o Thriller to ani nezakoplo, nie je tu takmer žiadna tajomná, či temná atmosféra a koniec-koncov, ani ten bezhlavý jazdec nie tým hlavným motívom. Hlavným motívom je tupý romantický trojuholník Katriny van Tasselovej (totálne nesympatická postava, jej pochybné motivácie mi mnohokrát ostávali záhadou... ale jej predstaviteľka, Rachelle Lefevre je apsoň krásna, keď už nič), kováča Broma Bonesa (jeho predstaviteľ je chodiaciou paródiou na ľúbostné scény a väčšinou len gúľa očami a kňučí: "Katrina, veď ja ťa predsa milujem!") a konečne, hlavného "hrdinu", učiteľa Ichaboda Cranea, slizkého indivídua, ktoré som mal chuť zabiť hneď, ako sa objavil na obrazovke. Celý čas sa riešia iba vzťahy medzi týmito postavami (plus je tu aj pár vedľajších, čo ale nie sú plnohodnotné postavy a ani sa tak nesprávajú, pripomínajú skôr trápne, rádobyvtipné figúrky), čo je neskutočná nuda, ktorá by sa vynímala skôr v nejakej telenovelovej limonáde (čo koniec-koncov, tento film aj je), a len občas niekto, čosi utrúsi o bezhlavom jazdcovi. Ten sám sa objavuje potom až v samom závere, ale to je v podstate fuk, pretože dohromady tento "démon" urobí veľké hovno (SPOILER! Čakal som aspoň popravu toho humusného učiteľa a ono nič... Jazdec si tam iba pohopsáva na koni po lese, ako pri nedeľnej prechádzke - och, a samozrejme sa nezabudne "efektne" vzopäť na koni, presne za svitu obrovského mesiaca za ním, ostatne viz. tunajší plagát - i keď musím uznať, že aspoň táto scéna mala akú-takú atmosféru). Takže, kto čaká horor či thriller s hustou atmosférou, nedočká sa, kto čaká aspoň náznak nejakej tej "mysterióznosti," tiež sa nedočká. A kto už len čaká od filmu o bezhlavom jazdcovi, trápnu romantickú bejkovinu o "ach, tej nádhernej láske?" Nikto. Ale ten sa na druhej strane, dočká.

Sunset Beach (1997) (seriál)

Strašná romaticko-telenovelová brečka s otrasnými hereckými výkonmi a scenárom, ktorý je priam esenciou demencie (hlavne v závere - ktorý skĺzava do slasheru!!! - už tvorcom asi poriadne špliechalo na maják...)