• Krátkometrážní

Kabinet doktora Caligariho (1920)

Může němý film děsit? Může. V případě Caligariho se to myslím povedlo. Podíl na tom má zajímavé líčení a "podivné" kulisy. Herecké výkony jsou dost dobré (hlavně co se grimas týče), ale stejně občas jsem měl pocit, že je to trošku přehnané. Ale přiznám se, že mě film celkově překvapil - na dobu, kdy vznikl.

Grindhouse: Auto zabiják (2007)

Dlouho jsem to odkládal. A mám z toho takové rozporuplné pocity. První půlka je jednoznačně na velmi vysoké hodnocení, což ale nemůžu říct o zbytku. Podle mě je škoda, že jsou dva příběhy. Při tom druhém jsem se celkem nudil. Mělo to být lepší; zjednodušeně - méně keců, více akce. Ale myslím, že právě první půlka toho dost vyčerpala. Mohla to sice vylepšit trochu závěrečná honička, ale stejně mě to nepřesvědčilo. Nakonec se film celkově pod průměr nedostal, už jen proto, že se mi obecně dost líbí Tarantinovy filmy.

Carrie (2013)

Zlatej De Palma!! Na tento remake díla vynikajícího (opravuji - nejlepšího) autora hororů Stephena Kinga jsem byl celkem zvědavý. Bohužel výsledek tak dobrý nebyl. Někdy skutečně platí, že původnímu filmu se nic nevyrovná. Ani mi tak nevadilo zasazení děje do současnosti, ale spíš scénář, který by potřeboval trochu doladit. Zaprvé vzhled Carrie. Dle románu to má být nepříliš atraktivní, plachá studentka střední školy. Režisérka Peirce to prostě pojala jinak a určitě to někomu vadit nebude. U mě to ale byl mínusový bod. Rozhodně to ale nebyla největší chyba. Ta nastala při maturitním plese. Pokud bych se měl vrátit k De Palmovi, nedá se to ani v nejmenším srovnávat. A přitom si troufám říct, že je to nejdůležitější část z celé Carrie. De Palma si s tím poradil opravdu bravurně. Bohužel v tomto remaku tu dopadlo o poznání mnohem hůř. A právě díky této scéně bohužel moje hodnocení negativně kleslo. Představoval jsem si to víc akčnější... Nakonec se mi ale celkem líbila hudba a některé efekty. Možná kdybych předtím již Carrie neznal, moje hodnocení by asi dopadlo lépe. Tento remake mě nejspíš přesvědčil v tom, že kdyby se někdy do budoucna ještě objevila další předělávka dnes již klasického románu, asi bych to už nechtěl vidět. Navíc já osobně zastávám názor, že nelze předělat originál. Jistě, pro někoho to bude parádní podívaná, ale já jsem z toho byl opravdu zklamaný.

Pach krve (2003)

Po shlédnutí jsem ani neváhal s hodnocením. Sice to není originální téma, ale i tak jsem si film užil. Myslím, že největší odkaz je na film Texas Chain Saw Massacre z roku 1974. I když ve filmu bylo několik chyb (hlavně logických), stejně bude patřit mezi moje oblíbené. Jestli další díly této hororové série budou stejně dobré jako tento, určitě se zlobit nebudu.

Gravitace (2013)

Ano. Věřím (jsem o tom i pevně přesvědčen), že se to klidně může někomu stát. Už od počátku filmu jsem prostě nemohl odtrhnout oči. Když jsem o tomto filmu slyšel poprvé, přiznám se, že jsem si myslel, že to bude prostě jen nějaký průměrný film. Výsledek - famózní podívaná! I když se zdá, že děj celého filmu je velmi jednoduchý, celkově film na mě působil velmi profesionálně a realisticky. Přiznám se, že bych asi nikdy nenašel dostatek odvahy vůbec se kamkoliv do vesmíru vypravit. Vždycky jsem z toho měl tak trochu strach. Hlavní hrdinka filmu občas měla chvíle, kdy prostě chtěla všechno vzdát. Je až neuvěřitelné, jak se se vším dokázala vypořádat. Pro mě je tento snímek rozhodně jedním z nejlepších filmů letošního roku a doufám, že získá nějakého Oscara.

Carrie (1976)

U mě se jedná o první film, jehož předlohou bylo dílo Stephena Kinga, u kterého jsem nejprve četl knihu a teprve potom viděl film. Knihu jsem četl krátce před shlédnutím, a tak jsem si prakticky vše pamatoval. Když se ve filmu objevilo několik prvních nesrovnalostí oproti knize, začal jsem mít trošku strach, aby se tím nezkazil celkový dojem z filmu. Pak jsem si ale film začal opravdu užívat. To, že režisér si některé scény upravil podle sebe, nakonec vůbec nevadilo. A to vše za doprovodu vynikající hudby, která se tam opravdu hodí. Z knihy jsem se nejvíce těšil na scénu z plesu, takřka klíčovou celého díla. A opět musím režiséra pochválit. Zvládl to bravurně! Po shlédnutí jsem vůbec nemusel přemýšlet, jaké tomu dám hodnocení. Film to vyřešil za mě.

Doba ledová 2: Obleva (2006)

Mnohem zábavnější než jednička. Celý film jsem si opravdu užíval a těšil se na každou další vtipnou scénu. Starou partu doplňují dva vačičáci (připomínali mi Chipa a Dala) a "vačičácká" mamutice. Samozřejmě nesmí chybět Scrat a její "kousky". Zajímavý scénář dělá z filmu opravdu skvělou podívanou. Na Dobu ledovou se asi vždy budu dívat s českým dabingem, protože ten je naprosto dokonalý. Paráda!

Kybernetická babička (1962)

Zpočátku jsem vůbec nevěděl, oč jde. Co bylo záměrem autorů. Teprve až ke konci jsem pochopil, že je to varování. Varování, co se může stát. Dá se říct, že celý filmeček zachraňuje robotické a "psychopatické" křeslo Babička. Můj obdiv si zaslouží výtvarné zpracování.

Dead Island (2011)

Hra Dead Island je sama o sobě dokonalá. A tento možný trailer opravdu za to stojí. Je neuvěřitelné, jakým tempem se dneska vyvíjí počítačová grafika. Téměř po celou dobu jsem byl přesvědčen, že to žádná animace není, ale že je to klasický film s živými herci. Prostě úžasná práce!

Bez práce nejsou buráky (1953)

Po několika letech se občas kouknu na Donalda. I když jsem vyrůstal na klasických českých Večerníčcích, tohle je velmi povedené. Sice některé díly jsou slabší, ale přesto stále musím obdivovat takovéto klasické animované filmy. Tehdy se vše dělalo ručně. Dnes si už film bez pomoci počítače někdy nedovedeme ani přestavit. V tomto filmečku se objevili Chip a Dale, což mě opravdu potěšilo. Tyto dvě veverky mám opravdu rád. Prostě dokonale vtipná podívaná.