• Rodinný

4:0 pro Táničku (1982)

Mladá absolventka pedagogického institutu Taťána Ivanovna Kolosovová nastoupí na základní školu a vyfasuje třídnictví v 5. B, na níž se kupí stížnosti učitelů. Žáci nejprve navštíví její prarodiče a pak se rozhodnou mladou učitelku otestovat. Jeden bude zlobit a vyrušovat během vyučování, jiný zjistí, jak je zapálená do literatury a další předstíráním nemoci prověří její soucit. Dětem se ovšem prověrka jejich nové třídní poněkud vymkne z rukou a málem zapřičiní, že si Taťána zažádá o zbavení třídnictví v 5. B. V průběhu těchto prověřovacích akci se do Taťány zamiluje školní lékař (a především kontrolor čistých rukou) Jurij Maximovič Dimov. Docela příjemný a zábavný sovětský rodinný film, jenž probruselská a proamerická kavárenská verbež z Kavčích hor zaručeně již nikdy z archivu nevytáhne a neuvede do vysílání, proto třebaže je film objektivně spíš na 3 *, mírně nadhodnotím na 4 * a 70%. P. S. Koktejl Botanika bych si ale dle zmíněných ingrediencí nedal, na mě by byl příliš sladký a já jsem spíš na kyselé nápoje.:)

Malý Rambo (2007)

Podle názvu to vypadalo na hodně velkou hovadinu a vymývárnu mozků. Ale jelikož jde o evropskou tvorbu, dal jsem tomu šanci. Zpočátku na mě film působil poněkud zmateně a chvíli trvá, než divák pochopí souvislosti. Pak když se ti dva kluci více spřátelí to začne být zajímavější, ale jen na chvíli, neboť je (podle mě nadmíru zbytečně) do filmu vsunuta zápletka s nesympatickým francouzským výrostkem. Chápu, že byl do filmu zakomponován, aby se ti dva hlavní hrdinové rozhádali, ale to by šlo vyřešit rozvitější zápletkou s tou sektou, nemuseli tam tvůrci cpát ještě jiné aspekty. Dramatičnost vrcholí 20 minut před koncem a samotný závěr je pak slušný doják. Mimo toho francouzského načepýřeného kohouta a jeho houfu slepic mi tu vadila inspirace americkou béčkovou akční sračkou. Kdo jako já takovýto žánr nesnáší nemůže jásat ani z této parodie. Na odpad to sice není, neboť mimo hlavního tématu, tj. přátelství těch dvou kluků mě zaujal i vedlejší děj okolo sekty, ale to je asi tak všechno. 40%.

Hrad Strašidlák (2016)

Docela mě udivuje, že je to produkt skopčáků, na jejichž filmy se téměř nikdy nedá koukat. Mně to stylem připomíná dětské filmy, jaké před lety točili Holanďané a Francouzi. Kupodivu jsem neměl problém film shlédnout do konce a neshledal jsem na něm nic, co by mě vyloženě iritovalo nebo pohoršovalo (žádný feminismus, multikulturalismus či podobné zhovadilosti moderní doby). Co bývá velkým nešvarem dětských filmů posledních let je přehnaná karikaturovost autoritativních postav. Zde dokonce ani role ředitelky dívčí školy nebyla příliš hnána do extrému. Ředitel chlapeckého internátu vcelku pohodář, i když ani on ne zcela bez autority. Film není komedií ve smyslu, že by se divák musel chlámat od začátku až do konce, spíš je to odpočinkový rodinný film o dvou partách z chlapecké a dívčí školy, které si vzájemně provádějí různé naschvály, během nichž se postupně spřátelí. Ve výsledku nemám problém udělit průměrné hodnocení, na druhou stranu ani nemám potřebu si dát reprízu. Slabé 3 * a 50%.

Dobrodruzi z vesmíru - Démon hory (1986) (epizoda)

Topy, Rana, Gérard a Sibep šplhají na horu Istack hledat profesorku Annu. Jakmile dosáhnou vrcholu, napadne je smečka ještěrů. Podplují vodní jeskyní a vzápětí jsou zajati Alotou, vládcem království, které bylo založeno odštěpením od kmene Mugů. Topy a ostatní Alotovi zamlčí, že přišli pro Annu. Alota si prostuduje jejich myšlenky a kupodivu jsou mu jejich charaktery velmi sympatické. Prozradí jim, že všichni čestní, spravedliví a s pevnou vůli, kteří vyšplhali na vrchol hory museli zemřít a zmíní i Annu, že byla odsouzena ke svržení do žhavé lávy. Topy a ostatní Alotu opijí a Gérard na poslední chvíli Annu zachrání. Alota se probere a chystá se všechny vhodit do lávy, když vtom ohňostroj, který měla Anna v batohu vyvolá sopečný výbuch. Jako na vodním tobogánu pohodlně sjedou z hory a Alota je nechá odejít. 90%

Candy Candy - Schůzka v půli cesty (1978) (epizoda)

Candy, Annie a Patty zjistí, že paní Marta přes den pracuje jako uklízečka v nemocnici, večer v restauraci a v noci na stavbě. Jelikož je aristokratka, nedělá to pro peníze, ale je ráda, že může poprvé v životě pracovat. Marta se dozví, že Candy má v New Yorku přítele a rozhodne se, že jim pomůže se sejít. Protože to mají oba daleko, schůzka by měla proběhnout v Pittsburghu, což je na půli cesty mezi Chicagem a New Yorkem. Vyšle tedy jako předvoj za Terrym do New Yorku Patty, aby se její vnučka konečně osamostatnila. Jenže ještě týž večer paní Marta zkolabuje z fyzické námahy ze tří zaměstnání a tak Candy telegramem zavolá Patty nazpět. Babička Marta se uzdraví a Patty ujistí Candy, že v Pittsburghu Terryho přece jen našla, bohužel pouze plakát na Romea a Julii, na němž jsou Susan a Terry v objetí. 90%

Candy Candy - Léčba šokem (1978) (epizoda)

Susan sdělí Terrymu, že jej miluje od chvíle, kdy přišel k jejich divadelní společnosti. Přizná mu, že se v Chicagu setkala s Candy a zabránila jejich setkání. Za Candy přijde ustaraná Patty - Stear se rozhodl přihlásit jako dobrovolník do války. Candy se to snaží Stearovi rozmluvit, ale neuspěje. Candy si usmyslí, že jediným řešením je vrátit Albertovi paměť, aby Steara od narukování odradil, ale pokus o šokovou terapii se nezdaří. Navíc se za pomocí šoku snaží Albertovi vrátit paměť i Staer, ovšem proto, aby mu pomohl přesvědčit pratetu k jeho rozhodnutí. Celá parta se rozhodne uspořádat piknik a dobře se baví, ovšem i tam Steara neopustí myšlenka narukovat. Albert Steara přesvědčí, že ve válce už bojuje tolik lidí, že o jednoho víc nebo méně už nehraje roli, ale všichni, kdo jej mají rádi by se pro něj trápili. 100%

Candy Candy - Ve světlech ramp (1978) (epizoda)

Candy dorazí do divadla těsně před zahájením představení. Prateta Elroy ji ale vykáže z lóže, neboť místa jsou zamluvena jen pro Andreyovy a Candy se při posledním setkání s pratetou od Andreyových distancovala. Navíc ji Iris popudí tvrzením, že Terry chodí s herečkou Susan Marlowe. Candy najde volné místo na balkóně a vzápětí se dočká Terryho v roli francouzského krále v Králi Learovi. Po představení se Candy před divadlem snaží na Terryho zavolat, jenže je přehlušena davem fanynek. Na recepci se starostou se Terrymu vnutí Iris a on na ní vyzvídá, zda se do Chicaga vrátila i Candy. Vzápětí Susan přinese Terrymu šátek s jeho monogramem a on pozná, že jím ve Skotsku obvazoval Candy zraněnou ruku. Dojde mu, že Candy byla na představení a vypraví se ji hledat. 95%

Candy Candy - Princ na kopci tety Pony (1976) (epizoda)

Candy stráví první noc v rezidenci Loganových a ihned se spřátelí se služebnictvem. Protože se Candyin mýval Ben začne nahánět s Loganovic kočkou Sylvií, Loganová přikáže Candy, aby Bena odvedla z domu. Candy se pokusí zanechat Bena v lese, ale nakonec se jí ho zželí a tajně ho schová do maštale. Iris a Neil její tajemství odhalí a opět jí začnou škodit. Pokusí se jí sebrat medailon, který kdysi ztratil princ z kopce tety Pony a vyhrožují, že matce řeknou o ukrývání Bena. Candy v slzách uteče do lesa a doběhne k bráně osázené růžemi. Náhle před sebou zahlédne chlapce, který by jako z oka vypadl jejímu princi. Než se Candy vzpamatuje, chlapec zmizí a brána je zavřená. Candy se tedy vrátí do domu Loganů a usmyslí si, že už kvůli princi ji odtamtud jen tak nedostanou. 95%

Candy Candy - Půlnoční piknik (1977) (epizoda)

Blíží se letní prázdniny a Candy přemýšlí, kde je stráví. Archie a Terry se poperou a sestra Greyová pošle Archieho do školního vězení. Annie se v noci tajně vypraví s košíkem jídla za Archiem a Candy jde s ní. Přitom vzbudí Iris a ta upozorní sestry, aby zkontrolovaly Candyin pokoj. Candy si všimne sester obcházející s lucernami budovu a tak rychle pošle Annie napřed a nechá se chytit. Ráno sestra Greyová uloží Candy trest - během letních prázdnin zůstane ve škole. Terry navrhne Candy, že když si před něj klekne a poprosí, tak ji pomůže. Candy odmítne, ovšem když zjistí, že kvůli ní zůstane ve škole i zaměstnankyně jídelny a nebude moct přijet domů do Skotska za svým malým synkem, na Terryho nabídku přistoupí. Po Terryho intervenci pošle sestra Greyová Candy do letní školy ve Skotsku, čímž je problém všech vyřešen. 95%

Candy Candy - Slečna Andeyová (1977) (epizoda)

Candy stráví první noc u Andrewových jako jejich adoptivní dcera. Ráno se shledá s Dorothy, z čehož mají obě radost. Neil a Iris si stěžují u pratety Elroy na Candyinu adopci, jenže nepochodí a Neil je přinucen zodpovídat se z toho, že on a Iris označili Candy za zlodějku. V zahradě si Anthony všimne znaku Andrewových, který Candy vypadne. Candy mu prozradí, že ho kdysi ztratil její princ. Anthony zapochybuje, zda jej Candy nemá ráda jen proto, že se jejímu princi podobá. Candy Anthonyho ujistí, že ji nezáleží na tom, kdo je tím princem a že má ráda jeho. Během slavnostní večeře, která se koná na uvítání Candy do rodiny jsou Loganovi znechuceni jejím společenským postupem. Neil a Iris se pokusí Candy znemožnit, ale bez úspěchu, Candy Iris bravurně setře: "Iriso, prosím, poučuj mě, chtěla bych být tak půvabná a elegantní, jako jsi ty.":) 95%