• Rodinný

Margyt - Margyt létá jako pták (1979) (epizoda)

Margyt se těší, že pojede na školní výlet, jenže Lisabet začne trucovat, že i ona chce na výlet. A tak děvčata tajně vyšplhají na střechu dřevníku, kde se kochají pěkným výhledem a cpou se dobrotami z košíku. Bylo by to idylické odpoledne, kdyby Margyt nenapadlo seskočit ze střechy s deštníkem, jak to dělají letci z letadel. Lisabet: "Margytko, řekni mi, jestli jsi mrtvá?":) Naštěstí si přivodí jen otřes mozku a musí tři dny odpočívat. A když uvidí, kolik dárků Margyt dostane, Lisabet opět závistivě zaperlí hláškou: "Já chci taky otřes mozku!":) Na závěr, kdy se Margyt přece jen dočká školního výletu nezapomene podotknout: "Paní učitelko, já jsem tak strašně ráda, že jste taky měla otřes mozku.":) Pohodová, vtipná a chvílemi i dramatická epizoda. 95%

Dobrodruzi z vesmíru - Nashledanou, Sibep (1987) (epizoda)

Sibepini přátele ji žádají, aby přiznala, že byla prodána, jenže kvůli zákonu otroků zalže, aby zachránila jejich životy a prohlásí, že u Delii pracuje z vlastní vůle. Parsonovi, jenž v baru slaví dobrý obchod nejde z hlavy Sibepina píseň a když se dozví, co Delia provádí se zpěvačkami, hne se v něm svědomí. Karina neuvěří, co jim Sibep namluvila a vypraví se ji zachránit. Když už vypadá, že Delia do své sbírky získá i Karinu, zasáhne Parson a začne se s Deliou rvát. Karině se podaří uniknout a o všem informovat přátele, jenže když se vrátí k Deliovi, Parson je i se Sibep pryč. Jako poslední možnost zvolí hledání v Sibepině rodné vsi Laylale a proto se vypraví na Vegu III, kde Sibep skutečně najdou, neboť ji tam přivezl polepšený Parson. Sibep se nakonec vrátí ke svým přátelům. 100%

Dobrodruzi z vesmíru - Sibep prodána v dražbě (1987) (epizoda)

Topy, Rana, Gérard a Karina doběhnou na letiště v momentě, kdy Sibep s Parsonem nastoupí do kosmické lodi. Chtějí se za ní vypravit, jenže se jim opět naskytne příležitost s výhodnou smlouvou. Nakonec zvítězí starost o Sibep, i když Rana nepřestane brblat. Mezitím Sibep zjistí, že ji Parson hodlá prodat coby otroka, ale z kosmické lodi utéct nemůže. Po přistání na planetě Bazarak Parson zavede Sibep na trh s otroky, kde ji za milion randů koupí podivín Delia, jehož uchvátí Sibepin zpěv. Sibep věří, že se bude moct podívat do své vesnice, jenže netuší, že ji koupil despotický maniak, který sbírá zpěváky a když se mu jejich zpěv nelíbí, zabije je a vypreparuje. Topy s ostatními rovněž dorazí na Bazarak, kde se jim podaří vypátrat Parsona a přinutí jej, aby je zavedl za Sibep. 95%

Dobrodruzi z vesmíru - Kde jsi, Sibep? (1987) (epizoda)

Kosmické agentuře se zdaří výhodná zakázka dopravy čerstvých ryb na vesmírnou stanici. Všichni glorifikují Karinu a vyzdvihují její zásluhy, oproti tomu Rana neustále vede kritické řeči vůči Sibep, Svoji neopatrností Sibep zaviní, že agentura přijde o výhodnou smlouvu a k dovršení všeho přijde fax z Laylaly, že Sibepina matka je nemocná. Sibep shání peníze na cestu, jenže její přátelé jsou na ni stále rozzlobeni. V hospodě natrefí na podezřelého chlapa, který ji navrhne odvoz. Příliš pozdě si Rana uvědomí, že Parson je obchodník s otroky. Zvláštní epizoda, v níž zahlédneme opilou Sibep a zjistíme, že oproti předchozímu příběhu Karina bydlí u Gérarda a Anny. Co se mi ale zde nelíbí, jak všichni zapomněli, co všechno Sibep pro své přátele udělala a kolikrát jim zachránila život. 90%

Rozmary lásky - L'activateur de passion (1995) (epizoda)

Většinou nepíšu komentáře k epizodám, které v ČR nebyly odvysílány, ale u některých zajímavých dělám výjimku. Tento díl by se dal přeložit jako Aktivátor vášně. Zatímco Benedikta a José po radostném shledání prožívají lásku jako čerstvě zamilovaní, Lola si stěžuje, že Sebastián k ní není tak něžný jako dřív. Pořídí si pilulku na obnovení vášně, chce ji dát Sebastiánovi, ale slupne ji José. Napodruhé Lola přimíchá Sebasitánovi do džusu tabletek víc, jenže Sebastián po nich usne a Lola si uvědomí, že si spletla krabičku s prášky na spaní.:) Zajímavější linka je ovšem kolem Oliviera, ten nerozdýchal, že ho Cynthia nemiluje, pořádně se opije, v garáži na Cynthii zaútočí a vyčte Josému, že si Benediktu nezaslouží. Pak se dopotácí do kavárny, kde potká Natálii. Vzájemně si vylijí svá zlomená srdce a nakonec odejdou spolu. Touto epizodou započne dlouhotrvající láska mezi Natálií a Olivierem, proto uděluji plný počet 5 *. 90%

Margyt - Lisabet má v nose hrášek (1979) (epizoda)

Tato epizoda se skládá ze dvou samostatných knižních kapitol, obě z knihy Madynka. V prvním, kratším příběhu Margyt nechá po proudu řeky uplavat botu a před rodiči to svede na smyšleného spolužáka Richarda, jenže díky učitelce vyjde pravda najevo. Abbe představí Margyt své dva králíky, Mamku a Taťku. Ve druhém příběhu si vynalézavá Lisabet strčí do nosu hrášek a protože ho nemůže dostat ven, Margyt s ní musí k doktoru Berglundovi. Ještě předtím se ale před domem Linus-Idy Margyt popere se spolužačkou Miou. V tomto dílu zazní pěkná a velmi stará píseň "Ježíšův vlak do nebe" (v originále „Jesu järnväg - Var är biljetten, vart skall du resa“). 95%

Dobrodruzi z vesmíru - Útok vznášejícího se muže (1986) (epizoda)

Kosmická loď Kosmos-servisu přistane poblíž hory Ugari, kde hodlají těžit uran. Během porady Gérard seznámí posádku se svými výzkumy a kapitán Dorian vydá příkaz k útoku na Mugy. Velitele první stíhačky určí Ranu, ten z toho ani při dvojnásobném platu není nadšen. Mezitím Topy a profesorka Anna postupují k hoře Ugari pozemní cestou. U vodopádu se jim zjeví tajemný muž, jenž se vznáší ve vzduchu a varuje je, že dále nesmějí pokračovat, nenechají se však odradit. Před náletem Gérard vyzve Ranu, aby se vydal na pomoc Anně a Topymu, což posléze učiní. Právě včas, ve vesnici jsou totiž Topy a Anna napadeni oním tajemným mužem změněným v monstrum s mnoha chapadly. Poté, co na něj Rana zaútočí obluda zmizí. Dorian Topyho, Ranu, Gérarda a Sipep propustí, všichni přátelé se opět shledají. 90%

Candy Candy - Dělí nás velká dálka (1978) (epizoda)

Doktor Leonard zjistí, že Candy bydlí s Albertem a dá ji ultimátum - buď se vrátí na ubytovnu sester nebo bude propuštěna. Candy to před Albertem zatají, ráno ji doktor Leonard dá výpověď. Candy se v nemocnici snaží udržet prací uklízečky. Ostatní sestry se za Candy přimlouvají, doktora Leonarda obměkčí až zpráva z italské fronty, kde byla zabita Kateřina, jedna ze sester nemocnice svaté Jany. Večer Candy Alberta nenajde doma a vypraví se jej hledat. Při procházení nočním městem natrefí na Neila, jehož ohrožují tři chuligáni. Candy mu k jeho úžasu dopomůže k útěku. Doma se Candy od Alberta dozví, že si našel práci v restauraci jako umývač nádobí. Mezitím Susan vyzná Terrymu lásku a úpěnlivě jej žádá, aby nezval Candy na Broadway. 95%

Candy Candy - Vojenský lékař (1978) (epizoda)

Candy, Annie, Stear a Archie se rozhodnou zaplavat si v jezeře, předtím teta Elroy nedopatřením rozsedne Staerův nový vynález - potápěcí lehátko. Iris uspořádá slavnost a všechny na ni pozve, jenže schová Annie její šaty a při zahájení slavnosti Iris a Neil obě děvčata před hosty poníží. Candy jde pro kufřík s šaty do věže, Neil ji uvězní a Candy je nucena vyšplhat oknem po provaze. Když uvízne v půli cesty visíc vysoko nad zemí, přispěchá ji na pomoc vojenský lékař Michael a pokárá Candy, že ošetřovatelka by neměla takhle riskovat život. Krátce nato je Michael povolán zpět na frontu do Francie, předtím ještě odveze Candy na nemocniční ubytovnu. V tomto dílu mě udivuje, že se Candy nechala Iris a Neilem tak snadno oklamat, podobnou past ji už nastražili v 9. dílu. 95%

Candy Candy - Dáma v maštali (1976) (epizoda)

Zrovna když zlomyslná Loganová za zostuzení na plese přestěhuje Candy do maštale, nečekaně se za Candy vypraví malý John z domu tety Pony. Dorothy pomůže Candy předstírat před Johnem, že Candy je dáma a jelikož vzápětí se u Loganů objeví i sestra Marie, jsou nuceny toto pokrytecké divadlo sehrát i Loganová s Iris. John zjistí, jak to s Candy ve skutečnosti je a dojde to i sestře Marii. Před odjezdem se sestra Marie seznámí se Stearem a Archiem a ačkoliv je zde Candy evidentně nešťastná, už proto, že si zde našla plno přátel ji zpět k tetě Pony nevezme. Candy se obává, že Anthony poté co zjistil, že přespává v maštali a těžce pracuje se jí začne vyhýbat, jenže Anthony Candy navštíví v maštali, předá ji růži, kterou pro ni vypěstoval a slíbí, že ještě krásnější dostane k narozeninám. Další pěkná epizoda se silným sociálním aspektem. 95%