• Rodinný

Helena a její chlapci - Nejdelší noc (1992) (epizoda)

Zdrogovaná Helena se ve studiu chláme, cicmá se s Fabienem a u toho všichni poslouchají novou Mikulášovu píseň. Když Heleně začne být špatně, banda feťáků se rozhodne pokračovat v zábavě na diskotéce u Nelly. Mikuláš se pěkně rozzuří, když spatří Helenu ve Fabienově objetí, rozběhne se do garáže, ze vzteku rozfláká kytaru a porve se s Josém, který se ho snaží uklidnit. Když se Fava s Fabienem pokusí usínající Helenu odvléct, kluci a Benedikta na poslední chvíli zakročí a před diskotékou se strhne velká rvačka. Humor v těchto epizodách nehledejte, do takto dramatických událostí se zkrátka nehodí. Za jeden z nejzajímavějších dílů dávám 95%.

Helena a její chlapci - Náročná schůzka (1992) (epizoda)

V garáži se José pozdě do noci pokouší opravit synťák, který mu nechtíc zničila Róza. Holky se jdou bavit na diskotéku, kam přišel i John Wander a Mikuláš proto začne mít o Helenu strach. Adéla se poprvé setká s Brunem, když jí pomůže odpálkovat dotěrného kluka. Mezitím ve studiu už jsou Fava s Fabienem, zvukařem Brunem a Franckem zfetovaní a snaží se přimět Helenu, aby si taky šňupla. Když odmítne, Fava jí nabídne kousek dortu a Helena netušíc, že lze drogu přimíchat do jídla nepohrdne nabízeným pokrmem. Brzy o sobě neví, čehož využije Fava a sebere jí z tašky Mikulášovu smlouvu. O fous zajímavější díl než předešlý. 90%

Helena a její chlapci - Soupeření (1992) (epizoda)

Touto epizodou začíná několikadílná minisérie (dost dlouho na stanici TF1 cenzurována), v níž Thomas Fava v nahrávacím studiu zdroguje Helenu. Ale hezky popořadě. Na začátku nikdo netuší, jaké drama budou všichni v následujících čtyřiadvaceti hodinách prožívat. Lola začne žít pozitivně dle knihy o východních filosofiích, Róza se rozhodne vymalovat garáž a přitom vylije barvu na Josého syntetizátor a pak ho ještě dorazí džusem z plechovky. Mikuláš si zažárlí, když u Alfréda natrefí na Helenu s Fabienem. A pak už Helena jde na onen drogový dýchánek do studia. Tento díl nepatří k nejvtipnějším ani mým nejoblíbenějším, takže dám jen 90%.

Helena a její chlapci - Lítost (1992) (epizoda)

Katce se ozve Cedric a protože má splín, dají si pozdě v noci schůzku v baru. Nebyl by z toho takový povyk, kdyby je tam náhodou nespatřil Kristián a celý den si pak na všech vybíjel zlost, zejména s Johanou se dost ostře pohádá. Nakonec se vše vysvětlí a Cedric děvčatům vymaluje pokoj. Nevím proč tvůrci zvolili zrovna tmavě béžovou, dosavadní růžová pokoj více zesvětlovala. I zde se najde několik vtipných momentů, třeba na začátku, kdy rozespalá Johana zuřivě mlátí s budíkem, že jí přerušil sen s nahým Kristiánem na pláži, přitom zvonil telefon.:) A nebo Kristián na Johanu, když za ním vyleze po okapu: "Nemohla´s tam zůstat jako chrlič?!":) 100%

Helena a její chlapci - Videokamera (1992) (epizoda)

Tato epizoda od začátku do konce srší vtipnými hláškami a humornými situacemi. Kristián přinese malou ruční kameru a spolu s ostatními kluky se rozhodne tajně natáčet kalhotky holek z fakulty. Nejprve zkusí své umění v kavárně, kde se mu k filmování nabídnou Sofie s Natálií. Velmi povedená scéna na chodbě fakulty, kde Mikuláš a Sebastián zabavují procházející dívky, zatímco Kristián v podřepu jim strká kameru pod sukně a když si ho všimnou, vymluví se, že ztratil pinzetu.:) Helena, Johana a Lola jejich dílo tajně shlédnou a rozhodnou se pomstít, na oplátku nafilmují nahé kluky pod sprchou, které sbalí ve fitcentru. Skvělý díl, plný počet 100%.

Helena a její chlapci - O jednu méně (1993) (epizoda)

Johana poté, co ji Kristián podvedl s Arielou odjela do Texasu a všichni jsou z toho velmi smutní. Všichni kromě Kristiána, ten machruje a všechny okolo baví tím, jak objevil pravou lásku díky Ariele. Nikdo ho nedokáže přesvědčit, že Johana je pryč. Až nakonec se k tomu odhodlá Benedikta a on, vzhledem k tomu, že spolu před časem měli krátký románek jí přece jen uvěří. V této epizodě jsou nejvtipnější narážky ostatních na Arielu. Třeba když Kristián pronese, že Ariela není puberťačka, ale pravá žena, José si přisadí: "Už pěkně dlouho.":) A perfektní hlášku na Arielu má i Natálie "Fakt jsem si myslela, že Johana pro tebe znamenala mnohem víc. No nic, vidím, že sis našel správnou medicínu. Takže čau a pospěš si tady se slečnou, už dlouho nebude pěkná.":-D 95%

Helena a její chlapci - Když se ucho utrhne (1993) (epizoda)

Tato epizoda je jednou z klíčových celého seriálu. Začátek sice vypadá idylicky, Helena Mikulášovi odpustila úlet s Arielou a jsou spolu šťastni. Jenže nenapravitelný Kristián zatouží po špásování se starší ženou a tak brzy hupsne do pelechu k Ariele. Netušil, že Johana ho večer bude chtít navštívit tradiční okapovou cestou a když ho nenajde na koleji, už najisto ho načapá inflagranti v garáži. Pohár její trpělivosti právě přetekl a definitivně se rozhodne vrátit se do Texasu. Ani v této epizodě nechybělo několik vtipných hlášek, např. když se Kristián vymlouvá, že dostal chřipku a půjde se na pokoj vypotit, Johana se mu nabídne, že ho půjde ošetřovat a on na to odvětí: "Mám rád svoje mikroby a bojím se, že bys mi je nakazila.":) 100%

Helena a její chlapci - Ještě teplé hnízdečko (1992) (epizoda)

Johana opět odjela do Texasu, tentokrát ale kvůli operaci její matky. Nejprve si všichni myslí, že Kristián z toho bude v depresi, ovšem ten momentálně nabyté svobody začne plně využívat. Ani před ostatními nijak netají, že všechen čas tráví s Terezou a že je mu víc než jen kamarádkou. Když se mu ostatní snaží domluvit, spustí svoji originální teorii, že holky jsou jako květináče, muži mají povinnost zasít do nich co nejvíce semínek a on zkrátka odmítá spokojit se jen s jedním květináčem.:) Po této přednášce se jde vytrucovat k Tereze a ona se pak jde usmířit s děvčaty. Na můj vkus jí Helena, Lola a Natálie nějak rychle odpustí, že zabrala Johanino místo. 95%

Big Ben (1996) (seriál)

Dle mého jediný koukatelný skopčácký krimiseriál. Jedním z pozitiv je, že diváku není hned na začátku prozrazeno, kdo je vrahem a tak může většinu času dedukovat a spekulovat (na rozdíl např. od Komisaře Rexe, kde je vrah, způsob provedení i motiv prozrazen hned v úvodu, čímž detektivka pozbývá smysl). Dalším pozitivem je určitá dávka humoru, který je obsažen zejm. ve škádlivých dialozích mezi Benem a Sabrinou (díly bez Sabriny už tolik vtipné nejsou). Příjemný na poslech je i povedený brněnský dabing, kterému vévodí trio Junák, Hegerová, Talpová. Poněkud neobvyklým specifikem je nekompromisně vyobrazen skrz na skrz prohnilý charakter především té vlivné části německého obyvatelstva. Takřka v každém dílu je mimo vyšetřování vraždy nastíněna nějaká ta aféra, např. korupce radních a krajských politiků (tajemník von Gluck), podvody a různé nekalé šolichy velkopodnikatelů (Tony Rambold), hamižnost církve (prelát Hinter), neschopných a hloupých policistů (Pfeiffer), ale i vychcanost drobných podnikatelů v podobě svérázné Benovy matky Resi, která se při každé příležitosti snaží něco ulít bokem. Naplno a bez servítek je nám nastíněna dnešní německá společnost snažící se po pádu železné opony nějak přežít v té kapitalistické džungli. Takto kriticky nastavit zrcadlo i stinným stránkám kapitalistického systému v současných českých filmech a seriálech je zcela nemyslitelné, přes tvrdou cenzuru přemluvbáb a kavárníků něco takového nikdy neprojde. Kvalita všech epizod se pohybuje víceméně v průměru v rozmezí 45 - 65%, díly bez Sabriny jsou u té spodní hranice.

Emil i Lönneberga (1974) (seriál)

Další ze světově populárních seriálů z pera Astrid Lindgrenové. Bohužel na české obrazovky se (vyjma sestřihového filmu Michal dělá pořádek) nikdy nedostal, ani ČT ho nekoupila, přestože na Déčku v posledních letech běželo plno jiných filmů a seriálů na motivy knih této spisovatelky. Naštěstí STV už na začátku 90. let Emila zakoupila a loni na Vánoce po dlouhé době zreprízovala, díky čemuž fanoušci mohli seriál konečně zkompletovat. Nádherný seriál z idylického prostředí švédského venkova začátku 20. století obohacen o humorné pasáže díky Emilovým originálním nezbednostem (třeba když si strčil hlavu do mísy na polévku nebo když malou sestřičku Idu zavěsil na žerď namísto švédské vlajky). Líbil se mi i díl, v němž Emil potrestal lakotnou správkyni chudobince, která se chytla do vlčí jámy a zejm. díl, kdy se Emil i s prasetem a slepicemi opil z kvašených višní.:) Vtipné také bylo, jak Emil pomáhal Lině s bolavým zubem. Zajímavé postavy jsou např. věčně ubrblaná Lina a skeptická Brusnicová Maja přivolávající vždy to nejhorší a strašící různými chorobami. Role cholerického Emilova otce Antona se zhostil známý herec Allan Edwall, jenž si zahrál hlavní i vedlejší role i v jiných filmech a seriálech Lindgrenové. Na rozdíl od většiny diváků nemohu do hodnocení započítat nostalgii, zas až tak dlouho ten seriál neznám a kompletní sotva osm měsíců. I tak ale dávám zasloužené 4 * a 80%.