• Rodinný

Doktorka Quinnová (1993) (seriál)

Americké seriály většinou nesleduji a westernům se obloukem vyhýbám, nicméně jsem se rozhodl tento přece jen shlédnout. Nalejme si čistého vína. Hlavní hrdinka je nesnesitelná feministka a neustále moralizující kráva, která si myslí, že má patent na rozum, všemi okolo manipuluje a organizuje jim život. Její mužský ekvivalent se lví hřívou je totéž v bleděmodrém a navíc je nejspíš křížencem Supermana, Tarzana a Viléma Tella. Jejich milostné rozhovory, zejména ve druhé půli seriálu působí strašně pateticky, jak z argentinské telenovely. No a tihle dva strůjci morálky a všehomíru dohlížejí na chod zdánlivě poklidného městečka, až na detail, že ti mírumilovní maloměstští balíci mají zhruba každou třetí epizodu nutkavou potřebu někoho věšet, což jim přemoudřelá doktorka na poslední chvíli sice rozmluví a promluví jim do duše, ovšem o pár dílů později to tu máme nanovo. Zkrátka je to jako házet perly sviním. Na druhou stranu musím uznat, že jsem to vydržel dokoukat až do konce a lecos mě na tom seriálu zaujalo. Už proto, že prezentuje sebekritiku Američanů v oblasti násilného obsazování a zabírání země, která jim nepatřila (ostatně, v tom Američané úspěšně pokračují dodnes, akorát už i na jiných kontinentech). Ústřední dvojice je nesnesitelná jak z červené knihovny, ale najde se tu i několik zajímavých postav, na nichž se mi líbí, že nejsou vykresleny úplně černobíle. Z partnerské dvojice mě zaujali Horace a Myra. Vtipný je též majitel bordelu Hank, i když je pruďas, není pokrytec a nebojí se lidem říkat, co si myslí. Postava Briana mi naopak přijde příliš zidealizovaná - čestný, přírodu a Indiány milující, jeden z mála obyvatel města neštítící se člověka se znetvořeným obličejem, ženy trpící leprou ani dalších, kteří se něčím liší. Reverenda postihl trest oslepnutí za to, že se jako středověký inkvizitor zúčastnil pálení knih. Našlo by se pár velmi smutných dílů, např. masakr Indiánů nebo smrt některých postav, např. epizoda o úmrtí Ingrid na vzteklinu je působivá a ani Becky nemuseli nechat zemřít. Zkrátka ke konci seriálu už neměli nápady, tak nechali postupně umírat vedlejší postavy. Do toho se děj strašně vleče, celou první půlku 6. řady zabere jeden roztáhlý příběh. Nesnesitelný je pánbičkářský fanatismus prezentovaný v některých dílech a taky se mi nelíbí přeobsazení představitelky Colleen, ta z prvních 60-ti dílů měla větší šmrnc. Silnou averzi mám vůči dílům skládající se ze sestřihů předešlých epizod (líní scénáristé nasmolili krátký dialog na 5 minut a zbytek nechali na střihačích). Na druhou stranu je ale kvalitní český dabing, hlasy na postavy výborně pasují. Mé hodnocení je na pomezí 2 a 3 *, tudíž velmi slabý průměr 45%.

Pomalé šípy (1993) (seriál)

Mně by nevadilo sledovat seriál o důchodcích, pořád lepší, než o zkažené polistopadové, amerikanismem zfanatizované mládeži. Co mi na tomto seriálu vadí je, že téměř veškeré dialogy oněch důchodců se točí kolem politiky, vzájemného vyčítání si, kdo byl ve straně, kdo naopak v lágru a podobné hovadiny, které normálního diváka nezajímají. Česká televize už pár let po listopadu, sotva vyměnila levicově smýšlející zaměstnance za havlisty a za ty, co se k nim po převlečení kabátů přidali měla potřebu natočit tuhle antikomunistickou slátaninu a obsadit do ní již dosluhující herecké špičky. Mnohé situace jsou absolutně nereálné, třeba že by úplně cizí lidi mohli několik dnů přespat a stravovat se v domově důchodců a nebo že by zloději byli tak blbí a šli by na noc do domu těch, kterým předtím šlohli auto i doklady. Bez politické intervence a mnohdy nesmyslně prostříhaných scén bych dal 2, s přimhouřením oka možná i 3 *, ale takhle to na víc jak jednu není. 20%

Hop dva tři Miloslava Šimka a Jiřího Grossmanna ... (1971) (divadelní záznam)

Skvělé představení Šimka a Grossmanna, možná i o něco zábavnější, než většina Návštěvních dnů. Jak Šimek prohlásil: "Nesmí se to zastavit, to musí být fór na fór", tak tady to dodrželi na 100%. Nestárnoucí dialogy Vědecké extempore, Dětské okénko, PPP aneb Plný pytel problémů a především vynikající dialog Květinářka (věnec se stuhou "Spi sladce, Jituško.", to vážně nemá chybu!:) Poslouchám to už víc jak 20 let a stále se u toho řechtám. Nechybí ani tradiční povídky Jak jsem se učil plavat (aneb "čubou do Hamburku") a Jak jsem se učil kouřit "Když se probral, doznal, že v poledne jedl kachnu. Ta ostatně za chvíli byla i mezi námi.":-)) Velká škoda, že ze tří dílů ČT uvolnila pouze dva, z toho poslední natočený pouhý měsíc před Grossmannovým úmrtím, jenž i ve svém posledním pořadu perlil "Ještě se podívám na svoji holku. Pěkná je, ale pyramida to není.":)

Čuk a Gek (1953)

Ač poměrně známý sovětský film, neměl jsem příležitost jej shlédnout v dobách jeho největší popularity, dostal jsem se k němu až nyní. A zřejmě to byla chyba. Nejspíš je to tím hnusným novým dabingem, který je naprosto amatérský a za jehož vytvoření bych vydavatele DVD nechal pozavírat do gulagu, každopádně ve výsledku na mě film působil strašně strojeně a uměle, bez napětí a příběhu. Dost možná, že původní dabing by tomu dodal lepší a věrohodnější atmosféru. Takhle to na víc jak slabý průměr nebude. Už jen schází, aby kapitalisté nevážící si původních dabingů vytvořili nový dabing k Odvážné školačce a Lovcům mořských hub. I když pochybuji, že tyto filmy se k nám vůbec ještě někdy dostanou, byť s nejamatérštějším dabingem. 40%

Die Pfefferkörner (1999) (seriál)

První třináctidílná řada tohoto u nás absolutně neznámého seriálu běžela na podzim roku 2001 na STV1. Zvláštní, že ČT před časem kupovala žánrově podobné seriály, ale o tento, který je minimálně o třídu lepší ani nezavadí. Přitom na to, že se jedná o německou tvorbu byl zrovna tento celkem koukatelný a taky mravně vzdělávající. I když je fakt, že parta dětí, která si namísto chlastání, fetování a sezení u počítačových her raději hraje na detektivy a odhaluje pachatele pouliční kriminality zejména v dnešní době, kdy kriminalita evropské mládeže neustále roste může působit poněkud naivně a vzdálené realitě. Mé objektivní hodnocení je na pomezí 2 a 3 * (přece jen tvůrci do seriálu velmi často propašovávali multikulturní obohacování, téměř v každé partě byl nějaký přičmoudlík), ale vzhledem k tomu, že všechny naše TV stanice už 20 let kupují stovky německých braků a zrovna tento seriál českým divákům nabídnut nebyl trochu nadhodnotím a přikloním se k velmi slabým třem *. 45% https://www.youtube.com/watch?v=KIXiGcTdZKY

Helena a její chlapci - Zaza (1992) (epizoda)

Mikuláš a Helena mají strach z nákazy HIV, Natálie naštěstí jejich obavy uklidní, výsledky jejího testu jsou negativní. Lola v autoškole rozložila na kousky dalšího instruktora.:) Byla by to celkem obyčejná nadprůměrná epizoda nebýt zpestření v podobě Róziny sestry Zazy, která se lepila na "Joja", přitom se snažila o pozornost Thomase Favy a ještě perlila nezapomenutelnýma hláškama. Třeba na Kryštofa: "Malej velkej muži, kdo ti dovolil promluvit?!":) Nejlepší její hláška směřovala na Josého: "Mozarte, učeš si paruku!":) Taky bylo vtipné, jak ji José špízoval zrcátkem, když se převlékala.:) 95%

Helena a její chlapci - Mít ve věcech jasno (1992) (epizoda)

I když Benedikta a José řeší menší vztahové nedorozumění, přesto je v této epizodě mnoho vtipných situací a hlášek. Hned po ránu za kluky po okapu (původně Johanin nápad) vleze Róza, aby navštívila Josého (neboli "Love-Love", jak ho pojmenovala) a přitom si vymkne kotník. Lola se rozhodne podobat Audrey Hepburnové, což očaruje zejména Manuelovi. Ale především ty hlášky nemají chybu, např. Adéla na Rózu: "Oni tě ještě nesebrali pro potulku?":) Róza: "Nechci rejpat, ale vypadá to tu jak někde na pohřbu." Olivier: "Jo a jestli nesklapneš, mohl by to být tvůj pohřeb.":) A ještě když na otravnou Rózu vyjel: "Ze které planety jsi sem přišla?!":) V závěru se překvapivě dozvíme, že Linda potratila. 95%

Helena a její chlapci - Garáž (1992) (epizoda)

Majitel prodal garáž podnikateli, její nový vlastník se rozhodl ji zbourat a na jejím místě postavit dům. Kluci i děvčata si lámou hlavu, jak najít novou zkušebnu. Každý na to jde po svém. Mikuláš se Štěpánem pročítají inzeráty, Johana se snaží na podnikatele Francka zapůsobit svým šarmem a Kristián využije toho, že je do něj bláznivě zamilovaná Sofie, jejíž otec má garáž bez auta. Dokonce i Natálie nabídne Mikulášovi novou zkušebnu za podmínky, že se s ní vyspí. Nakonec vše dopadne dobře, majitel a bývalý muzikant od stavby domu ustoupí. V této epizodě není nouze ani o vtipné hlášky, např. Johana: "Musíte bojovat! Až přijdou garáž bourat, vrhneme se pod buldozera!":) A nebo Kristiánovo lamentování: "Jsou povolání, která by neměla existovat. Například podnikatel!":) 100%

Helena a její chlapci - Obtížná přiznání (1992) (epizoda)

Thomas Fava má Heleně přiznat, že ji podvádí s Natálií, ale neudělá to a navíc ji pozve na dovolenou na Tahiti. Kluci jsou netrpěliví, stejně tak Katka s Johanou. Nakonec vybuchne Mikuláš, vletí do vydavatelství a Favu dotáhne do garáže, kde ho kluci přinutí Heleně vše přiznat. Velmi pěkná závěrečná scéna, kde si Helena s Mikulášem v garáži padnou do náruče a k tomu hrající ústřední melodie. Ani v tomto dramatickém dílu nechybí vtipné hlášky: "Proč kroutíš tím kapesníkem?" "Uklidňuje mě to, jinak bych zakroutila krkem jistým osobám!" A nebo když se holky zeptají Heleny, jestli ji bolí rozchod s Favou: "Moje dušička ano, ale víc bolí nohy.":) 100%

Helena a její chlapci - Sladké šílenství (1992) (epizoda)

Je to zvláštní, ale tato epizoda mi prvních pár let dost vadila. Nějak jsem nedokázal pobrat tu romantiku, kterou zde Johana vyloženě překypovala, z té přeslazenosti mi bylo šoufl. Když jsem si pouštěl VHSku s díly 20-29, tento jsem častokrát přeskakoval. To trvalo asi tak dva roky, časem jsem si ale i na tuto epizodu zvykl a už mi vůbec nevadí, ba naopak, Johanin zápal pro romantiku a poezii mi dokonce připadá vtipný. "Co je to s Johanou?" Nevím, četla celou noc Jih proti severu a teď je takováhle." "Štěstí, že nečetla vampírku.":) Kristián dokonce souhlasil, že se účastní Thibautova malování aktů. A Johana, vidouc kroužící kolem Kristiána poslušnou múzu Anežku, rázem otočila: "Ano, strašně, hrozně, příšerně žárlím, když vidím, jak se ta holka točí kolem milovanýho kuřátka!":) 100%