• Rodinný

Helena a její chlapci - Staré dobré časy (1992) (epizoda)

Jeden z nejpovedenějších dílů druhé poloviny seriálu, je plný humorných scén a hlášek. Johana opravářkou Lindinýho auta, Kristián šmírující sprchující se holky, José stále pronásledován dvěma neodbytnými fúriemi a pak to hromadné kočkování v garáži. V poslední scéně to dokonce vypadalo, že se Kristián s Johanou dají znovu dohromady. Bohužel se tak nestane, tato epizoda je na mnoho let poslední s Kristiánem, což je vlastně to jediné, co se jí dá vytknout. Pobavila mě především Johana, jak se vrtala v motoru a argumentovala "Já i on jsme ze stejné země, my o sobě něco víme.":) A jak Kristián odhazoval klíč, tak ho švihl Lindě na nohu.:) 100%

Helena a její chlapci - Dvojnásobné štěstí (1992) (epizoda)

Zprvu je to velmi humorná epizoda. Benedikta a Adéla věčně nalepené na Josém snažící se ho co nejvíc vytočit a zároveň se mu pomstít za to, že si mezi nimi stále nedokáže vybrat. "Mám dojem, že jsem kus koláče a vy mě jíte z obou stran." Kluci z toho mají pořádnou srandu. Lola zas žárlí na Johanu, která se začala motat kolem Jakuba a v rozčílení po ní chce švihnout činkou, která ovšem slítne na její nohu, což Johana pak komentuje "Spadla jí na nohu její špatná povaha.":) Lola pak ještě pobaví, když si na bolavou nohu nahňácá plnou tubu masti. Pak ovšem Natálie vpálí Mikulášovi, že Jakub je zamilován do Heleny, což mu nakonec potvrdí i Jakub a je jasné, že brzy nastanou komplikace. 100%

Helena a její chlapci - Zrada (1992) (epizoda)

Skvělá epizoda, zejména díky Johaně, která opět zachránila situaci a vymyslela plán, jak vyzrát nad Thomasem Favou. Na oko ho sbalila, aby mu mohla čmajznout smlouvu. Scéna ve studiu, kdy Fava nepříčetně zuří a marně se dovolává svých goril, Johana mu to nandává a Helena pálí smlouvu nemá chybu!:) Mimo to pobaví, jak José dráždí Kristiána s nahrávkou Johanina hlasu na synťáku.:) Navíc se do sebe zamilovali Agnes a John Wander, to vše si zasloužilo parádní oslavu. Jen škoda, že po této epizodě Agnes ze seriálu bez vysvětlení zmizí a když se pak John po čase znovu objeví, už o ní nepadne ani slovo. 100%

Helena a její chlapci - Báseň (1992) (epizoda)

Kdybych měl sestavit žebříček deseti nejoblíbenějších epizod, tato by jistě byla mezi nimi. Krásný a dojemný díl, v němž Kristián napíše pro Johanu písničku, Mikuláš k ní složí hudbu a Helena ji ve studiu Johna Wandera nazpívá. Kristián se kvůli stále trvající lásce k Johaně rozejde s Anežkou. Veliké pozitivum českého dabingu je, že část písně nazvané Možná v září byla přeložena do češtiny, takže divák neznalý francouzštiny (což se u české mládeže předpokládalo) alespoň snáze pochopil její smysl. Refrén zněl "Nemůžu jinak, než tě čekat, možná že v září vrátíš se k nám." Tomuto nádhernému romantickému dílu nelze nedat nic než plný počet. 100%

Helena a její chlapci - Nový život (1992) (epizoda)

Docela vtipná epizoda, přestože je v ní tentokrát nastíněna tématika nebezpečných sekt. Johana a později i Kristián se začnou řídit podle pokynů sekty Nový život, kterou vedou podvodníci Ludvík a Antonína, aby z důvěřivých studentů vytáhli co nejvíc peněz za křišťály, zkažené potraviny a podobné nesmysly. Dokonce v garáži uspořádají seanci Nového života. Johana se ze sekty vymaní díky žárlivosti, vůbec se jí nezamlouvá, že by Kristián s Antonínou provozovali "znovuzrození". Padlo tu i několik vtipných hlášek: "Tak on je seknutej můj miláček!" nebo "To je geniální, Kristián s tou babou nebyl ve vaně!" 100%

Rozmary lásky - Malý básník (1995) (epizoda)

Docela vtipný díl. José se zotavuje po nakládačce, kterou mu uštědřil jeden hromotluk, neboť José balil jeho holku. Problém nastal, když vyšlo najevo, že ten ranař je synem pana Bortota, majitele domu, kde studentská parta bydlí. Majitel zrovna přišel na kontrolu a v domě se stavil i jeho syn, čímž se logicky vše provalilo. Bortot zuřil, Josého považoval za chuligána, ale holky nakonec situaci urovnaly. Co mi ale není moc jasné, proč se opět scénárista strefoval do harmonikářů? Nebylo to poprvé, jednu nebo dvě narážky na harmonikáře jsem totiž zaznamenal i v předchozím seriálu. Jako by snad hru na harmoniku ve Francii považovali za méně důstojnou, než hru na jiné nástroje. Každopádně kvůli tomu nesnížím hodnocení, opět jasných 5 * a 100%.

Opičí král - Do Tripitakovy družiny přichází Čuník (1986) (epizoda)

Jak už název napovídá, jedná se o první epizodu s Čuníkem (i když ještě coby nebeský maršál se krátce objevil i ve 2. dílu). Vcelku poklidný, pohodový a humorný díl, jenž se tentokrát obešel bez zdlouhavých bojů s démony. V první polovině formou retrospektivy sledujeme vyprávění manželů Kaových, jak se Čuník dostal na jejich statek a oženil se s jejich dcerou, aniž by kdokoli předem poznal, že je démon. Ve druhé půli pak Sun zkrotí Čuníka. Nezapomenutelná scéna, v níž Čuník nese na zádech Suna proměněného v Cchuej Lan.:) Je zde také objasněno, za jaký prohřešek byl maršál Tchieng Pcheng vykázán z nebe a proměněn v Čuníka. I když tento díl neřadím k těm vyloženě nejoblíbenějším, nemám mu ani co vytknout, líbí se mi atmosféra, humor i kostýmy Kaových a dalších postav. 95%

Opičí král - Opičí král nebeským podkoním (1986) (epizoda)

Sun se vrací do svého království na horu Bujných květů a hned se musí utkat s démony, kteří zaberou jeho jeskyni (jeden z nich, Silný buvol, se pak v seriálu objeví později coby otec Ohniváčka a manžel princezny železného vějíře). Nicméně se s nimi brzy dohodne a ti mu poradí, aby zašel za dračím králem pro zbraň. A právě v tento moment začíná Sunova vzpoura proti nebi, neboť dračí král a vládce pekel si na Suna jdou postěžovat Nefritovému Císaři. A tak se Sun dostane do nebe, kde zastává správce koníren, což je pro něj velmi ponižující a raději se prohlásí za Velkého světce rovného nebi. Tomuto dílu trochu kazí dojem, že některé pasáže byly v česky dabované verzi vypuštěny. Sun už tu začíná být pořádným rebelem, ale ještě tomu něco schází. Taky by neuškodila trochu delší stopáž. I tak dávám slabých 5 * a 90%.

Rodáci (1988) (seriál)

O existenci tohoto seriálu jsem dlouho neměl ani potuchy. Ono ani není divu, vždyť rádoby veřejnoprávní prokavárenská ČT09 ho od roku 1989 nevytáhla z archivu. Naštěstí se o to postarala TV Barrandov. Seriál je poměrně rozsáhlý, delší z tuzemských z předlistopadové doby je snad už jen 30 případů majora Zemana. Koukatelné to jistě je, už kvůli plejádě hereckého osazenstva. Co mi dost vadilo byly zdlouhavé mnohaminutové záběry, v nichž se neustále někdo procházel po ulici, přemýšlel a do toho hrála hudba a taky scény z hospod, kdy si štamgasti neustále něco prozpěvovali. Kdyby se tyto scény vystříhaly, seriál by byl rázem o čtvrtinu kratší. Zklamalo mě nedořešené téma hlavního hrdiny Vitáska s jeho životními láskami, nakonec nezabojoval ani o tu kolegyni z redakce. Závěr seriálu je tedy sice politicky tak nějak zakončen, ovšem v oblasti vztahové absolutně nedořešen. Objektivně je to sice spíš na 2 *, ale když vidím, kolik havlistických kavárníků to zodpadňuje a vsadím se, že naprostá většina z nich ten seriál ani neviděla, přidám jednu navíc, už kvůli Brnu, moravskému nářečí a oné slavné větě o kozách poslankyně.:) 45%

Velké sedlo (1986) (seriál)

Tento normalizační seriál jsem nikdy dřív neviděl, teprve až nyní, ale tentokrát nebylo moc o co stát. Už ty zbytečně rozvláčné tříminutové rekapitulace na začátku dílu příšerně nudí. Seriál je v podstatě o tom, jak hned v prvním dílu hlavnímu hrdinovi zdrhne jeho žena, on si následně nabrnkne jinou i s dítětem a na konci posledního dílu mu zdrhne i ona s otcem své dcery, neboť on se po letech vrátil do jejího života. Co tím chtěl Dietl vlastně říci? Nikdy si nic nezačínejte s ženskou s dítětem, jehož otec je neznámý? Napravený trestanec ochotně pomáhá druhým, aby v posledním dílu utonul? No hlavně že pro děvkaře, který udělá milence děcko je všechno v cajku. Chtělo by to trochu optimističtější zakončení, takto zpracovaný Dietlovský seriál mě příliš nezaujal. 40%