• Rodinný

Michaela Pašteková: Kam pláva moja posteľ (1996) (hudební videoklip)

Jedna z nejpovedenějších písní Michaely Paštékové, třebaže komerčně mnohem méně výrazná a u posluchačů zdaleka ne tolik oblíbená, jako jiné. Ale pro mě je jedna z nejlepších a z těch, co se dočkaly videoklipu jednoznačně nejoblíbenější. Pomalá a táhlá melodie, kterou tentokrát nesložil Peter Nagy, slova a zpěv, zkrátka balzám na duši. Lepší už je jen Čierny dáždnik, ale ten se bohužel nedočkal videoklipu. Tentokrát dám 4 *. https://www.youtube.com/watch?v=-QoSzDsKQ88

Michaela Pašteková: Nikdy nezober drogu (1994) (hudební videoklip)

Další velmi populární hit Michaely, který si v 90. letech prozpěvovala československá mládež. "Maj si tie rýchle motorky, vlasaté bosorky len nikdy nezober drogu." Škoda že si většina z nich nevzala tuto mravně varující píseň k srdci. Hudba opět velmi jednoduchá a nespadající právě do mnou preferovaného vkusu, ale přesto už kvůli mé tehdejší fascinaci Michaelou pod 3 * nedám. https://www.youtube.com/watch?v=04xGAsADVtY

Michaela Pašteková: Sprayer frayer (1994) (hudební videoklip)

Michaela Paštéková byla v 90. letech můj pěvecký idol, denně jsem si pouštěl její písničky.:) A tento hit obletěl tehdejší hitparády i v českých hudebních pořadech. Tři týdny se tato písnička udržela v Esu, v rádiích ji hráli prakticky denně. A já neznám nikoho, kdo by si tenkrát neprozpěvoval Chytili sprayera, sprayera - frayera, že písal na stěnu sprayom "ľúbim ťa!" Píseň mimo jiné poukazuje na vzrůstající kriminalitu začátku 90. let a neschopnost tehdejší policie. I když je hudba poněkud triviální a jednoduchá, přesto už z nostalgie pod 3 * nepůjdu. https://www.youtube.com/watch?v=52ftPZlA03w

Kvítko (1990) (seriál)

Tento seriál vysílaný o víkendu v podvečerních hodinách roku 1994 na Nově si pamatuji jen velmi matně, tedy hlavně podle toho názvu, že to bylo o nějaké puberťačce, co ve znělce tancovala kolem židle a že ji v češtině dabovala Magdalena Reifová. Víc bych ze vzpomínek těžko vydoloval. Určitě neodvysílali všechny díly a ani ty co Nova koupila jsem nesledoval pravidelně, spíš jen letmo, takže mě to nejspíš ani moc nebavilo a dnes už bych na to tuplem nečuměl. Jen proto, že mi to nevymizelo z paměti dám alespoň 1 *. 15%

Alvin & the Chipmunks (1983) (seriál)

Tento seriál běžel jako jeden z prvních v r. 1994 na Nově, proto nechápu, proč zde doposud není uveden jeho český název. Tehdy jsem to sledoval, i když už ani nevím, jestli pravidelně nebo jen občas a téměř nic si z něj za ty roky nepamatuji, snad jen, že to bylo o chlapovi, co žil s třemi uječenými skřety. A ještě kousek z úvodní znělky, začínalo to nějak "Hop, skok, raz dva a tři, dobrý den holky, dobrý den kluci". Dneska už by mě tato bezduchá komerční blbost rozhodně nenadchla a nevydržel bych u toho ani 5 minut. Čistě z nostalgie 1 *. 15%

Covington Cross - Pomsta (1992) (epizoda)

Tuto epizodu řadím do zlaté trojice mých nejoblíbenějších. Jako většina dílů má i tento více dějových linií. V té hlavní a vážnější pozorujeme Armusovo vypořádávání se se svým svědomím, neboť v boji ve Svaté zemi připravil o život jednoho Saracéna a nyní musí čelit pomstě bratra zemřelého. V další dějové linii, která je v poněkud humornějším duchu sledujeme milostné zápletky a nedorozumění mezi omladinou rodiny Greyových a jejich služebnictvem. Přestože tentokrát zde chybí intriky barona Mullense, jedná se o velmi povedený a napínavý díl. 95%

Covington Cross - Mor (1992) (epizoda)

Jednoznačně nejlepší epizoda celého seriálu! Už když Covington Cross běžel v TV (v 1993 a repríza v 1999) se mi tento díl nejvíc vryl do paměti. A není divu, problematika morové epidemie ve středověku je velmi zajímavé téma na zpracování. A tento díl je mnohem emotivnější, než všechny ostatní. I po několika shlédnutí mě tato epizoda dokáže dojmout. Boj o přežití v lese a především závěrečná scéna, kdy se Cedric loučí s Katherine a po vodě posílá růži symbolizující poslední rozloučení jsou velmi působivé. Bez diskuse plný počet 100%.

Covington Cross - Poprava (1992) (epizoda)

Opět vynikající epizoda, hned po Moru má druhá nejoblíbenější. I tentokrát je zde do hloubky probírán další velmi závažný aspekt raného středověku - hon na čarodějnice a nebezpečně autoritativní moc církve, jejímuž fanatickému tlaku se dokázal jen málokdo vzepřít. Také jsou zde v hojné míře nastíněny různé lidové pověry. Je dobře, že v tomto dílu dostal více prostoru mnich a jeho postava se tak konečně mohla trochu více projevit. Scéna s hranicí je velmi emotivní a nezapomenutelná, už jen za ni nemohu jinak, než dát plný počet 5 *. 95%

Bez ženské a bez tabáku (1980) (seriál)

Velmi slabé, nudné, nezáživné, rozvláčné a nikam se neubírající. První díl obsahující alespoň špetku humoru jsem ještě zvládl dokoukat při plné pozornosti, ale zbývající tři už jsem měl spíš jenom jako zvukovou kulisu při brouzdání internetem a jenom občas jsem přepnul na obraz. Snažil jsem se udržet u toho pozornost, ale marně. Jak už někdo přede mnou poznamenal, jedná se o hodně slabý odvar Slovácko sa nesúdí, přestože ani ten jsem si nijak zvlášť neoblíbil, ale v tomto případě to ani Króner nezachrání. 20%

Hop - a je tu lidoop (1977)

Marně přemýšlím, jak může být takové terno vlastnit džina, který za celý film nedělá nic jiného, než že mění lidi v opice a snad jen dvakrát udělá i jiné kouzlo (přičarovaná auta + jedna proměna v psa). Potenciál námětu sice zajímavý, ale zcela nevyužitý, scénář nic moc, vtipných scén a hlášek pomálu. Plno dobrých herců se snaží zachránit, co se dá, ale moc to nezabírá, film balancuje mezi nudou a trapností. Alespoň že Šimek si v malé roli zavzpomínal na své původní povolání. 35%