Thor: Ragnarok (2017)

Já vlastně ani nevím jak komentovat. Když film byl prapůvodně oznámen už nevím kolik let zpět, tak jsem cítil jistou epičnost v sobě. Ragnarok přeci jen znamená konec všeho. Jenže pak přišli ty osmdesátkový plakáty a nápisy a bylo zle. Film podle mě už jenom v tomto směru ztratil hodnotu. Poté přišli zvěsti o vtipných scénách a možnosti podobnosti se Strážci galaxie (což je jedna z mých nejméně oblíbených sérií vůbec) a to už oheň byl nejen na střeše, ale i v kuchyni. Zasadit humor do finále trilogie a co víc jen pár filmů před koncem celé filmové několika roční série je podle mě čin více než barbarský. Sice osvěžující, ale není to, to co bych primárně čekal. Ono to sice i v tomto případě v rámci celku funguje, ale spíš jde o to, že to je jako cibule s pařížským dortem. Hlášky nemůžou vynahradit fakt, že film vlastně ani nefunguje jak má. Problémem ani není to, že by byl Thor vtipný. Problém je, že on nikdy nebyl a teď najednou je. To je to, co nedává smysl a je jako pravačka na očko. Nejlepší nakonec však byly scény s Odinem nejlepší. Plus k tomu Jeff Goldblum si roli vyloženě užíval a proto i scény s ním byly ty z lepších. Podívejme se třeba na třetího Captaina Americu. Dokázal zakončit svou vlastní dějovou linku s klasickým Marvel humorem, ale zároveň s naprostou epikou, který nás nechala, aby naše emoce prostě proudily. A to bylo něco! Celkově vzato je třetí Thor lehce hybridní kousek, který skoro nikam nezapadá. To ho dělá suprovým i naprosto debilním filmem.

Až na vrchol (2015)

Až vrcholově skvělý film. Dokument pojednávající o závodnících Moto GP je asi hlavně speciální v tom, že se v mém hledáčku objevil čistě kvůli velmi pozitivnímu hodnocení. Ale o to ani nejde. Jde o to, že mě osobně motocyklové závody skoro vůbec nezajímají a krom Valentina Rossiho zde vlastně nikoho neznám. Ale o to víc se právě tento film dokonalým jelikož mě dokázal tam vtáhnout do centra dění a do světa Moto GP až z toho bolí. Každá informace byla skvělá a přínosná, každý portrét byl něčím osobitý a zajímavý. Celý film byl v tomto ohledu skvělý. Dokáže zaujmou i laika a neznalce, což je ve výsledku do nejdůležitější.

Co se vlastně stalo s Baby Jane? (1962)

V celku povedené dílo. Spor mezi dvěma sestrami, který je pojednaný jako horor. Alespoň se o to snaží. Ale já nevím. Něčím mi to vadí. Není to asi to, co bych očekával. Onen tehdejší velkofilm. Čekal jsem to lepší než Sladká Charlotte, ale přitom ta pro mě byla strop oné "Davis/Crawford" jízdy. Toto tomu v podstatě ani nijak nemohlo konkurovat. Což je dost smutné. A škoda. I tak je to tvrdá čtyřka. Až moc.

GLOW: Nádherné ženy wrestlingu (2017) (seriál)

1. série: Kupodivu velké překvapení. Dívání se na toto bylo původně spíše záležitost mého dobrého pocitu, že jsem viděl něco, co bylo na tento rok velmi kladně hodnocené. Ani jsem nečekal, že by se z toho vyvrtalo něco, co by se mi v podstatě i líbilo, nebo minimálně by mi to přišlo sympatické. Silné ženy, jdou dělat wrestling. Zde alespoň je vidět, že wrestling umí být i zajímavý. Hlavně se mi líbí, že každá epizoda nemá snad více než pětatřicet minut, protože tvůrci ví, že srát tam toho víc nemá cenu a bylo by to nudné. Tímto je seriál i zajímavý a zábavný. Dokážu si i představit, že bych se díval na další sérii, a bavila by mě. Jako jedno z mála od Netflixu. 2. série: GLOW byl pro mě seriál, na který si pamatuji jako na docela zajímavé překvapení. První série měla jasný děj, který nebyl vůbec nezajímavý a tvůrci z toho dokázali docela dost vytřískat. Je vtipné, že u komentáře k první sérii jsem napsal, že si dokážu představit, že by mě druhá série i bavila. Ono to mohla. Ale nestalo se. Hned u prvního dílu mi bylo jasné, že GLOW ztratilo svoji zář a bude to něco, co mě bude dalších deset dílů nudit. Plácání se v jednom a tom samém skoro celých oněch deset dílů bylo opravdu smutné a celkově jsem o život postav přestal jevit zájem. Jednoduše řečeno, jako další předsevzetí. Nedokážu si moc představit, že bych koukal na třetí sérii. Pokud bude poslední jsem schopen to obětovat. Jinak to moc nadějně nevidím.

GLOW: Nádherné ženy wrestlingu - Série 1 (2017) (série)

Stranger Things - Season 2 (2017) (série)

toto je neuvěřitelně těžké hodnotit. Druhá série byla jedna z nejočekávanějších věcí tohoto roku. Pro mě stoprocentně. Už z principu zde jde o to, že se ztrácí originalita, jelikož se s hrdiny vlastně znáte. A hlavně i s tím, co je může čekat. Celé to působí hlavně až nostalgicky. Opět ty samé postavy. Stejná hudební část. Jede si to ve svých kolejích, ale objevuje to pro nás nové a až zvláštní stanice. Postavy se musí vypořádat s novými trably, které sice dávají smysl, ale možná vyzní se stereotypy. Taky je asi problém, že v první sérii jsem se směřovali jenom na to, kde je Will Byers a kdo je Eleven. To jsou dejme tomu dvě dějové linky. Druhá série St se v tomto spíše podobá Game of Thrones. V podstatě každá postava má svou linku a své trable. Ty se buď zkříží nebo ne, a nebo si ještě ke všemu na to musíte počkat. Je důležité říct, že z né každého mraku bude věčně pršet. Na druhé sérii se podepsala menší kreativní vyčerpanost. Mluví za to i to, že postavy se mnohdy chovají irelevantně. Tvůrci třebas totálně pohřbili Dustinův charakter. Samotnému se mi to nerado říká, ale myšlenkové pochody některých dávají stejný smysl jako mnohých postav ve Walking Dead a to už je urážka největšího kalibru. Je to zbytečná a obrovská škoda. Stále ale zde hraje jistá vlna z té první série. Tato je oproti originální o poznání horší, ale pořád jde o jedno z nejlepších, co jsme mohli tento rok a možná i celkově vidět. S velkou láskou budu doufat, že tato série byla poslední. Alespoň s našimi hrdiny z Indiany. Nedá se než poděkovat za skvělé dva roky.

Temný případ - Série 2 (2015) (série)

Spousta lidí shazuje a tvrdí jak to bylo oproti první sérii hrozné. Možná je to tím, že mě první série nijak extrémně nezaujala. Možná je to tím, že už jsem ji viděl nějakých těch pár tun pátků zpátky a nebo mám slabost i pro slabší kousky. Druhá série True Detective měla jasně daný příběh. To, že tam spíš bylo víc a víc smyček a zápletek do sebe, které ani mně vlastně moc nedávali smysl je věc druhá. Proto nehodnotím nijak extra pozitivně. Ono jde primárně o to, že se tam alespoň děje něco zajímavýho. Nemá to vyloženě kouzlo první série, ale zase koho to sere. Návrat ke kořenům by nemusel být špatný nápad. Nicméně si nemyslím, že by druhá série byla nějakým způsobem příšerná.

3096 dní: Příběh Nataschi Kampuschové (2013)

Zajímavý kousek, který popisuje smutný příběh jedné nešťastné dívky. Film sám o sobě je však lehce prázdný. Příběh popisuje sice dobře, nicméně tak zvláštně až nezáživně, že kdyby skutečnost nebyla sama o sobě napínavá a zajímavá, tak nevím. Němci jsou takový malý evropský Hollywood. Ale svůj vlastní. Originální netolik světový jazyk a dělá si ve svém vesmíru vlastní filmy. O homosexualitě, o řešení světových problémů, o sociologických výzkumech. Němci jedou v mnoha ohledech. Někdy točí dokonalosti. Někdy průmerné kousky. Leč zajímavé. Jako třeba tento.

Sladká Charlotte (1964)

Nějakým způsobem vrcholová tvorba Bette Davis. Její herecký výkon ve výsledku nezná mezí. I přesto, že film není známí ani nijak lidmi vyzdvihovaný jedná se o skvěle propracované dílo s dobrým příběhem, skvělými zvraty a promyšlenými intriky ve stylu Agathy Christie. Sice se rozjíždí pomalu, ale poté za to stojí. Skvělá plnohodnotná napínovka ze starých časů, která nějakým záhadným způsobem skvěle "navazuje" na Psycho. Sice dávám nižší ohodnocení, protože ne každé zlato se třpytí, ale stále jde o jeden z nejlepších kousků ve svém žánru a své doby vůbec. Pokud bude Co vlastně stalo s Baby Jane? jen o stupínek lepší jak je prezentováno, tak půjde o jeden z nejlepších filmů vůbec.

Mr. Mercedes (2017) (seriál)

1. série: Když se daří tak se daří. King tentokrát v rámci kriminální selanky a napínáku, která jen tak nemá obdoby. Hlavně ve formě seriálu. Krom toho, autor ani nepotřebuje hororové prvky, když si vystačí s jeho klasickou nechutností a brutálností. Do hororu nechutný a slušný brutál. Do krimi thrilleru velice slušný a potřebný prvek. Asi proto, jde o tak skvělý seriál od neznámého studia a stanice. Povedlo se. I díky skvělým hereckým výkonům. Záporák je ve výsledku nechutný sám o sobě, nicméně mohl být lehce vyspělejší, ale i tak byl v jistém ohledu geniální. Rozhodně na to nebudu vtpomínat jako na dokonalost samu. Ale jednoznačně silný článek celého roku.