Kókaku kidótai: Stand Alone Complex - Zen'aku no higan EQUINOX (2003) (epizoda)

Dílky skládačky začínají zapadat do sebe a my se připravujeme na finální akt celé série. Líbí se mi jak opětovně použila sekce 9 absolutně brilantní strategii, když přijde na taktiku převlečného Majora. No a co se týče celého příběhu Laughing mana, korporací a zkorumpované vlády tak tam nemá to chybu. Zapeklité jak někdy život sám bývá a ukazuje, co za zmrdy může být ve vládnoucích postech. Inspirace Starkbuckem/Starchildem u Laughing mana vtipná.

Kókaku kidótai: Stand Alone Complex - Gigoku SCANDAL (2003) (epizoda)

Opětovně musím ubrat jednu hvězdičku. Přijde mi prazvláštní, že promakaná sekce 9 nemá vlastního loajálního doktora, když tohle není poprvé, co jejich cyborgy někdo rozsekal. Jinak zbytek epizody bez problémů relativně. Je to prostě problém spravedlnosti, že když jdete po krku těm největším zmrdům, tak začnou jít po vašich slabinách. Každý tohle může krásně vidět i v politice našich posledních let, takže to nás nemůže překvapit tady. Za mne osobně krom toho divného plot pointu s doktorkou krásná epizoda.

Kókaku kidótai: Stand Alone Complex - Okizari no kiseki ERASER (2003) (epizoda)

No tak jednu hvězdičku musím ubrat za to, že opětovně již podruhé v tomuhle seriálu (naštěstí jenom podruhé!) se policajt ukáže totálně nekompetentním, aby se děj mohl hýbat. Laughing man se začíná prokreslovat do morálně šedé zóny, líbí se mi mnoho odhalení ohledně jeho postavy v téhle epizodě. Majořin hněv vybitý na tom mechaňákovi byl jednen z nejvíce uspokojivých to máš za Togusu a civilisty ty zkorumpovanej zmrde. No a celé zápletka s farmaceutickou vakcínou pro kybernetickou sklerózu je velice tématická vzhledem k tomu dění s covidem.

Kókaku kidótai: Stand Alone Complex - Kesareta kusuri RE-VIEW (2003) (epizoda)

Tak tahle epizoda je začátek fantastického finálního arcu. Intrikování na ministerstvu práce, zdraví a bohatství vede k odcizení jednoho dokumentu za kterým může a nemusí stát Laughing Man. Togusa se to vyda vyšetřovat a zjistí propojení mezi logem nezizkovky a Laughing manem, ale zkorumpovaná DEA ho dostane. Co bude dál?

Kókaku kidótai: Stand Alone Complex - Gisómó ni dakarete CAPTIVATED (2003) (epizoda)

Mám rád, když záporáci zrcadlí klaďase a tahle epizoda tohle ukázala v podobě ruské špionky Cruzkow a jejího poskoka výborně, protože oba dva zrcadlí Majora s Batóuem nejen povahově, ale i vizuálně. Celá epizoda opět poukazuje na celkový společenský problém, že dokud se to nestane někomu důležitému, tak to nikoho nezajíma aneb nejsme schopni něco s něčím dělat jako prevence, ale až po tom, co je oheň na streše. Také politická situace je vynikající v tom, jak tu máme bývalého premiéra, který je napojený na mafii popřel její unášení žen a obchod s bílým kybernetickým masem, ale v momentě kdy unesena jeho dcera, tak se musí rozhodnout mezi svojí politickou kariérou nebo rodinou.No a i situace uvnitř mafie je prostě úžasná, kdy intrikují vůči Cruzkow. Lahůdka a Aramakiho briliantní strategie, kdy dokázal udělat ne jeden ale pět tahů v jednom je prostě fantastická.

Kókaku kidótai: Stand Alone Complex - Ansacu no nidžúsó LOST HERITAGE (2003) (epizoda)

Pro člověka s rozstroušenou sklerózou jako moje osoba tohle byl velice pikantní díl. Aramakiho ex jsme už viděli, tak se teď podíváme na jeho nejlepšího kámoše a spolubojovníka Tsujisakiho. Další parádní díl, který má dobrou atmosféru a opětovně zasahuje minulost v pohodě složitě propletených čínsko-japonských vztahů. Politický realizmus, kdy návštěva kontroverzní zahraniční osobnosti ministra Kina vyvolává demonstrace a objeví se i výhružka smrtí je dokonalá. A podobně jako s loutkařem a majorem kdesi jinde tak tady také dostaneme zvláštní fúzi. Sebeodpálení působilo děsivě, už jsem se lekl, že ukončili seriál. No a tajemství jako co se stalo na Okinawě nebo jaký vztah měli Tsujisaki a Aramaki to je prostě lahoda.Smutné dilema, že život syna znamená smrt otce.

Kókaku kidótai: Stand Alone Complex - Mikansei love romance no šinsó ANGELS' SHARE (2003) (epizoda)

Ve víně je pravda. Tenhle náhled do (romantické) minulosti šéfa Arakamiho byl naprosto fantastický. Především jeho strategie, kdy je schopen předvídat tahy svých soupeřů (geniální past u vchodu s bombou, odvedení pozornosti do kanálu) a zároveň nedává možnost soupeřům k protitahům. Narafičit bombu, jako odvedení pozornosti k získání času k útěku do kanálu, u vchodu do kanálu dát na ještě více času falešný budík, ale ve skutečnosti se schovat. Arkami hraje nějaké čtyřidimenzionální šachy. Major v této epizodě opět nosí opět uniformu, prokazujíc že vypadá dobře ve všem speciálně ve vojenské uniformě fakt, který krásně využije. No a závěrečná rozlučka a rozuzlení fantastické. Pro mne další kvalitní epizoda.

Kókaku kidótai: Stand Alone Complex - Kokoro no sukima Ag2O (2003) (epizoda)

Krycí jméno Batou je fantastická epizoda, která podobně jako Donie Brasco a Infiltrátor s Crastonem zkoumá tragičnost agentů uvnitř skupiny. Batou vypadá, že je opravdovým fanouškem boxera Zaitsev, ale toho má nechat zavřít za špionáž. Tak si s tím dá zápas předstírá zpřátelení a jeho žena mu udělá medový likér. Ale všechno špatně slouží a Batou nakonec musí této nevinně ženě ublížit tím nejhorším způsobem. Závěrečná výměna exceletnní a boxerské scény úžasné. Speciálně že nevíte jistě jestli Batou prohrál úmyslně Batův duch je na konci zničený jako ta lahev.

Falcon a Winter Soldier - Muž s hvězdou na hrudi (2021) (epizoda)

Až na trochu moc nepřirozeně vyostřený konflikt mezi Walkerem a Buckym tohle vůbec nebylo špatné. Nový děj se supervojáky je zajímavý, akce na náklaďácích zábavná a závěr s Zemem, který vypadá že nakonec není ten, kdo tahá za nitky boží. A opětovně další záblesk do Buckyho minulosti.

Kókaku kidótai: Stand Alone Complex - Kikaitači no džikan MACHINES DESIRANTES (2003) (epizoda)

Vzpoura strojů komediálním způsobem. Docela zajímavé sledovat, jak se chudáčci roboti snaží potěšit svoje majitele, ale nakonec jsou stejně odsouzeni k záhubě. Je to zajímavá filozofická otázka, kterou tahle frančíza klade pořád: Co dělá člověka, člověkem. Proč by se lidi měli cítit nepatřičtně a divně dát robotům lidskou podobu. Jsem zvědavý na další vývoj.