• Krátkometrážní

Glen, nebo Glenda (1953)

Toto bolo tak zlé, až to bolo dobré, alebo inak povedané kultový film ako sa patrí. Takmer dokumentárny, vzdelávací program pre dospelých, je to však film. Nepoznám síce ostatnú tvorbu Eda Wooda, ale môžem povedať že jeho štýl je určite jedinečný a neopakovateľný. Sleduje hlavnú myšlienku, ktorej sa drží ako kliešť a obraz je prostriedkom jej stvárnenia za akúkoľvek cenu. Teda v štýle čo ma napadne to natočím. Asi ešte skúsim niečo z dielne tohto režiséra údajne zlých filmov. Niečo pravdy na tom určite bude. Keby hodnotím z hľadiska spôsobu stvárnenia, podania, či filmárskych "kúskov" tak nič moc, ba priam kanálové úrovne, ale z hľadiska roku vzniku, samotného obsahu a odvahy to zasa na druhej strane bolo veľmi "výživné". Tri hviezdičky sú teda myslím tak akurát. Videné v rámci Season Challenge Tour.

Experiment (2001)

Skutočný Stanfordský experiment síce nebol taký dramatický a tento film sa ním iba volne inšpiroval, ale podstata celého projektu a aj Zimbardove závery sú v ňom premietnuté. To, že tie závery sú diskutabilné je už samozrejme druhá vec, ide o interpretáciu. Malígna, typicky ľudská, zvrátená, sebapresadzujúca agresivita. Tento film je jej takmer čistou esenciou. Zaujímavý pohľad i keď prehnaný. Videné v rámci Season Challenge Tour.

Strella (2009)

Strella dosť výrazným spôsobom skúša hranice divákovej tolerancie. Neviem ale, či zvolený spôsob je tou správnou cestou. Pretože ak autorom prvoplánovo nešlo o to, aby šokovali tak celú zápletku považujem skôr za kontraproduktívnu. Tu už nešlo len to to prijať ľudí takých aký sú, ale aj o oveľa viac a i keď sú moje hranice veľmi benevolentné mi toto už problém robilo. Odhliadnuc však od kontorverznosti témy, film nedisponuje ničím naviac, čím by bol iný ako priemerný. Kresba postáv, ktorá by tu padla veľmi vhod bola dosť povrchná, aj keď sem tam sa záblesky mihly. Z celého toho gulášu však vykorčuľovali v závere slušne. Ako variácia gréckych osudových bájí a povestí nie zlé, ale málo výrazné. Videné v rámci Challange tour- 30 dní so svetovou kinematografiou.

Milarepa (2006)

Ako sa chlapec Thopaga, Milarepom stal...legenda pre mňa neznáma. Príbeh zaujímavý, ale spracovanie žiaľ len priemerné. Videné v rámci Challange tour - 30 dní so svetovou kinematografiou.

Ópium: Egy elmebeteg nő naplója (2007)

Napriek môjmu priemernému hodnoteniu si myslím, že ide o veľmi zaujímavý film, stavajúci na úžasných hereckých výkonoch hlavných predstaviteľov a to najmä Kirsti Stubø. Ak sa dokážete naladiť na vlnovú dĺžku filmu, máte vyhraté. Mne sa to nepodarilo. Tento film stavia na emocionalite hlavnej hrdinky a na príbehu samotnom, žiaľ mňa nijak špeciálne neoslovil. Preto som mala čas si všímať a uvedomovať veci, ktoré inokedy ak ma film strhne vôbec neriešim. Napríklad fakt, že lobotómia ktorú tam hromadne praktikovali na pacientoch (aj hlavnej hrdinke v závere), síce v roku 1913 nebola určite raritou (vo svojom "zlatom veku" bola považovaná za liek na takmer všetko) ale spôsob jej prevedenia ponad "oko" sa objavil až o dobrých 15 rokov neskôr v Amerike. Nehovoriac o žalostnom využívaní psychoanalýzy, ktorá sa tam mihla len okrajovo pričom pacientka (podľa tých pár viet z minulosti), si myslím bola priam ukážkovým príkladom možnosti liečby, práve touto metódou...ale teda platí to čo som napísala v úvode, čert by bral tieto nezrovnalosti ak by ma to chytilo za srdce....no škoda, nechytilo...a tak mi toto všetko akosi veľmi v závere vadilo. Zdalo sa mi to nedotiahnuté, alebo že si príbeh vybral síce pôsobivé (či šokujúce), ale stále len jednoduchšie riešenia. Videné v rámci Challange tour - 30 dní so svetovou kinematografiou.

Sayangkoldong yangkwajajeom aentikeu (2008)

Taká zmes kdečoho to bola. Príbeh bol zaujímavý, bavila ma tá zmes rôznych zmien štýlov a nálad, ale získať si moje srdce si to akosi nedokázalo. Celkovo mám s kórejskými filmami problém, pretože toho "príliš" je tam vždy až príliš. Zvlášne je, že v tomto prípade mi to "príliš" neprekážalo, tu mi skôr niečo chýbalo. Lahôdka je to nepochybne chutná, ale ľahko ju dokáže prebiť chuť kvalitnejších ingrediencií iných filmov. Takže u mňa za 3* - 60%. Videné v rámci Challange tour- 30 dní so svetovou kinematografiou.

Sunset Boulevard (1950)

"Salome netanči nechceš-li. Salome hosté už odešli. Jenom roj komárů dopíjí z pohárů krůpěje vína.... " neviem prečo sa mi práve tento text piesne Karola Kryla vynoril v hlave v závere tohto výnimočného filmu. Možno preto, že tých paralel vo filme s piesňou a aj s pôvodným príbehom, je viac ako dosť. Myslím, že v tomto prípade sa inak ako 5* jednoducho hodnotiť nedá. Videné v rámci Season Challenge Tour.

Líbánky (2009)

Snaha na zmenu a únik z pút tradícií dvoch mladých párov, ktorá ostro narazí na hraniciach vysnívaného sveta. Veru nikto na nich nečakal s otvorenou náručou. Smutný a pravdivý príbeh, ktorých bolo a ešte aj je, len s obmenou reálií určite stovky ak nie tisíce a predsa vás dokáže zaujať. Vďaka režisérovi za ten záver, ktorý vlastne nič nepovedal, aspoň ponechal malú iskričku nádeje. Krásne, smutný film. Veľká škoda, že k jeho pozretiu v našich končinách potrebuje ovládať aspoň chorváčtinu (existujú totiž dostupné chorvátske titulky), ak z filmu chcete aj niečo mať :-(. Našťastie mne stačili. 90%. Videné v rámci Challange tour - 30 dní so svetovou kinematografiou.

Dokonalé štěstí (2007)

Napriek tomu, že mi tento film pripomína akúsi zmes farebnej gýčovitosti Amélie s prehnanosťou kórejských romantických filmov, mal Mutluluk niečo navyše, kvôli čomu som prilepšila svoje hodnotenie. Film si počas celej doby trvania dokázal udržať vysoký štandard uveriteľnosti postáv, ich konania a tiež pekne zachytáva stret rôznych vnímaní rovnakej kultúry. Táto časť je naozaj zvládnutá výborne. Preto som sa nakoniec rozhodla pre tie 4* - 70%. Videné v rámci Challange tour - 30 dní o svetovou kinematografiou.

Kluci a Guillaume, ke stolu! (2013)

Prvá pol hodina filmu u mňa na plné bodové hodnotenie nevyzerala ani náhodou. Trvalo mi, kým som sa zžila s hlavným hrdinom a so spôsobom rozprávania príbehu, ktorý je naozaj originálny. Druhá polovica filmu si už však získala moje absolútne sympatie a v závere mi aj bolo ľuto, že už je koniec, čo sa mi stáva málokedy. Takmer dokonalá one man show v sebe nesie niekoľko vrstiev príbehu a je veľmi pekným zamyslením sa nad životnými rolami a ich vplyvom na jedinca, pričom napriek nesprávnemu "zaradeniu" a snahe o naplnenie nesprávnej role je pekne ukázané, že to nemusí bezpodmienečne znamenať katastrofu, ale skôr sebapoznávanie sa okľukou. Ide len o uhol pohľadu, tak ako vždy a takmer vo všetkom. 90%Videné v rámci Challange tour - 30 dní so svetovou kinematografiou.