• Krátkometrážní

Vzpomínky na lásku (2004)

Ako som už spomínala v komentári k inému kórejskému filmu, táto ich romantika ide absolútne mimo mňa. Neupieram filmu jeho kvality, ale ísť vyššie s hodnotením skutočne nedokážem.

Zodiac (2007)

Myslím, že tak komplikovaný a roky sa ťahajúci prípad sa nedal hádam natočiť lepšie a prehľadnejšie. Klobúk dolu.

Kingsman: Tajná služba (2014)

Filmy s prívlastkom akčný väčšinou oblúkom obchádzam. Sem tam sa im však nevyhnem (obzvlášť ak ide o výzvu). Niekedy to nakoniec nedopane najhoršie a to sa našťastie stalo aj v tomto prípade. Síce mi Kingsman miestami pripadal ako mix nápadov z iných filmov či novinových titulkov (ale je možné, že to bol aj zámer :-) ): priebeh nákazy ako z "O 28 dní", narážky na Bonda, záporák miestami pôsobiaci ako Steve Jobs, jeho pomocníčka pripomínajúca Oscara Pistoriusa a čo ja viem čo všetko ešte...toto všetko možno bolo to čo ma na tom nakoniec najviac bavilo, teda všímať si prkotiny. Celé to nadôvažok bolo zabalené vo veľmi elegantnej, britským humorom okorenej forme, s Colinom a Markom na čele. Takže vo výsledku som všetky nedostatky "akčákov", ktoré samozrejme boli aj v tomto prípade neprehliadnuteľné, predsa len s radosťou prehliadla.

Zlo mezi námi (2003)

Agresivita a jej prejavy formou šikanovania bola vždy témou, ktorá ma zaujímala. Dovolím si tvrdiť, že o nej mám aj dosť veľa naštudovaného. Možno práve preto budem v tomto prípade dosť kritická. Veľmi som sa na tento film tešila a o to väčšie u mňa zavládlo rozčarovanie po asi 30 minútach filmu. Film by bol skvelý, ale len v jednostlivých častiach. Spojenie týchto "častí" nebolo práve najšťastnejšie. Prerod týraného chlapca vybíjajúceho si svoju bezmocnosť na svojich spolužiakoch v chlapca, ktorý sa agresii vyhýba a dokáže jednať rozumne a premyslene prakticky z jedného dňa na druhý, z veľmi "pochybných" príčin je absolútne neakceptovateľný. Pravdepodobnosť takéhoto príbehu s prihliadnutím na povahu agresorov a obetí agresie sa totiž ich spojením prudko vytratila a zostal len dobre natočený, ale najmä v správaní hlavnej postavy veľmi nepravdepodobný film.

S láskou, Rosie (2014)

Spolupráca britov s američanmi tomuto filmu nebola tuším veľmi na úžitok. Obsahoval totiž skoro všetky americké neduhy a klišé, ktoré kazia takmer všetky ich romantické filmy. Pár pekných nápadov a britský humor sa tam potom strácali. Príbehu chýbala originalita a to nemyslím originalitu samotného námetu (veď v tomto smere sa už veľa nového vymyslieť hádam ani nedá) ide skôr o tuctovosť spracovania (ktoré ak sa podarí, tak aj obyčajný námet, može vyraziť dych). Samozrejme pozerateľné to bolo a dokonca som sa pri tom ani nenudila, ale som si istá, že o týždeň si na tento film ani nespomeniem a to je jeho hlavná chyba. Ak by som si predsa len spomenula...upravím mu hodnotenie, sľubujem!!

Turínský kůň (2011)

Najprv sa mi prvá cca hodina zdala akási nezáživná, ale potom ma to úplne vtiahlo a zrazu malo všetko svoj význam. Surová, na nič sa nehrajúca vízia konca. Popri tomto filme sú Melanchólia či Perfekt Sense, len slabým odvarom. Dokonalé dielo!

Ztraceno v překladu (2003)

Ja len jednoducho, stručne a jasne: tento film je NÁDHERNÝ!!! Aj keď pre mnohých možno zostane stratený v preklade...Pozor, vložené video obsahuje megaspoiler. Videné v rámci Season challange tour.

Sladký život (1960)

V prípade tohto filmu sa mi napriek jeho dĺžke stalo to, čo sa mi zrejme ešte nestalo nikdy. Čím to bolo dlhšie tým to bolo lepšie a lepšie a bavilo ma to stále viac a viac. Príbeh o "sladkom živote", po ktorom každý túži, ale asi len málokto z nás by ho chcel skutočne aj žiť. Stratené a ku koncu už aj mŕtve duše. Videné v rámci Season challange tour.

The Broken Shore (2013) (TV film)

The Broken shore je filmovou adaptáciou knihy a mám pocit, že pomerne vernou. Chybou však je ak si autori mysleli, že to čo knihe dáva jej osobitosť, teda možnosť hlbšieho ponorenia sa do života postáv, dodá tú istú osobitosť aj filmu. Nie filmu rozpitvávanie nepodstatností, ktoré príbehu síce neublížia, ale ani ho nikam neposúvajú veľmi neprospieva, jedine ak je to jeho podstatou. V tomto filme mali klásť dôraz na detektívnu zápletku, ale bohužiaľ tá tam bežala len tak "by the way" a strácala sa tam. Veľká škoda, lebo príbeh to bol naozaj zaujímavý a myslím, že pri jeho lepšom rozpracovaní to mohla byť parádna kriminálka. Ešteže na Dona Hanyho sa dobre pozerá...

Vše o Evě (1950)

Dobré, dobré, naozaj veľmi dobré....Evinu hru som prekukla hneď na začiatku, neviem, či to tak malo byť či nie, ale áno strašne mi od začiatku vadila, takže podstata bola dobre zahratá aj stvárnená. Nekľud a pocit ohrozenia som prežívala spolu s Margo, ktorej postava mi bola naopak veľmi sympatická napriek tým jej údajným "manierom". Rozhovor s Karen v aute bol krásny a poodkryl nám aká je v skutočnosti. Bette Davis som asi nemala nikdy radšej! Toľko k môjmu očareniu touto postavou. Čo sa príbehu týka, tiež výborný, ale nechytil ma až tak ako Bette a jej výkon. A v závere mi tam hrozne chýbala Birdie, ktorej postava bola mimochodom, tiež výborne napísaná a zahratá. Videné v rámci Season challange tour.