• Krátkometrážní

Dvojnice (2014)

Film, který narušuje schémata běžných snímků tohoto žánru. Nic světoborného. Ale rozhodně neurazí a místní hrubé (pod)hodnocení mírně řečeno nechápu. Jedna hvězda za Sadie, druhá za Lacey a Třetí za Milu.

Sociální dilema (2020)

Pokud toto téma sledujete, asi se nedozvíte nic úplně nového. Početné skandály a kauzy Facebooku, kdy byl načapán in flagranti, zde byly vynechány. O problému se bohužel stále málo mluví, takže každá vlaštovka dobrá a dětem by se to mělo povinně promítat v rámci občanské výchovy a mediální gramotnosti. Ačkoliv moralizování tohoto typu mě trochu štve (dalo by se jednoduše říct, že být na tom 3 hodiny denně, je na léčebnu). A ten čas strávený na sociálních sítích NUTNĚ musí někde chybět. Alespoň běžnému dospělci, který živí rodinu. Nemyslím teenagerům a důchodcům, kteří neví co s volným časem... Ale bohužel to na dnešní komplikovaně jednoduchou dobu sedí. Leč vysvětlete to dnešním mladým, kteří se mobilu v ruce zbaví leda až se trochu ta mobilní technologie vyvine... a nechají si to nastřelit nějakým čipem přímo do hlavy... Hrané vsuvky byly trochu otravné, ale někdy je jeden obraz víc, než tísíc slov...

Helstrom (2020) (seriál)

Popkulturní výluh z Vymítačových ponožek. Velké množství fantasy prvků tomu dodávají příchuť spíš pohádkovosti, než hororu. Duchařská Akta X z toho nebudou. Ale pokud scénáristé právě nezvrací empatické rozhovory na rodinné téma, sledovatelné to je.

Hastrman (2018)

Rozporuplné. Silný námět čerpající z místní mytologie. Romanticky nasnímaná krajina jak od National Geographic. Bohužel pohnojeno scénářem, který druhou polovinu filmu proměnil v check-list, jenž bylo nutné odškrtat. Předností nabízí film mnoho. Kamerou počínaje, výpravou a hereckým provedením konče. Ale je téměř až k vzteku, jak se v česku (ne)umí točit thrilery.

Conviction (2019)

Promo kraťas k počítačové hře. Nevím... přínosnější mi připadá způsob, jakým se s tím to typem reklamy popasoval Alien Covernant, než to epické všeneříkající nic.

Ink (2009)

Co se děje s lidskou duší zatím co spíme? Hororová pohádka. Napadá mě srovnání s Lynchem, ale není to úplně přesné. Zde je upřednostněn příběh a zlo a dobro je jasně rozlišeno.

Malý Pán (2015)

Mix Skálových komiksů Velké putování Vlase a Brady a Jak Cílek Lídu našel. Skálův komiks miluju a jeho hravé umění si upřímně užívám. Nemám ale moc rád marionety, neboť jsou příliš neživotné. František Skála však svým loutkám vdechl duši a v Malém Pánovi ožívají. Jestli tenhle animovaný film není na nominaci na Oskara, pak už nevím jaký. Zajímavý komentář: Sarkastic.

Kačeří příběhy (2017) (seriál)

Z grafického a výtvarného hlediska je tohle o dvě ligy výš, než původní série. Je téměř neuvěřitelné, že z jedné televizní stanice vypadne toto (nebo nebo třeba Myšák Mickey v retrostylu z roku 2013). A pak něco jako Mickey a závodníci či Mickeyho klubík, které považuji za čisté televizní zlo a dno tv zábavy pro děti.

Hanna (2019) (seriál)

Agent z chatrče. Hanna je prostě... Hanna. Berte, nebo nechte být. Má to své vlastní fyzikální zákony. Podobně, jako Twilight, James Bond anebo třeba Saxana...:-§ Nicméně i zde se najdou klenoty uprostřed kupek hnoje. Divácký zářitek je nevyrovnaný, ale klady převažují. Skvělý soundtrack, BTW. (3,5*)

Ørnen (2004) (seriál)

Zatím jsem měl se skandinávskými krimi-seriály jen dobrou zkušenost. Ať už šlo o Most, Zločin nebo třeba sérii z Oddělení Q. Ørnen je první seriál, který mi nesedl a vlastně se mi vůbec nelíbil. Neřekl bych, že to je špatný seriál. Spíš nevybalancovaný. Přišlo mi, že příliš tlačí na pilu, depresivní notu a ždíme divácké emoce spíš pro efekt, než že by to mělo nějaký smysl. Velmi okaté to bylo především v epizodě první (Hallgrimssonova matka) a poslední (é... kolikrát, že to vlastně (ne)umřel?)... Charakteristická je také značná dějová hutnost, až zkratkovitost. Co v Ørnenu nacpali do jedné epizody, by jiným seriálům vystačilo na celou sérii. Většina postav i členů týmu je značně nesympatická a bylo málo komu fandit. Zmíním proto několik sympatických výjimek. - Zachraňoval to detektiv Nazim a paradoxně i záporák Sergej. Sympatická, ale málo využitá postava je technička. Skvělá a dobře využitá je postava mírně "autistického" informatika. Za klad považuji mysticko-psychologickou linku. Sice to byly většinou noční můry způsobené traumaty hlavního hrdiny, ale do příběhu přinášely určité zklidnění a dramaturgický oblouk.:-)