• Krátkometrážní

Rod Draka (2022) (seriál)

Seriál určitě stojí za shlédnutí. Hype kolem a kulturní války klidně ignorujte. Seriál má oproti původnímu GOT jinou atmosféru, spíš komornější, soustřeďuje se na několik postav. K epičnosti zmiňované v popisu má daleko. Scénáristé také sundali nohu z plynu rozmanitých zvratů a konverzačních překvapení a "candy eye" různého druhu. A rozhodli se solidně vybudovat charaktery a jejich vývoj v dlouhém čase. (Někdo by řekl, že to je až natahování děje. Ale nenatahujte postavu od dětství po dospělost, když vám na to produkce dá celých 10 dílů.):-) Draci se moc povedli, herci jsou skvělí, určitě si svého (ne)oblíbence každý najde. Možná to je i tím, že tam není žádný vyložený "bad ass" záporák, který by do příběhu vnášel víc napětí. Musím říct, že mě naopak dost iritovala znělka. Digitální kečup proudící 3D mapou Západozemí, really? Co přijde příště? Mírná modifikace hudebního motivu by neurazila. Každopádně se nelze ubránit dojmu, že tvůrci se teprve zahřívají, a opravdová podívaná přijde až v druhé sérii. Show must go on.

Assassin’s Creed (2016)

Herní adaptace to mají těžké. Kolik jste viděli povedených a širokým diváctvem přijatých filmů či seriálů vycházejících z počítačových her? ... AC není vyjímkou. Zavděčí se málokomu. U mě to bylo tak půl napůl. Nejsa zasažen hrami jsem úpěl už u zápletky á la Da Vinci Code. Na druhé straně nemůžu neocenit, že si film jde svou cestou, nevídaně zdařile integruje herní styl pohledu kamery. A akční sekvence mě bavily víc, než v Johnu Wickovi, který to má v popisu práce.

Legendární parta (2012)

Hou, hou! Měl bych trochu zhubnout, už tím komínem skoro neprolezu... Tak to přesně v tomhle animáku neuvidíte. Nejakčnější vánoční film se Santou pod Sluncem. – Něco z Matrixu, Harry Pottera, komiksu Sandmen... Výtvarně pecka.  Hrom do Kremlu. Po roce 2014 by už Santa aka Děda Mráz s ruským přízvukem a tetováním neprošel.

Pipi Dlouhá punčocha (1969) (seriál)

Knižní pohádka o zrzatém děvčátku s ADHD je fajn. Ale tenhle švédsko-německý seriál mě neskutečně štval už jako dítě. Děcka hrají mizerně, dospělí taky.

Počátek League of Legends (2019)

Dokument ocení spíš fanoušci LoL a mladší diváci. Pro mě osobně je to ta část popkultury, která mě naprosto míjí, takže jsem si dokumentem trochu doplnil vzdělání. Nejvíce mě zaujala úvodní část týkající se vývoje hry. Klobouk dolů, před lidmi z Riot. Je pochopitelné, že se tam pochválí, je to selfpromo dokument. Zbytek na mě působil rozpačitě (co ještě narveme do zbývající hodiny). Spousta neostrých záběrů na obrazovku, herní komunita, esport, streameři. Je toho prostě moc. Podobný dokument  o WoW od Blizzardu byl o něco lepší.

Sandman (2022) (seriál)

Sir Dream is very... very... gothic. Gendrothic, I quess. BTW, nice shoes.

Alien: Isolation (2019) (seriál)

De facto gameplay hry s menší přidanou hodnotou střihu a hororové dramaturgizace.

Nadace (2021) (seriál)

Based on the novels by Isaac Asimov. A tím by mohla recenze skončit. Ale člověku to nedá.... Fanoušek knížek, z nichž část jsem četl, zřejmě zažije rozkol osobnosti. Na jednu stranu plesá, že milovaná sága doputovala i do filmového nebe. Druhá část, ta věčně nespokojená, bude hledat mouchy a řešit, jestli to je málo/dost podle předlohy. Není. A je to dobře. Obě holky své role zvládly a přirostly mi k srdci. Poněkud "shakespearovské" dialogy či monology možná mohou někoho uspávat. Mě se líbily. Dávaly pokusu o převod monumentální knižní ságy do televizní řeči až literární kvalitu.... PS.: Ty digitální opening title á la marvel by se měly už zakázat.

Predátor: Kořist (2022)

Všechna krev, nebyla to až taková hrůza, jak jsem čekal. Ubírám body za použití Indiánů pro béčkovou holywoodskou komerční zábavu, přidávám za skvělou kameru a ženskou hrdinku.

Into the Badlands (2015) (seriál)

Multižánrový postapo seriál s prvky westernu a honkongské klasiky se zajímavým vizuálem. Guilty pleasure roku. Realističnost soubojů jde stranou ve prospěch choreografie. Přepálená stylizace bojových scén většinou působila rušivě. Ale beru to jako záměr a "fan service". Oproti tomu "epickou" bitvu ve třetí sezóně jsem zvládl jen s rychloposuvem. Více než forma mě však v křesle udržel výborný šestákově brakový příběh a vizuál. Tedy až na směšně nepraktické buřinky či bílé uniformy kliperů Chau. Quinn typově odpovídá Abrahamu Lincolnovi. Je to náhoda? Nemyslím si.