Gentlemani (2019)

Zvyšujeme sázky, už žádní pouliční zlodějíčci, tohle je jiná liga, dokonce i jinej sport. A king is back! Třetí nejlepší film Ritchieho. Konečně se zase vrátil do vod, v kterých umí tak dobře plavat. A naplno. Vcelku zamotaný příběh je tu převyprávěn neskutečně cool Hugh Grantem v jeho možná životní roli slizkého novináře. To byla spolu s geniálně zahraným Farrellovým koučem ta nejlepší postava. Dobře si to dává i Hunnam a král McConaughey, který je sice slabší odvar Brick Topa ze Snatche, na druhou stranu má docela říz a je vidět, že to je přesně ten gentleman, který může vládnout trhu s trávou v Británii. Celkově tento film není tak přízemní, špinavý a nekompromisní jako jeho dva geniální předchůdci (Snatch a Lock, Stock...) a proto se jim svým způsobem nikdy nemůže úplně vyrovnat. Ale je to bomba a já bych si to vpálil klidně hned znovu. A vy si to dejte taky, stojí to za to! 5*

Na nože (2019)

Parádní jízda, film jede ve velkém tempu celou stopáž a nebojí se i humoru, shazovaní klišé detektivních filmů a blízkých záběrů na Anu de Armas, která je tak jako vždy k sežrání. Craig si to dává a vyloženě užívá, stejně jako snad každý z perfektně vybraných herců. Příběh je sice nápaditý a plný zvratů, výsledný pozitivní dojem ale nedělá jenom zápletka, ale i dobrej feeling z herců a celkové atmosféry filmu. 4* P.S. - Toni Collete vypádá a hraje úplně jak Chýlková! :D

Manželská historie (2019)

Herecký koncert Adama a Scarlett, stejně tak jako Laury Dern a Raye Liotty. Perfektní scénář, gradace scén byla prostě výborná. Na scéné háky je krásně vidět jak to měl režisér v malíku. Hodně mě potěšil i "Hawkey" v roli sympatického právníka. Oscar by tomuhle filmu docela slušel. 5*

Král (2019)

Pro mě veliké překvapení! Jeden z nejlepších filmů roku 2019, a i když to není třeba historicky přesné a počet vojáků neodpovídal realitě, bavil jsem se jako u málokterého filmu ze středověku a klidně bych si ho dal znovu. Po počáteční nejistotě jestli není Chalamet trochu moc hype musím říct, že byl naprosto skvělej. Stejně jako Pattinson. Hudba je tu taky famózní, Netflix se vytáhl. Podle mě lepší film než Outlaw King. Slabších, ale přesto 5*.

Irčan (2019)

Scorsese, Pacino, De Niro, Pesci, Keitel... hele, já nevím, ale tahle přehlídka starých pánů je taky jedna velká a nejspíš i labutí píseň obrovských legend. Nikdo si pro sebe nekrade film tak jako Al Pacino, nikdo nemá civilnější výraz než Joe Pesci a nikdo nevypadá tak strašně jako omlazený De Niro. Film je hrozně dlouhý a někdy má problémy držet tempo, ale Martyho neskutečná zručnost a cit pro detail, postavy, zkrátka jeho komplexní filmová genialita posouvají snímek vysoko na piedestal po bok těch nejlepších mafiánských filmů. Pravda, stojí o schůdek nebo dva pod tou největší špičkou, přesto je to rozhodně film, který stojí za to vidět a věnovat mu čas, i když je ho mnoho. K dokonalosti tomu ale něco schází. Velmi silné 4*.

Parazit (2019)

Rozjetý je to parádně, ale konec mě zklamal.

Ad Astra (2019)

Je to tam a... není to tam. Dobrých 90% filmu sledujeme vizuálně vymazlené scény se skvělým Pittem, kterému jsem absolutně nerozuměl. Nerozuměl jsem mu po celý film, o co mu jde, proč je neustále tak zádumčivý a říkal jsem si, že to asi pochopím na konci. A konec byl pro mě velmi neuspokojivý. Nepotřebuju žádné velké finále plné výbuchů a akce, ale nějaké kulervoucí rozuzlení, zásadnější konflikt nebo cokoliv co vyvolá určitou katarzi bych prostě čekal. Konec ve mě nenechal absolutně nic, z kina jsem šel s prázdnou hlavou a o filmu jsem nebyl absolutně nucený přemýšlet. Já nevím, je to parádní sci-fi co vypadá absolutně úchvatně, má zajímavě rozjetý příběh a bezchybné herce, přesto je tam jedno velké ALE. Finále a možná trošku hlubší motivace obou McBrideu mi tam schází, stejně jako vysvětlení spousty věcí, které nedávaly smysl (komplot na Pitta(?), osud posádky tří astronautů a Pittova vina, konec..). 4*

Stranger Things - Season 3 (2019) (série)

Třetí řada se dá vyjádřit tímto textem: vztahy, vztahy, vztahy, vztahy, vztahy, vztahy, příšera, vztahy, vztahy, vztahy, vztahy, vztahy, konec.

Avengers: Endgame (2019)

První část je vysloveně úmorná, prostředek je super a akce dobře odsýpá, konec je zase děsně natahovaná kaše. Chápu, že to je asi mokrý sen všech teenagerů, ale na mě to teda nefunguje. Prostě tahle hrozně vážná atmosféra komiksovkám málokdy sluší, ty jejich rozervaný charaktery se jim naprosto nedají věřit. Možná tak Iron manovi, který je prostě zahranej tak dobře, že mu to žeru. Marvel se mi líbí ve filmech jako třetí Thor nebo Strážci Galaxie, což je prostě podle mého správný přístup k takové látce - humor a karikatura sama sebe. Marveláci nemají žádneho Nolana aby dokázali z téhle pestré omalovánky udělat cokoliv uvěřitelnýho, tak nechápu, proč se o to pořád snaží. Na druhou stranu uznávám, že jsem v menšině a lidi jim to docela žerou i s navijákem, a to jim jde především. Víc mě bavil trailer před filmem na Godzillu. Slabé 3*