Kniha přežití (2010)

Roztomilé poselství filmu jsem si přeložil jako: "Kdo bude nejvíc věřit, dokáže zabít nejvíc lidí". Nebo to snad mysleli jinak? Každopádně pro mě film skoro k nepřežití.

Twilight sága: Nový měsíc (2009)

Evidentně nejsem v cílové skupině diváků takového filmu. Navíc, už v prvním dílu mi byla hlavní hrdinka extrémně nesympatická (herečka i postava). Nevím, proč těm upírům a vlkodlakům připadá tolik k sežrání (možná k večeři, to bych chápal, i když já být upírem, tak mi mnohem víc sexy než Kristen Stewart přijde třeba krvavá tlačenka). Takže jsem to tak nějak "ze studijních důvodů" přežil. Hůř dopadl známý, který šel do kina "povinně" s manželkou: dvě modřiny na noze, jedna za pokus o usnutí a druhá za smích na špatném místě. Nebezpečný film!

Ať vejde ten pravý (2008)

Tři v jednom - hodně tradiční příběh školní šikany, ne už tak tradiční příběh platonické první lásky a krvavá upířina. Divná kombinace, která kupodivu drží pohromadě (až na nějaké dílčí nedokonalosti a nelogičnosti, které vznikly asi krácením původní knižní předlohy). Hustá mrazivě krvavá atmosféra, několik skvělých ("tatínek" v nemocnici) a diváka znejisťujících ("Co kdybych nebyla holka?") scén a ne úplně jednoznačný konec, to vše mě nakonec donutilo zvednout hodnocení ze čtyř na pět hvězdiček. Bohužel si dokážu představit ten americký remake. Bude vyhozeno všechno, co film "brzdí", takže atmosféra půjde do háje a nakonec se přilepí polopatický happy end. Rád bych se mýlil.

District 9 (2009)

První půlka za pět, druhá za tři, závěr už skoro na ránu pěstí. Přesto jednoznačně nejlepší sci-fi letošního roku.

Blízké nebezpečí (2005) (TV film)

Při sledování tohoto filmu hrozí "blízké nebezpečí" smrti nudou. Tak otřepanou zápletku hned tak neuvidíte. Bohužel ještě otřepanější (napadlo mě i horší slovo) je Sherilyn Fenn, kvůli které jsem se na to díval :-(

Julie a Julia (2009)

Tak tohle jsem opravdu nedokázal "skousnout". Asi nemám ten správný vztah k vaření a jídlu, což je hlavní předpoklad pro diváka, který chce vydržet až do závěrečných titulků. A poslední dobou nějak nemusím ani Meryl Streep, která tady svoji diblíkovitou roztomilost (pro mě byla za hranou už v "Mamma Mia") a pozitivní energii rozdává s takovou vervou, že se budu muset jít uklidnit nějakým brutálním satanistickým hororem.

Wrestler (2008)

Viděno v letním kině, na velkém plátně a v ideálním počasí. A hned mám kandidáta na letošní "nejlepší letní biják roku". Přes veškerá klišé, poněkud černobílé postavy a značnou předvídatelnost děje u mě "Wrestler" dal jednoznačné K.O. nedávnému obsahem srovnatelnému "Rocky Balboovi". Ne že by Rourke byl zas o tolik lepší herec než Stallone, ale Aronofsky je mnohem lepší režisér než Stallone. Ve "Wrestlerovi" naštěstí chybí v podobných filmech oblíbená "životní moudra", u kterých se mi vždycky hrůzou kroutí palce u nohou. Nějaký ten patos samozřejmě nesmí chybět, je to popcornový biják, žádná artovka. Možná film malinko pod úrovní režisérova talentu, ale co, nakonec kdyby si Hollywood neochočil režiséry Aronofského typu, na co bychom pak chodili do letních kin ?

Batman (1966)

Nejlepší bat-film všech dob (ať už to znamená cokoliv).

Strážci Dračí brány (2006)

Komiksově laděná bojovka, která vám (hlavně díky neuvěřitelně patetickým průpovídkám) dokáže během deseti minut vykopnout mozek z hlavy. Ovšem viděná na zimním stadiónu v Uherském Hradišti, kde byla atmosféra jako při hokeji. Diváci hlasitě fandili, smáli se a tleskali po každém průletu zdí některým z hrdinů. Ideální prostředí pro takovou ptákovinu. Za což dávám hvězdičku navíc.

Soupeři (2005)

Na rozdíl od většiny ostatních (viz zklamané komentáře) mě u tohoto typu filmů děj vůbec nezajímá. Šel jsem na komiks a dostal jsem ryzí komiks. Vzal jsem s sebou osmiletou dceru, která nestačila číst titulky (což je tady jednoznačně plus) a oba jsme byli spokojeni a vyprávěli si oblíbené scénky. Některé byly vyloženě pětihvězdičkové. Jen ten asijský humor je pro evropana trochu tvrdší oříšek.