Spalovač mrtvol (1968)

No vida, a o ono se za komunistů natočilo i něco kloudného. Co kloudného - skvostného! Místy je film tedy úsměvný, ale pochopitelně převažuje ono psychologické drama a kodrcání žaludku ála 4D kino 60. let i bez spešlhejblátek. A jelikož je film předlohovaný, projde hlavní postava vývojem. Přeskakují se roky a všechny splívají. Autenticita a mrazivost si zaslouží oněch pět hvězdiček.

Opilí slávou (2006)

Pět hvězdiček především naprosto subjektivně pro Michaela Pitta ála Tobyho, který je tak tak tak rozkošný. Ale film má samozřejmě i jiné klady. Jedním z největších je to, že se postavy chovají jako opravdoví lidé. Dalším je skvěle podaný kontrast mezi světem paparazzi a světem celebrit. Románek v tomto případě dokonce ani nepůsobí směšně. Čekala jsem mnohem míň, kdo shlédne, nebude litovat.

Velký Gatsby (2013)

Snad je to jakýsi druh sentimentu dívat se film natočený podle knihy, kterou jste si zamilovali. Rovzpomenete se při něm na zážitky ze čtení a možná tak podvědomě Velkému Gatsbymu přidávám. Vizuálně absolutně dokonalé, tomu se nedá nic vytknout. Jediná výtka je spíše mým osobním problémem a sice hudba, v tomto snímku moderní, ač se děj odehrává ve dvacátých letech minulého století. Chudák DiCaprio zase Oscara nedostane, předpokládám. Ale i přesto je film překvapivě dobrý. Ale ať se vám bude líbit nebo ne, Fitzgeralda si rozhodně přečtete.

Top Gear (1978) (pořad)

I já, jakožto naprostý automobilový neznalec, se skvěle bavím u tohoto doopravdy zábavného pořadu (což se nedá říct o leckterých pořadech nesoucí toto označení). Vtipní moderátoři pozvedávají Top Gear do jiných výšin. Absolutně nesrovnatelné s jakýmkoliv jiným seriál s motoristickou tématikou. Toto není nuda, nedostáváte přebytek technických informací, ale užíváte si s moderátory jejich závody a šílenosti.

Sním či bdím? (2001)

Zajímavé filozofické postřehy s pozoruhodnou animací, dohromady vás to rozhodně nenechá usnout. Příběh filmu je sám o sobě přirozeně slabý, protože tím hlavním se stávají myšlenkové pochody postav. Trochu halucinogenní nevšední zpracování. Nicméně je určen spíš intošům než komukoli jinému.

Lolita (1962)

Kubrickova Lolita výrazně lépe podává atmosféru než pozdější verze z roku 97. Sue Lyon je zároveň v této roli velmi sympatická. Přes svou kontroverzi se tedy Nabokova kniha dočkala úctyhodného filmového zpracování. Příběh se může ke konci zdát trochu zmatený, ale mnohem podstatnější jsou skvělé výkony herců s kterými budeme prožívat emoce jejich postav.

Vzhůru do oblak (2009)

Osobně na animáky moc nejsem, ale tenhle mě absolutně uchvátil. Rozkošný příběh s výraznými postavami a perfektní animací podtrhují vtipné scény aniž by nějak snížili dojemnost scén jiných.

Muzikál ze střední (2006) (TV film) odpad!

Postavy jsou, co si budeme nalhávat, totálně prostoduché. Růžová barbie a její poskoci versus šprtka a basketbalista (kteří jsou nám stále předhazování jako naprosto nesourodý pár a téměř jako rarita). Jejich zamilované scény jsou nanejvýš trapné. Má to být komedie, ale vtipný moment neuvidíme ani jeden. Disney by se měl držet Mickey Mouse.

Bolestná realita (1994)

Film je dobrý určitým zvláštním způsobem. Rádoby moudra a intelektuální objevy nejsou nic nového, nejsou ničím, co by člověka nějak zaujalo nebo ho vytrhlo z klidného pozorování. Nicméně postavy mají důvody k svému chování, což dodává filmu jakési autentičnosti. Koneckonců by to stejně tak dobře mohl být dokument. Co si tvůrci mohli odpustit, to je románek. Už proto, že se tak závěr stává předvídatelným.

Pekelná výzva (2013) (pořad)

Pořady typu AZ kvíz se zdají už ohrané. Tak proč je trochu 'nepřipepřit'? Iva Pazderková byla výborná volba na moderátorku. Ona celý pořad zachraňuje, protože je vtipná, pohotová a především inteligentní. Což o soutěžících rozhodně neplatí. Lehounké otázky a dlouhé přemýšlení o správné odpovědi je zakončené přihlášením v podobě něčeho naprosto ztrapňujícího nebo nechutného. Celkově to není špatný pořad, ale na nějaké pravidelné sledování mi přijdou ty 'přihlašovací techniky' za prvé časem fádní a za druhé využívající dosti buranského humoru.